Gospodynie z KGW w Goliatach łączą dwa światy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gospodynie z KGW w Goliatach łączą dwa światy

10.10.2021

Zawiązały działalność niedługo przed pandemią, ale ani na chwilę nie zwolniły tempa pracy na rzecz koła gospodyń wiejskich. – Odpoczynek nam nie służy. Jesteśmy jak biblijny Goliat – silne i odważne. A nazwa zobowiązuje – mówią panie z koła w Goliatach w gminie Lubowidz w powiecie żuromińskim.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak gospodynie z KGW w Goliatach spędzają wolny czas ?
  • Kiedy powstało KGW w Goliatach ?
  • Jaki jest główny cel działania KGW w Goliatach ?

Zaczęły „na ostro”. W lipcu 2019 roku Monika Domżalska i Małgorzata Świtalska z Goliat, wzorem koleżanek z sąsiednich miejscowości, postanowiły zawiązać koło gospodyń wiejskich. Do organizacji przystąpiły 32 osoby z Goliat i okolicznych wsi, w tym kilku mężczyzn.

Uczyłyśmy się wypełniać dokumenty, a także zarabiałyśmy, aby zasilić budżet koła. Zorganizowałyśmy kilka wyjazdów. Po raz pierwszy wzięłyśmy udział w sołeckim Festynie Smaków, na którym zdobyłyśmy nagrody w konkursach kulinarnych. A potem dopadła nas pandemia. Wtedy przestawiłyśmy aktywność na nowe tory – mówią panie.

r e k l a m a

Działalność charytatywna na szeroką skalę 

Za główny cel postawiły sobie szeroko pojętą działalność charytatywną. Niemal każde ich przedsięwzięcie wiąże się ze wsparciem potrzebujących. Pierwszą aktywnością podczas lockdownu było szycie maseczek dla pracowników szpitala w Żurominie oraz mieszkańców wsi. W międzyczasie zbierały pieniądze na zakup środków dezynfekcyjnych dla pracowników medycznych. Nie zapomniały również o mieszkańcach swojej wsi – robiły zakupy potrzebującym, wspierały ciepłym słowem, odwiedzały.

Po zniesieniu ob­ostrzeń zorganizowałyśmy wycieczkę dla sąsiadów z Goliat. Pech chciał, że po powrocie cała nasza 55-osobowa grupa trafiła na kwarantannę. Mimo trudnej sytuacji nie zostawiłyśmy mieszkańców wsi samym sobie – wspomina przewodnicząca.

W 2020 roku skupiły się na rękodziele. Okazało się, jak niewiele o sobie dotychczas wiedziały. Niektóre z koleżanek skrywały prawdziwy talent artystyczny. W 2021 roku wciąż szlifowały umiejętności manualne. Robiły kwiaty z bibuły, palmy wielkanocne.

Działanie tylko dla siebie nie do końca nas satysfakcjonowało. Dlatego mimo COVID-owych ob­ostrzeń zorganizowałyśmy warsztaty wielkanocne. Do współpracy zaprosiłyśmy trzy placówki z powiatu żuromińskiego – mówią gospodynie.

W spotkaniach uczestniczyły przedszkolaki z placówki „Logosensuś” z Żuromina obejmującej wsparciem dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W warsztatach wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Żurominie oraz podopieczni z niepełnosprawnością intelektualną z Domu Opieki Społecznej w Bodzentynie.

To było nasze pierwsze spotkanie z osobami autystycznymi oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki warsztatom poznałyśmy ich potrzeby, oswoiłyśmy „inność”. To była dla nas ważna lekcja delikatności i empatii. Ale i same nauczyłyśmy się, jak czerpać radość z drobnych rzeczy. Dzieci z niepełnosprawnością umieją się cieszyć jak nikt inny – mówi Monika Domżalska.

