Jak wymienić nietrafiony prezent?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wymienić nietrafiony prezent?

28.12.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Święta już za nami, podczas których zostaliśmy obdarowani. Myślami teraz jesteśmy przy hucznym świętowaniu Sylwestra. Zdarza się, ze część podarunków jest nietrafiona, a świetny bal sylwestrowy okazał się niewypałem. Jak sobie z tym poradzić pomoże nam UOKiK.

Kiedy możesz domagać się zwrotu części pieniędzy ?

O zwrot pieniędzy można wystąpić kiedy wada istotnie wpływa na produkt/usługę, np. fryzjerka zniszczyła włosy albo zabieg kosmetyczny spowodował chorobę skóry, jeśli poprawki kosmetyczne musiały odbyć się w innym gabinecie, itd. Jednak, aby udowodnić szkodę i wystąpić o odszkodowanie z tego tytułu trzeba posiadać rachunki.

Jeśli taka sylwestrowa zabawa była zupełnie nieudana, np. organizator nie zapewnił obiecanych atrakcji,  zaoferowano  mniej ciepłych dań, a zamiast muzyki na żywo grano muzykę z płyt, każdy ma wtedy prawo ubiegać się o zwrot części pieniędzy w ramach reklamacji.

r e k l a m a

Co zrobić, kiedy plany z jakiegoś powodu ulegają zmianie?

Niestety, rezygnacja z powodu zmiany planów, nie pójścia na wydarzenie, może być niezwykle kosztowna. W takim wypadku należy liczyć się z tym, że stracimy część lub całość wpłaconych pieniędzy.

Potrącenie musi być adekwatne do poniesionych przez organizatora wydatków. Chyba, że umowa jaką zawarliśmy zawiera możliwość i czas odstąpienia, wtedy obowiązują warunki w niej zapisane. CO innego, jeśli konieczność zmian albo rezygnacji zaszła ze strony organizatora – konsument nie ponosi kosztów takiego rozwiązania.

Pamiętaj, że na zwrot w sklepie internetowym masz 14 dni

W swetrze brakuje guzików? Zabawka jest uszkodzona, książka podarta? Nic nie stoi na przeszkodzie złożenia reklamacji. Potrzebujemy tutaj jednak paragonu albo innego dowodu zakupu, więc poprośmy naszego Mikołaja o jego dostarczenie.

Na reklamację masz dwa lata od daty zakupu, można żądać naprawy, wymiany towaru lub obniżenia ceny. Sprzedawca na rozpatrzenie reklamacji ma 14 dni. Jeśli nie dotrzyma terminu, przyjmuje się, że ją uznał.

Z kolei kiedy wada produktu jest istotna, np. na butach występują przebarwienia, możesz żądać nawet zwrotu pieniędzy.

Na zwrot w sklepie internetowym masz 14 dni od daty otrzymania przesyłki. Jeśli jednak Mikołaj kupował stacjonarnie, możliwość takiego zwrotu zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy i to sprzedawca określa warunki zwrotu - może żądać dołączenia oryginalnego opakowania, metek, a w zamian zaproponować zwrot gotówki, bon podarunkowy lub wymianę na coś innego.

Podczas wymiany lub zwrotu towarów kluczową sprawą jest okazanie dowodu zakupu, np. paragonu, potwierdzenia dokonania transakcji kartą, imiennej faktury czy wydruku z rachunku bankowego. Tego typu dokumenty są potwierdzeniem, że przedmiot rzeczywiście został nabyty w danym miejscu.

Rozwiązaniem, które z pewnością ułatwi ewentualną wymianę towaru, będzie skonsultowanie tej sprawy ze sprzedawcą już na etapie zakupu. Jeżeli właściciel sklepu potwierdzi taką możliwość, warto poprosić go o zapisanie tej informacji na odwrocie paragonu i potwierdzenie jej pieczątką. 

Zwrot nietrafionego prezentu zakupionego stacjonarnie

Możliwość oddania towaru zakupionego w sklepie stacjonarnym nie podlega żadnym regulacjom prawnym.

Musimy się liczyć z tym, że jego przyjęcie to jedynie dobra wola sprzedawcy i ustalenie wynikające z polityki zwrotów tej placówki. Jest to jednak zdecydowanie łatwiejsze niż dawniej – konkurencja spowodowała, że sklepy stacjonarne umożliwiają dokonywanie zwrotów nawet w ciągu do 30 dni od daty zakupu.

Najczęściej oferuje się zwrot środków, ale w formie karty podarunkowej przeznaczoną do realizacji wyłącznie na terenie danego sklepu. W przeciwnym przypadku warto zapytać, czy można wymienić produkt na inny.

Zdarza się, że w sklepach stacjonarnych nie da się zwrócić przedmiotów zakupionych w cenie promocyjnej lub produktów wykonywanych na indywidualne zamówienie. To samo dotyczy personalizowanej biżuterii z grawerem, ubrań szytych na wymiar, książek z dedykacją, itd.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Święty Mikołaj zamienił sanie na zabytkowe ciągniki i rozdawał prezenty!

Sanie z reniferami to dla nowoczesnych świętych Mikołajów już przeżytek. Dziś, w zależności od okoliczności, jeżdżą supernowoczesnymi autami lub... zabytkowymi ciągnikami! Gdzie można spotkać takiego Mikołaja?

czytaj więcej

Jakie prezenty mieszkańcy wsi mogli znaleźć pod choinką 100 lat temu?

Obdarowywanie się większymi lub mniejszymi prezentami to jedna z bożonarodzeniowych tradycji, lubianych zwłaszcza przez najmłodszych. Nie jest to bynajmniej element nowoczesnego, komercyjnego Bożego Narodzenia, ale tradycja utrwalona od lat. Jakimi prezentami obdarowywano się na wsiach jeszcze do niedawna?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)