Kurkuma, cynamon i imbir cudownie wpłyną na Twoją cerę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kurkuma, cynamon i imbir cudownie wpłyną na Twoją cerę

26.12.2022autor: Karolina Kasperek

Święta, Nowy Rok, karnawał. To oznacza, że więcej czasu będziemy spędzać w kuchni. Będzie w niej pachnieć przyprawami – nie tylko korzennymi. Możemy zrobić z nich użytek nie tylko w potrawach, ale i w domowej roboty kosmetykach.

Promienna, świetlista cera – marzenie każdej z nas. Wydajemy sporo pieniędzy na produkty do pielęgnacji skóry, aby wyglądać młodziej, ponieważ panuje powszechne przekonanie, że jedynym sposobem na uzyskanie pięknych włosów i skóry jest stosowanie produktów kosmetycznych wysokiej klasy marek. Tak jednak nie jest. W rzeczywistości popularne zioła i przyprawy o właściwościach kosmetycznych, które można znaleźć w ogrodzie lub w kuchni, mogą pomóc w uzyskaniu lepszej skóry i włosów. Jeśli sporo ostatnio wydaliście na kosmetyki, a nie osiągnęliście zamierzonych rezultatów, nadszedł czas, aby poszukać odpowiedzi w domu. Wiele przypraw jest bogatych w przeciwutleniacze i składniki odżywcze, a także ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.

r e k l a m a

Na co dobry jest cynamon ?

Wiesz, że ta aromatyczna przyprawa, którą posypujesz ryż z jabłkami lub którą dodajesz do pierników, nie jest zarezerwowana tylko dla kuchni? Korzyści płynące z cynamonu wykraczają daleko poza nią.

Cynamon był używany od setek lat w tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej (indyjskiej medycynie naturalnej) czy to do leczenia grypy, czy oczyszczania skóry. Teraz ty możesz czerpać korzyści z tej korzennej przyprawy. Oto kilka sposobów jej wykorzystania w domowej kosmetyce.

Cynamon ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, co oznacza, że ​​pomaga niszczyć m.in. bakterie powodujące trądzik. Raz w tygodniu zmieszaj łyżeczkę cynamonu z kilkoma łyżkami miodu i pozostaw na twarzy na dziesięć minut, potem zmyj. Cynamon wyeliminuje bakterie, a miód przywróci wilgoć.

Z aromatycznej przyprawy możesz zrobić peeling do ciała. Zmieszaj równe części cynamonu i cukru z miodem lub oliwą z oliwek i nałóż na całe ciało pod prysznicem, wmasowując kolistymi ruchami, aby usunąć suchą skórę i pobudzić krążenie.

Potrzebujesz świeżego oddechu? Zostaw miętówki i odśwież go, płucząc jamę ustną ciepłą wodą z dodatkiem cynamonu. Możesz też pożuć kawałek laski cynamonu. Osłodzisz oddech i pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów.

Aby w naturalny sposób przyspieszyć wzrost włosów, nakładaj raz w tygodniu na włosy maskę z cynamonu, miodu i ciepłej oliwy lub oleju kokosowego. Pozostaw na 10–15 minut, a następnie zmyj szamponem. Uwaga! Jeśli masz wrażliwą skórę, cynamon może wywołać uczucie mrowienia.

Cynamon świetnie nada się do sporządzenia maseczki lub peelingu do ciała

  • Cynamon świetnie nada się do sporządzenia maseczki lub peelingu do ciała

Kurkumę można stosować w curry

Kurkuma, jedna z najsilniejszych przypraw, niesie mnóstwo korzyści dla zdrowia i urody. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwutleniające i przeciw­zapalne, które mogą okazać się zbawienne dla zanieczyszczonej skóry. Kurkuma pomaga również w walce z wolnymi rodnikami, poprawia wygląd skóry, przyspiesza gojenie się ran i spowalnia procesy starzenia.

Kurkumę można stosować w curry, pieczonych warzywach, zupach i gulaszach, a także w kawie, herbatach i koktajlach. Aby zrobić promienną maseczkę na twarz, połącz jedną łyżeczkę kurkumy, trzy łyżki mleka i kilka kropli miodu.

