Jakie są przyczyny utraty włosów?
– Badania sugerują, że kobiety, które doświadczają wypadania włosów, mogą mieć również inne schorzenia, takie jak cukrzyca, trądzik i rak piersi – twierdzi dr Valerie Callender, profesor dermatologii w Howard University College of Medicine w Waszyngtonie.
Centralne odśrodkowe łysienie bliznowaciejące (CCCA) może pojawić się w przebiegu raka piersi, nadciśnienia, przy dużym stężeniu cholesterolu lub w przypadku cukrzycy. Powoduje utratę włosów w środkowej części skóry głowy. Jest to najczęstszy rodzaj wypadania włosów u kobiet o ciemniejszej karnacji i dotyka niemal 15% czarnych kobiet.
Jak walczyć z łysieniem?
Wczesne wykrycie choroby jest ważne, ponieważ w CCCA bliznowacenie odbywa się poprzez niszczenie mieszków włosowych. Gdy mieszek włosowy ulegnie całkowitemu zabliźnieniu, odrastanie włosów staje się trudne, a utrata włosów może okazać się trwała.
Plan leczenia może obejmować antybiotyki, miejscowe leki steroidowe lub zastrzyki z kortykosteroidów, dając ulgę w bólu i uwalniając od świądu. Leki mogą również zapobiegać pogłębianiu się blizn.
Wiele kobiet cierpi też na łysienie typu kobiecego, zwane też łysieniem androgenowym typu żeńskiego. W przypadku tej dziedzicznej choroby włosy przerzedzają się głównie na czubku głowy. Zwykle zaczyna się od łysienia w środkowej części głowy. Wiele kobiet z tą przypadłością ma również trądzik z powodu zwiększonego stężenia hormonów. Takie wypadanie włosów towarzyszy często menopauzie i wysokiemu ciśnieniu tętniczemu.
Skuteczne przeciwdziałanie wypadaniu włosów
Powszechnie stosowanym w tym przypadku lekiem jest minoksydyl, który może ograniczyć wypadanie włosów, stymulować wzrost nowych i wzmacniać istniejące. Preparaty z minoksydylem można kupić bez recepty, dermatolog natomiast może przepisać na receptę większe dawki.
Fryzury, w których ciasno upinamy czy ściągamy włosy, mogą powodować tzw. łysienie trakcyjne, które jest powszechne u kobiet o ciemniejszej karnacji.
– Jedną z pierwszych rzeczy, o które pytam moich pacjentów, którzy w przeszłości nosili warkocze, jest to, czy te splecione włosy powodowały ból – mówi dr Callender. – Jeśli tak, jest to wskaźnik, że może rozwinąć się u nich łysienie trakcyjne.
fot. pixabay
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 14/2023 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Karolina Kasperek
redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"
Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.
Najważniejsze tematy