KGW "Jagody" plotą wieńce, pieką jagodowe babeczki i uprawiają fitness
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KGW "Jagody" plotą wieńce, pieką jagodowe babeczki i uprawiają fitness

07.03.2020

We wsi liczącej ponad ośmiuset mieszkańców brakowało jakiejkolwiek organizacji społecznej. W 2018 roku lukę tę wypełniło Koło Gospodyń Wiejskich „Jagody”, na czele którego stanęła Irena Pruszkowska, emerytowana nauczycielka przedmiotów humanistycznych i dyrektorka szkoły podstawowej w sąsiedniej wsi.

Z artykułu dowiesz się

  • Ile osób zrzesza Koło Gospodyń Wiejskich „Jagody”
  • Z czego słyną członkinie koła?
  • Jakie pomysły mają gospodynie na dalszą działalność

Kulturalnie, zapachowo, jeżynowo

Gospodynie postanowiły wspierać rozwój przedsiębiorczości kobiet, integrować i aktywizować lokalną społeczność oraz prowadzić działalność rekreacyjno-sportową i edukacyjną.

r e k l a m a
Zachęcamy mieszkańców wsi do aktywnego uczestnictwa w atmosferze wzajemnej tolerancji, akceptacji i poszanowania. Bez upolityczniania tej grupy – zaznacza przewodnicząca.

Odkrywamy talenty

„KGW Jagody, tak się nazywamy, w Krężnicy Okrągłej swą siedzibę mamy” – brzmią słowa hymnu koła autorstwa jednej z członkiń. Organizacja działająca niewiele ponad rok zrzesza 59 osób – większość kobiet i kilku mężczyzn, starsze i młodsze pokolenie mieszkańców wsi. Siedziba koła mieści się w krężnickim Domu Ludowym, którą organizacja pozyskała dzięki gminie Bełżyce.

Finansowe wsparcie z dotacji rządowej, którą gospodynie otrzymały wkrótce po zawiązaniu działalności, przeznaczyły na zakup naczyń kuchennych, głośnika z mikrofonem bezprzewodowym, namiotu wystawienniczego oraz spódnic stylizowanych na ludowe.

W kwestii nazwy koła nie miałyśmy najmniejszych wątpliwości. Mieszkańcy wsi z dawien dawna nazywani byli jagodziarzami, ze względu na położenie miejscowości w otoczeniu lasów pełnych owoców – opowiada Irena Pruszkowska. – Nazwę „Jagódki” rezerwujemy dla najmłodszych. Liczymy, że powstanie dziecięca „grupa wsparcia” przy naszym KGW.

W nawiązaniu do nazwy koła kobiety właśnie szyją fartuszki w kolorze jagód. Jak mówią, w czasie warsztatów krawieckich objawiły się talenty wielu z nich.

Wciąż odkrywamy nasze uzdolnienia, których wiele z nas nie było świadomych – mówi przewodnicząca.

Jak się okazuje, panie z KGW to doskonałe organizatorki uroczystości, hafciarki, krawcowe, autorki skeczy, a także pracowite gospodynie domowe.


Koło z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnoscią. Jego członkinie spotykają się, by wyplatać tradycyjne wieńce oraz... uprawiać fitness
  • Koło z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnoscią. Jego członkinie spotykają się, by wyplatać tradycyjne wieńce oraz... uprawiać fitness
Specjałami, z których słyną, są jagodowe babeczki, rogaliki, ciasto drożdżowe i pączki. Kulinarne umiejętności szlifowały podczas warsztatów prowadzonych przez profesjonalnego kucharza. Ich potraw można skosztować podczas uroczystości, które współorganizują. Chętnie uczestniczą w konkursach, turniejach i imprezach integracyjnych, w czasie których czerpią wiedzę i inspiracje od bardziej doświadczonych kół.

Jesteśmy otwarte na wszelkie aktywności – zapewniają. – Nie ograniczamy się jedynie do spotkań związanych ze szkoleniem umiejętności florystycznych, rękodzielniczych czy kulinarnych. Jeździmy też do kina, teatru, spotykamy się towarzysko przy filiżance kawy. Regularnie, raz w tygodniu uprawiamy aerobik, bo kobiety chcą być piękne i sprawne w każdym wieku!

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Justyna – gospodyni od szydełka.. i od sztangi

Na barki bierze ciężar, jakiego prawdopodobnie żadna z nas nie dźwigała. A nawet jeśli, to ona dostaje za to nagrody. W wolnych chwilach bierze do ręki szydełko i wpada w ekstazę, robiąc koronki. A na co dzień szaleje z nożyczkami i finezyjnie przystrzyga męskie brody. Justyna Niedzwiecka – prawdopodobnie jedyna kobieta ciężarowiec wśród mieszkanek wsi.

czytaj więcej

Baby z promilami? Tylko w Stawigudzie

Rzeźbią wyrzynarką w drewnie, renowują zabytkowe meble, malują ikony, przyrządzają doskonałe sushi. W okolicy znane są przede wszystkim z oryginalnych występów w folkowym zespole „Baby Ruśkie + 2 promile”.

czytaj więcej

KGW w Słotowej przez żołądek trafiło do serca mieszkańców wsi

Słotowa to malownicza wieś położona pośród wzniesień o niezwykłych walorach krajobrazowych. Właśnie tu pięć lat temu powstało koło gospodyń wiejskich, które za cel postawiło sobie przywracanie dawnych tradycji kulinarnych regionu, integrację mieszkańców wsi oraz działalność charytatywną.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)