Jakie są przyczyny utraty włosów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są przyczyny utraty włosów?

10.04.2023autor: Karolina Kasperek

– Badania sugerują, że kobiety, które doświadczają wypadania włosów, mogą mieć również inne schorzenia, takie jak cukrzyca, trądzik i rak piersi – twierdzi dr Valerie Callender, profesor dermatologii w Howard University College of Medicine w Waszyngtonie.

Centralne odśrodkowe łysienie bliznowaciejące (CCCA) może pojawić się w przebiegu raka piersi, nadciśnienia, przy dużym stężeniu cholesterolu lub w przypadku cukrzycy. Powoduje utratę włosów w środkowej części skóry głowy. Jest to najczęstszy rodzaj wypadania włosów u kobiet o ciemniejszej karnacji i dotyka niemal 15% czarnych kobiet.

r e k l a m a

Jak walczyć z łysieniem?

Wczesne wykrycie choroby jest ważne, ponieważ w CCCA bliznowacenie odbywa się poprzez niszczenie mieszków włosowych. Gdy mieszek włosowy uleg­nie całkowitemu zabliźnieniu, odrastanie włosów staje się trudne, a utrata włosów może okazać się trwała.

Plan leczenia może obejmować antybiotyki, miejscowe leki steroidowe lub zastrzyki z kortykosteroidów, dając ulgę w bólu i uwalniając od świądu. Leki mogą również zapobiegać pogłębianiu się blizn.

Wiele kobiet cierpi też na łysienie typu kobiecego, zwane też łysieniem andro­genowym typu żeńskiego. W przypadku tej dziedzicznej choroby włosy przerzedzają się głównie na czubku głowy. Zwykle zaczyna się od łysienia w środkowej części głowy. Wiele kobiet z tą przypadłością ma również trądzik z powodu zwiększonego stężenia hormonów. Takie wypadanie włosów towarzyszy często menopauzie i wysokiemu ciśnieniu tętniczemu.

Skuteczne przeciwdziałanie wypadaniu włosów

Powszechnie stosowanym w tym przypadku lekiem jest minoksydyl, który może ograniczyć wypadanie włosów, stymulować wzrost nowych i wzmacniać istniejące. Preparaty z minoksydylem można kupić bez recepty, dermatolog natomiast może przepisać na receptę większe dawki.

Fryzury, w których cias­no upinamy czy ściągamy włosy, mogą powodować tzw. łysienie trakcyjne, które jest powszechne u kobiet o ciemniejszej karnacji.

Jedną z pierwszych rzeczy, o które pytam moich pacjentów, którzy w przeszłości nosili warkocze, jest to, czy te splecione włosy powodowały ból – mówi dr Callender. – Jeśli tak, jest to wskaźnik, że może rozwinąć się u nich łysienie trakcyjne.

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 14/2023 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Zapalenie stawów znacznie odbija się na nastroju. Jakie objawy towarzyszą RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, do której skłonność możemy odziedziczyć po rodzicach lub dziadkach. Nie każdy, u kogo w badaniu krwi ujawni się większe stężenie czynnika reumatoidalnego (RF), musi na nią zachorować. A jeśli tak się stanie, możemy rozpoznać ją po kilku objawach.

czytaj więcej

Ruszają dotacje dla KGW 2023: stawki, terminy, warunki

3 kwietnia 2023 r. ruszył nabór wniosków o przyznanie środków finansowych na prowadzenie działalności statutowej dla Kół Gospodyń Wiejskich. Grupy, które nie posiadają numeru identyfikacyjnego, nie będą mogły ubiegać się o wypłatę pieniędzy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)