Jakie prezenty mieszkańcy wsi mogli znaleźć pod choinką 100 lat temu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie prezenty mieszkańcy wsi mogli znaleźć pod choinką 100 lat temu?

24.12.2021autor: Zuzanna Ćwiklińska

Obdarowywanie się większymi lub mniejszymi prezentami to jedna z bożonarodzeniowych tradycji, lubianych zwłaszcza przez najmłodszych. Nie jest to bynajmniej element nowoczesnego, komercyjnego Bożego Narodzenia, ale tradycja utrwalona od lat. Jakimi prezentami obdarowywano się na wsiach jeszcze do niedawna?

Choinka udekorowana rękodziełem

Prezenty tradycyjnie umieszczamy pod udekorowaną w Wigilię choinką. Sto lat temu także przystrajano świąteczne drzewko. Zwykle wykorzystywano do tego przygotowane przez dzieci dekoracje, zrobione z papieru, bibuły czy dostępnych w gospodarstwie przedmiotów, takich jak słoma czy orzechy włoskie. Tradycyjną ozdobą były także zawieszane na choince pierniki. 
r e k l a m a

Kto przynosi prezenty?

W kwestii tego, kto po cichu umieszcza prezenty pod choinką, niewiele się zmieniło. Tradycyjnie był to święty Mikołaj, w Wielkopolsce – Gwiazdor, a w Małopolsce - Aniołek. Choć współcześnie najpopularniejszy jest święty Mikołaj, zróżnicowanie regionalne pozostaje żywe.

Dla dziewczynek lalki, dla chłopców żołnierzyki 

Tradycyjnym prezentem dla niegrzecznych dzieci była rózga. Jednak jeśli dziecko było grzeczne, mogło znaleźć pod choinką na przykład lalkę i wydziergane przez kogoś z rodziny ubranka dla niej. Fantazyjny święty Mikołaj mógł także sprezentować domek dla lalek. Najpopularniejszym prezentem dla chłopców sto lat temu były ołowiane żołnierzyki. Mogły być pomalowane lub w neutralnym kolorze. 

Co jeszcze dzieci znajdowały pod choinką? 

Wymarzonym prezentem dla wielu dzieci był konik na biegunach. Pożądane były wówczas także jelonki na kółkach, które po przywiązaniu sznurka dziecko mogło za sobą ciągnąć. 
Z czasem popularne stały się figurki ze sklejki, np. odnoszące się do filmów Disneya – jak widać, dzieci miały swoich bajkowych idoli już w latach 30. XX wieku. 
Najmłodsi cieszyli się także z klocków, które najczęściej wykonane były z drewna i pomalowane na różne kolory. Popularne były wówczas także klocki-puzzle w kształcie sześcianów, z których można było ułożyć sześć różnych historii. 
Zwykłe puzzle także cieszyły się wówczas zainteresowaniem dzieci. Wykonywano je najczęściej ze sklejki i nie miały tylu elementów, ile niektóre liczą sobie dziś.

Co dostawali dorośli?

Początkowo głównymi obdarowywanymi w święta były dzieci, ale z czasem tradycja objęła wszystkich domowników. Popularnym prezentem dla dorosłych pod choinką było... coś do zjedzenia! Nie były to produkty wyszukane - jabłka, orzechy lub pierniki. W latach powojennych dorośli często znajdowali pod choinką prezenty praktyczne, niekiedy ręcznie robione, takie jak wełniane skarpety czy szaliki.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay
 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak wymienić nietrafiony prezent?

Święta już za nami, podczas których zostaliśmy obdarowani. Myślami teraz jesteśmy przy hucznym świętowaniu Sylwestra. Zdarza się, ze część podarunków jest nietrafiona, a świetny bal sylwestrowy okazał się niewypałem. Jak sobie z tym poradzić pomoże nam UOKiK.

czytaj więcej

Sposoby na świąteczną niestrawność

Na te święta większość Polaków deklaruje mniejsze zakupy. Najprawdopodobniej więc zjemy tego roku nieco mniej przy świątecznym stole. Nawet jeśli, to i tak święta to czas, kiedy sobie bardziej folgujemy. I niemal pewne jest, że świąteczne menu – z kapustą, makiem czy orzechami – u wielu z nas skończy się wzdęciami, niestrawnością czy nawet bólem żołądka lub jelit.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Świąteczna prognoza pogody wg światowego modelu meteo

Ostatnia dekada grudnia to dla większości z nas szczególnie ważny, świąteczny okres. Z kolei dla upraw ozimych to początek astronomicznej i kalendarzowej zimy. Dobrze zatem wiedzieć, jaka aura będzie towarzyszyła zarówno nam, jak i uprawom polowym podczas najbliższych dni.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)