KGW w Krasnoglinach spotyka się w zabytkowej świetlicy lub "na kamerkach"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KGW w Krasnoglinach spotyka się w zabytkowej świetlicy lub "na kamerkach"

14.11.2021

Nazwa miejscowości nawiązuje do garncarskich tradycji regionu. Mowa o Krasnoglinach, których mieszkanki dwa lata temu zawiązały koło gospodyń. Wkrótce zorganizują wystawę poświęconą bogatej historii wsi.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak KGW w Krasnoglinach radziło sobie podczas lockdownu ?
  • Jak wygląda logo KGW w Krasnoglinach ?
  • Czym zajmuje się KGW w Krasnoglinach ?

Dzięki KGW po 40 latach wieś integruje się na nowo 

Od ponad 40 lat we wsi nie istniało żadne stowarzyszenie integrujące społeczność. Zabytkowa świetlica, pamiętająca czasy zaboru austriackiego, niszczała od lat. W 2019 roku podczas zebrania sołeckiego padła propozycja, by utworzyć koło gospodyń.

Na pierwsze spotkanie zabrałam mamę, siostrę i bratową – wspomina przewodnicząca, Wioleta Doroś. – Początki były trudne, ale ciekawe. Nabrałyśmy wiedzy i doświadczenia, dziś umiemy pokonać wszelkie przeszkody. Rozwijamy talenty.

r e k l a m a
Wioleta Doroś, przewodnicząca koła, planuje kolejne inicjatywy, które przybliżą mieszkańcom Krasnoglin wyjątkowe, garncarskie tradycje wsi

  • Wioleta Doroś, przewodnicząca koła, planuje kolejne inicjatywy, które przybliżą mieszkańcom Krasnoglin wyjątkowe, garncarskie tradycje wsi

Z każdym rokiem uczą się przełamywać bariery. Na scenie czują się coraz pewniej
  • Z każdym rokiem uczą się przełamywać bariery. Na scenie czują się coraz pewniej

Spotkania gospodyń odbywają się w świetlicy albo... na kamerce

Koło zarejestrowały tuż przed pierwszym lock­downem. Zdążyły jeszcze zorganizować imprezę integracyjną dla czterdziestu członkiń oraz kilka spotkań. Świetlica była w opłakanym stanie. Bez łazienki i kuchni. Przynosiły węgiel w wiaderkach, aby opalić pomieszczenie. Marcowe spotkanie z okazji Dnia Kobiet było początkiem kilkumiesięcznej przerwy. Podczas lockdownu na rozmowy umawiały się online, „na kamerkach”. Snuły plany na przyszłość.

My, młode dziewczyny, podjęłyśmy się załatwiania spraw organizacyjnych, wymagających posługiwania się komputerem. Starsze członkinie koła wolały to zostawić „ogarniętym” internetowo ­– mówi przewodnicząca.

W lipcu 2019 roku, po zniesieniu obostrzeń, otrzymały zaproszenie na dożynki od Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. Postanowiły upleść swój pierwszy wieniec dożynkowy. Porad, jak go wykonać, poszukiwały w Internecie.

Na YouTubie znalazłyśmy śladowe informacje. Zrozumiałyśmy, że to „wiedza tajemna”, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Z pomocą przyszły nam koleżanki z zaprzyjaźnionego koła. Uchyliły jednak tylko rąbka tajemnicy. Dalej musiałyśmy sobie radzić same – opowiadają.

Dziś wiedzą, jakie błędy popełniły. Wiedzę zgłębiały, podpatrując prace innych kobiet, zasięgając opinii etnografa. Powoli nabierają doświadczenia, aby przyszłoroczny wieniec wyglądał lepiej. Dużą wagę przywiązują do dekoracji stoiska dożynkowego. Na ich prośbę regionalne ozdoby co roku przynoszą mieszkańcy wsi zaangażowani w wydarzenie.

Jako pierwsze w gminie ułożyły tekst do ludowej piosenki, aby ośpiewać wieniec. Ich pomysł stał się bodźcem dla innych kół, które w kolejnych dożynkach zaprezentowały własne słowa do regionalnych melodii. Cieszą się, że mimo krótkiego stażu potrafią inspirować.