Gospodynie promują działalność charytatywną. Niemal każda ich aktywność ma na celu wsparcie potrzebujących

  • Gospodynie promują działalność charytatywną. Niemal każda ich aktywność ma na celu wsparcie potrzebujących 

Panie z KGW organizują tematyczne imprezy integracyjne, podczas których najmłodsi mieszkańcy Goliat integrują się z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną

  • Panie z KGW organizują tematyczne imprezy integracyjne, podczas których najmłodsi mieszkańcy Goliat integrują się z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną 

Projekt integracyjny "Łączymy dwa światy"

Tuż po warsztatach wielkanocnych zorganizowały cykl spotkań kulinarnych. Domeną gospodyń są potrawy na bazie grzybów oraz kaczka w wiśniach. Panie doskonale pieką. Marzyły o zorganizowaniu czegoś, co wsparłoby innych. Postanowiły napisać projekt.

Z zakładanej przez nas niewielkiej grupy zrobiła się 120-osobowa. Do uczestnictwa w projekcie integracyjnym „Łączymy dwa światy” w Łazach zaprosiłyśmy dzieci z „Logosensusia” oraz uczniów ze szkoły specjalnej. Celem plenerowej imprezy była integracja dzieci pełno­sprawnych z niepełno­sprawnymi, zwiększenie świadomości niepełnosprawności. Spotkanie udało się – opowiadają.

Już dwa miesiące później zorganizowały ich największą dotychczas imprezę. To festyn pod nazwą „Krzewienie kultury w powiecie żuromińskim przez koła gospodyń wiejskich”. Do projektu zaprosiły trzynaście kół z powiatu. Cały dochód z imprezy przekazały na leczenie chorego Kubusia. Ponadto zachęcały do szczepienia przeciw koronawirusowi w mobilnym punkcie szczepień.

Młodsze członkinie „Goliatek” przyznają, że starsze często z niedowierzaniem patrzą na ich działania. Przekonują seniorki, że wszystko się da – trzeba tylko uwierzyć we własne siły. Dopingują je, by realizowały marzenia, zachęcają do korzystania z dóbr nowoczesnych technologii.

My, młodsze, uczymy się od starszych dbania o rodzinę, cenimy ich mądrość życiową. Nasze mamy i babcie to chyba ostatnie tak bezinteresowne pokolenie, które stawia człowieka na pierwszym miejscu. Namawiamy seniorki na wycieczki, wszelkie rozrywki, spotkania. Mówimy: „Jedźcie, rozerwijcie się, zasługujecie na to! Życie to nie tylko praca. Wyjdźcie na spotkanie koła. Ono jest po to, żebyście mogły pożyć! – twierdzi Monika Domżalska.

Planują wycieczki, spotkania przedświąteczne, akcje charytatywne. We wsi chciałyby postawić altanę. Właśnie projektują stroje dla siebie. Zastanawiają się nad nowo­czesnymi spódnicami. Może postawią na mini?

Podczas festynów „Goliatki” zachęcają do szczepienia się przeciwko COVID w ramach akcji #SzczepimySię z KGW

  • Podczas festynów „Goliatki” zachęcają do szczepienia się przeciwko COVID w ramach akcji #SzczepimySię z KGW


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Małgorzaty Janus pt. Wstąp do koła, żeby wreszcie pożyć!, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 40/2021 na str. 53.

Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Zdjęcia: archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KGW w Krasnoglinach spotyka się w zabytkowej świetlicy lub "na kamerkach"

Nazwa miejscowości nawiązuje do garncarskich tradycji regionu. Mowa o Krasnoglinach, których mieszkanki dwa lata temu zawiązały koło gospodyń. Wkrótce zorganizują wystawę poświęconą bogatej historii wsi.

czytaj więcej

Cztery filary dziedzictwa polskiej wsi

Decyzją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2019 roku został powołany Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. O nowoczesnej koncepcji programowej Instytutu, planach i pomysłach na promocję oraz wsparcie mieszkańców polskich wsi opowiada Katarzyna Saks, dyrektor placówki.

czytaj więcej

Jak zarobić na żurawinie ziemi VIz? Wawrzyniakowie znają sekret

Żurawina. Jednym pewnie skojarzy się z suplementem leczącym infekcje dróg moczowych, innym – z wieczorem u znajomych i słodką przekąską w miseczce. Wciąż mało w Polsce znana, rzadko uprawiana. Ale w Ruszkowie Pierwszym w gminie Kościelec są odważni, którzy lata temu na dobre się z nią zaprzyjaźnili. Z Wacławem Wawrzyniakiem i jego córką Małgorzatą porozmawialiśmy o ich przygodzie z kwaśną jagodą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)