r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>Świąteczna prognoza pogody wg światowego modelu meteo
Świąteczna prognoza pogody wg światowego modelu meteo
25.12.2021autor: Janusz Biernacki
Ostatnia dekada grudnia to dla większości z nas szczególnie ważny, świąteczny okres. Z kolei dla upraw ozimych to początek astronomicznej i kalendarzowej zimy. Dobrze zatem wiedzieć, jaka aura będzie towarzyszyła zarówno nam, jak i uprawom polowym podczas najbliższych dni.
Chociaż mamy w kraju prężnie działające instytucje związane z monitorowaniem pogody i wielu specjalistów w zakresie jej prognozowania, warto sporadycznie spojrzeć, co w czasie tych świąt i kilku najbliższych dni przewidują dla naszego regionu (Europy) światowe, meteorologiczne modele pogodowe.
Zatem, czyje prognozy okażą się bliższe rzeczywistym zdarzeniom – krajowe, czy zagranicznie?
Umiarkowane opady
Według przewidywań publikowanych na stronie internetowej serwisu World Ag Weather, od 26 do 30 grudnia 2021 r. niewielkie opady wystąpią w środkowym pasie Polski i wyniosą od 2 do 5 mm, a na południu będą nieco większe – od 5 do 10 mm. Model pogodowy nie przewiduje natomiast w tych dniach opadów w północnej połowie kraju (patrz mapka).
Temperatura maksymalna
Prognoza dotycząca temperatury maksymalnej przewiduje na te dni wartości dodatnie, tj. od 2 do 5°C w pasie nadmorskim oraz w zachodniej i południowej Polsce. Z kolei w północno-wschodnim regionie kraju termometry pokażą wartości poniżej zera, które będą oscylowały w przedziale od –1 do –4°C (patrz mapka).
Temperatura minimalna
Globalny pogodowy serwis rolniczy oszacował także zakresy temperatur minimalnych. Jak należy oczekiwać, dla całego kraju mają one wartości ujemne. W pasie nadmorskim oraz w zachodniej i południowej Polsce wyniosą od –1 do –4°C, a w północno-wschodnim regionie kraju od –4 do –8°C (patrz mapka).
Można więc przyjąć, że nie będzie tak źle, gdyż przewidywana temperatura minimalna nie powinna zagrozić oziminom, a ponadto w najzimniejszych częściach kraju występuje okrywa śnieżna, oby była jak najgrubsza i utrzymała się jak najdłużej.
[bie]
Janusz Biernacki
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a