W tym roku po raz trzeci reprezentowały Krasnogliny na dożynkach. – W przygotowania angażują się sąsiedzi, którym również zależy, aby nasza wieś wypadła najlepiej – mówią członkinie koła

  • W tym roku po raz trzeci reprezentowały Krasnogliny na dożynkach. – W przygotowania angażują się sąsiedzi, którym również zależy, aby nasza wieś wypadła najlepiej – mówią członkinie koła 

Gospodynie planują spisać dzieje wsi

Podkreślają wyjątkowość swojej wsi – mają tu zabytkową świetlicę, którą częściowo już wyremontowano z ogromną pomocą sołtysa. Podkreślają, że twierdza w Dęblinie została wzniesiona z cegieł, które wypalono w cegielni w Krasnoglinach.

W nawiązaniu do tradycji naszej wsi w logo koła umieściłyśmy koło garncarskie – wyjaśnia przewodnicząca. – Marzą nam się warsztaty garncarskie.

Aby przybliżyć mieszkańcom historię wsi, panie planują spisać dzieje miejscowości jeszcze w tym roku. Czują, że ważna jest dbałość o to, co świadczy o wyjątkowości ich miejsca. To m.in. odnawianie i dekorowanie przydrożnych kapliczek, renowacja zapomnianych grobów nieznanych żołnierzy z czasu drugiej wojny światowej. Gospodynie przypominają też o świętach kultywowanych przez ich przodków. Za pośrednictwem mediów społecznościowych informują o ważnych datach i obrzędach. Organizują dla dzieci sportowe zabawy, festyny i imprezy plenerowe. Najstarszych zapraszają na Dni Seniora.

Pomagają potrzebującym spoza ich wsi. Wielokrotnie licytowały swoje rękodzieło na rzecz chorych, wspierały sprzedawców chryzantem, rozdawały maseczki.

Uczestniczymy w konkursach dla kół. Próbujemy tam sił w gotowaniu. Na tego­rocznych dożynkach zajęłyśmy pierwsze miejsce za nalewkę z miodem lipowym i wanilią, a na Festiwalu Kultury Ludowej w Bobrownikach – pierwszą nagrodę za sandacza w sosie maślano-koperkowym – chwalą się.

Podkreślają, że wciąż szukają inspiracji, próbują doskonalić się w rękodziele, kuchni, organizacji imprez. Ogromną siłę daje im wsparcie mieszkańców. 16 października zorganizowały wiejską potańcówkę przy ognisku, będącą zwieńczeniem październikowych warsztatów wikliniarskich w ramach projektu „Niech się plecie”.

Jak najszybciej chciałybyśmy dokończyć remont świetlicy. Mamy już plany na zajęcia. Zapału i pomysłów nam nie brakuje – kończy Wioleta Doroś.

Integracja? Oczywiście! Gospodynie zapraszają na spotkania każdego mieszkańca wsi

  • Integracja? Oczywiście! Gospodynie zapraszają na spotkania każdego mieszkańca wsi

Małgorzata Janus

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Małgorzaty Janus pt. W Krasnoglinach znajdziesz dwa koła, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 45/2021 na str. 66. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Zdjęcia: archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KGW "Zdrochcanie" ma aż 111 członków, w tym wielu mężczyzn

Koło Gospodyń Wiejskich „Zdrochcanie” liczy, bagatela, sto jedenaście osób. Mieszkańcy koncentrują się na promocji wsi. Dzielą między sobą aktywności, które są ich specjalnością. Organizują imprezy integracyjne, podtrzymują tradycje kulinarne, sięgają do historii regionu sprzed ponad stu lat.

czytaj więcej

W nowym TPR: ekologiczne mleko z robota

W najnowszym 47. wydaniu Tygodnika Poradnika Rolniczego przeczytacie m.in. o rolniku, który doi ekologiczne mleko robotem i o dopłatach do ekologicznych środków ochrony roślin. Znajdziecie także informacje o kolejnej propozycji kształtu płatności bezpośrednich po 2023 roku. Przedstawiamy także nowe mutacje wirusa ASF, które łatwo przeoczyć. O czym jeszcze piszemy w nowym TPR?

czytaj więcej

KGW Wielka Wieś z przedwojennym sznytem

Ile radości może przynieść oglądanie przedwojennych zdjęć, na których widać nasze babki? A świadomość, że organizacja, w której działamy, ma przedwojenne korzenie? O tym wie doskonale Koło Gospodyń Wiejskich z Wielkiej Wsi w gminie Widawa, które niedawno świętowało 85-lecie istnienia.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)