Kurkuma rozjaśnia przebarwienia, leczy trądzik, radzi sobie z matową cerą i zmniejsza cienie pod oczami

  • Kurkuma rozjaśnia przebarwienia, leczy trądzik, radzi sobie z matową cerą i zmniejsza cienie pod oczami

Papryka i pieprz skuteczne na trądzik

Trudno w to uwierzyć, ale papryka przyda się do walki z trądzikiem i jego skutkami. Obecna w czerwonej przyprawie kapsaicyna – składnik aktywny – zmniejsza przebarwienia po zaleczonym trądziku i łagodzi zaczerwienienia skóry. Kapsaicyna usuwa toksyny, zapobiegając trądzikowi i pryszczom. Papryka jest również bogata w witaminy C, E i B6 oraz przeciwutleniacze. Wszystkie przyczynią się do zdrowia skóry i wesprą produkcję kolagenu, który zwiększa elastyczność skóry.

Świetny peeling przygotujesz, mieszając łyżkę jogurtu ze szczyptą zmielonego czarnego pieprzu. Możesz też zrobić maseczkę na twarz, mieszając sok z cytryny z papryką chilli w proszku i nałożyć ją, omijając okolice oczu.

Koper włoski dobry na podrażnienia

Koper włoski zwalcza podrażnienia i zaczerwienienia. Jeśli masz wrażliwą skórę, koper może pomóc zmniejszyć zaczerwienienie i stan zapalny. Może również pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń spowodowanych przez słońce. Jest także naturalnym środkiem antyseptycznym, dzięki czemu idealnie nadaje się do skóry tłustej i trądzikowej, ponieważ pomaga w usuwaniu brudu i bakterii, które powodują wypryski. Obecność witamin A, C i E redukuje zmarszczki oraz likwiduje ciemne plamy i przebarwienia.

Namocz jedną łyżeczkę nasion kopru włoskiego w filiżance wody i użyj tego roztworu jako toniku do twarzy. Aby uzyskać maskę złuszczającą, połącz jedną łyżkę nasion kopru włoskiego z dwiema łyżkami płatków owsianych i odrobiną wody.

Kmin rzymski i czarnuszka mają właściwości antybakteryjne

Kmin rzymski, zwany też kuminem, to nasz sprzymierzeniec w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się. Kumin zawiera przeciwutleniacze w dużych stężeniach. Zwalczają one stany zapalne i naprawiają uszkodzenia skóry oraz zapewniają jej świeży wygląd. Ta przyprawa ma właściwości antybakteryjne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe, które pomagają ukoić skórę i oczyścić ją z wyprysków. Wspomaga również wzrost włosów i pomaga w leczeniu wypadania włosów i łupieżu.

Namocz garść nasion kuminu w wodzie na noc. Zmiksuj je tak, by powstała pasta, i nałóż na twarz. Z czarnuszki możesz sporządzić serum do włosów. Połącz w tym celu równe części oleju z czarnuszki i oliwy z oliwek.

Imbir – dla błyszczącej skóry

Imbir ma działanie tonizujące i przeciwutleniające, które pomaga w redukcji blizn i ciemnych plam. Przeciwutleniacze mają również właściwości przeciw­starzeniowe, ponieważ hamują uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki. Wyrównują koloryt skóry i zwiększają jej elastyczność. Ten pikantny korzeń zawiera związki przeciwzapalne, minerały i składniki rozjaśniające skórę, które mogą być szczególnie korzystne dla osób cierpiących na trądzik różowaty, trądzik, egzemę, łuszczycę, a także nierówny koloryt.

Imbir łatwo dodać do diety i może być stosowany w wielu posiłkach. Można zrobić z niego napar, ale też maseczkę na twarz – wystarczy połączyć równe części startego lub sproszkowanego imbiru, miodu i świeżego soku z cytryny.

Imbir ma silne działanie odkażające

  • Imbir ma silne działanie odkażające

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51/2022 na str. 118. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nie stresuj się w święta. Jak uniknąć konfliktu przy świątecznym stole?

Święta, wbrew pozorom, to nie tylko odpoczynek, ale często również stres. Pobyty w zatłoczonych sklepach, długie kolejki, korki, żonglerka priorytetami i martwienie się zbyt dużymi wydatkami często powodują, że ujawniają się nasze najgorsze cechy osobowości. Bywa, że spotkanie rodzinne oznacza konflikt.

czytaj więcej

Jakie są ceny bydła przed Świętami? SONDA

Obserwowany w ostatnich tygodniach spadek cen skupu bydła wyhamował. Ale rolnicy obawiają się, że zakłady mięsne będą chciały poprawiać swoją rentowność, więc znów obniżą stawki. Po ile obecnie skupowane jest bydło w Polsce? Sprawdź w naszej cotygodniowej sondzie.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)