Z artykułu dowiesz się
- - Z czego wynika rosnąca ilość kół gospodyń?
- - Co wyróżnia KGW Tymianki-Bucie?
- - Jakie inicjatywy lokalne podejmuje koło?
Z artykułu dowiesz się
KGW w Tymiankach-Buciach powstało 27 grudnia 2018 roku. Tymianki-Bucie położone są w gminie Boguty-Pianki w powiecie ostrowskim, na granicy województw mazowieckiego i podlaskiego. Przewodniczącą koła jest Monika Tymińska, a wiceprezeską Ewa Tymińska. Koło tworzy 17 pań i 2 panów z 8 miejscowości.
– Kiedyś nasza miejscowość była z Ciechanowcem w jednym województwie – łomżyńskim. Mimo iż mieszkamy w innym województwie, współpracujemy z Muzeum w Ciechanowcu – mówią członkinie.
Nasze rozmówczynie podkreślają, że wsparcie dla kół gospodyń wiejskich znacznie pomaga rozwijać tego typu działalność. – Zaraz po założeniu koła złożyłyśmy wnioski o dotacje do Agencji, a otrzymane pieniądze wydałyśmy na zakup sprzętu gospodarstwa domowego, aby móc się dalej rozwijać – mówi Monika Tymińska.
– Okazało się, że furorę na festynach robi kompot z mirabelek, czyli śliwek, które są niedoceniane. Nauczyłyśmy się robić tradycyjne piwo bezalkoholowe, jałowcowe – mówią członkinie koła. – Mamy także potrawy nowoczesne. Jesteśmy świeżo po kursie gotowania na bazie warzyw i owoców sezonowych. Przygotowałyśmy więc dzisiaj pasztet z selera. W naszych jesiennych potrawach powtarzają się marchewka, buraczki i por. Mamy nawet budyń z marchewki. W naszej okolicy i na Podlasiu popularny jest sękacz. Ale dziś mamy tzw. babkę gotowaną – tłumaczy Monika Tymińska. – Wytwarzamy potrawy dietetyczne z produktów pochodzących z naszych ogrodów i sadów. Latem robiłyśmy kompoty: wiśniowy, agrestowy, truskawkowy. Staramy się w ten sposób zachować smaki lata, aby wykorzystać je późną jesienią i zimą – mówi Małgorzata Sikorska.
Najważniejsze tematy