Domowe sposoby na zdrowe i piękne dłonie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Domowe sposoby na zdrowe i piękne dłonie

29.01.2022autor: Małgorzata Janus

Mroźne, suche powietrze i niskie temperatury nie sprzyjają kondycji skóry. Zwłaszcza dłoni, bowiem ta jest wyjątkowo podatna na uszkodzenia. Znikoma ilość gruczołów łojowych sprawia, że skóra szybko się przesusza i pęka. Podpowiadamy, jak domowym sposobem przywrócić dłoniom elastyczność oraz zdrowy wygląd.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są domowe sposoby na zdrowe i piękne dłonie?
  • O czym należy pamiętać podczas pielęgnacji dłoni?
  • Dlaczego dłonie są najbardziej narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych? 

Powszechnie uważa się, że dłonie są wizytówką kobiety. Rękami gestykulujemy, podajemy je na powitanie i przyozdabiamy biżuterią. Bezsprzecznie kobiece dłonie przyciągają uwagę. W czasie, kiedy regularnie stosowane środki odkażające wzmagają szorstkość i swędzenie, warto zadbać o skórę rąk ze zdwojoną siłą.

r e k l a m a

SOS dla skóry rąk

Dlaczego to właśnie dłonie najbardziej narażone są na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych? Wszystkiemu winna jest ich delikatna konstrukcja. Skóra dłoni jest niemal pozbawiona naturalnej ochrony, jaką ma choćby skóra twarzy. Mowa o dobroczynnym sebum, czyli łoju, który naturalnie natłuszcza jej powierzchnię. Skóra dłoni jest praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych. Tym samym szybko ulega przesuszeniu, częściej pęka, swędzi, a nawet krwawi.

W czasie pandemii sytuację komplikuje powszechne stosownie środków dezynfekujących. Alkohol w nich zawarty mocno wysusza i podrażnia delikatną skórę. Parując wraz z wodą zawartą w skórze, narusza jej warstwę hydrolipidową. Podobnie na kondycję dłoni wpływa suche, mroźne powietrze. Przyspiesza pękanie, łuszczenie i zaczerwienienie skóry.

Aby zregenerować dłonie i przywrócić im odpowiedni poziom nawilżenia, zafunduj sobie domową, aromatyczną kurację. Składniki potrzebne do wykonania kosmetyków znajdziesz w supermarkecie, aptece albo domowej spiżarni.

Krok 1 – dłonie myj dla zdrowia

Ważnym elementem pielęgnacji dłoni jest ich poprawne mycie. Jeśli po powrocie do domu ręce są bardzo zmarznięte, nie funduj im gorącej kąpieli. Aby zapobiec pękaniu naczynek, zacznij od letniej wody, stopniowo zwiększając jej temperaturę.

Mało kto pamięta, że woda wysusza skórę. Dlatego zaraz po myciu dokładnie osusz ręce bawełnianym ręcznikiem. Postaraj się zrezygnować z tradycyjnego mydła w kostce oraz żeli na bazie alkoholu. Wybierz kosmetyk w płynie o delikatnej formule, wzbogaconej ekstraktem z rumianku albo oliwki. Zwróć uwagę na odczyn produktu – najlepiej, żeby wynosił 5,5, a więc był zbliżony do pH skóry.

Na spierzchniętą skórę dłoni równie skuteczny jak kupiony w sklepie okaże się kosmetyk sporządzony w domu z dodatkiem olejków i wosku pszczelgo

  • Na spierzchniętą skórę dłoni równie skuteczny jak kupiony w sklepie okaże się kosmetyk sporządzony w domu z dodatkiem olejków i wosku pszczelgo

Krok 2 – pora na złuszczanie

Podstawą kompleksowej pielęgnacji dłoni jest odpowiednie oczyszczenie skóry i zmiękczenie naskórka. 10-minutowa kąpiel w naparze z nagietka, ciepłym mleku lub wodzie z dodatkiem soli morskiej przygotuje dłonie do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wszystkie składniki potrzebne do złuszczenia martwego naskórka znajdziesz we własnej kuchni. Aby wykonać aromatyczny peeling, potrzebne będzie: łyżeczka miodu, 2 łyżeczki oliwy z oliwek, łyżeczka drobnoziarnistego cukru, łyżeczka zmielonych fusów z kawy, szczypta zmielonego cynamonu. Wszystkie składniki połącz do uzyskania jednolitej masy. Papkę wcieraj w dłonie przez kilka minut, następnie spłucz.

Krok 3 – zastrzyk witamin w masce

Kremowa maska regeneracyjna to prawdziwa bomba witaminowa, którą możesz sobie zafundować niskim kosztem. Odżywi i rozjaśni przebarwienia skóry, wzmocni paznokcie. Do wykonania kosmetyku potrzebujesz: łyżkę gliceryny, łyżeczkę soku z cytryny, łyżkę dojrzałego, miękkiego awokado, łyżeczkę ciepłej wody, 10 kropli oleju rycynowego, żółtko (źródło cynku). Awokado rozgnieć na papkę, dodaj pozostałe składniki. Całość wymieszaj, nałóż na dłonie na 15 minut, spłucz ciepłą wodą. Stosuj co najmniej dwa razy w tygodniu. Uwaga: zamiast awokado możesz użyć łyżki płynnego miodu.

W drogeriach można kupić plastikowe pojemniczki, w których możemy umieścić krem własnej produkcji

  • W drogeriach można kupić plastikowe pojemniczki, w których możemy umieścić krem własnej produkcji

Krok 4 – k jak krem i kojenie

Odpowiednio dobrany krem to podstawa pielęgnacji dłoni. Zimą stosuj kosmetyk o bogatej konsystencji, półtłusty lub tłusty. Dobrze, gdyby znalazły się w nim takie składniki, jak masło shea, olej macadamia czy jojoba. Gliceryna równie skutecznie złagodzi szorstkość i podrażnienia, zmiękczy zrogowaciały naskórek. Równie dobrym wyborem będzie zakup kosmetyku na bazie silnie nawadniającego mocznika lub kojącego podrażnienia d-pantenolu.

Możesz szybkim sposobem samodzielnie wykonać nawilżający, pachnący krem na bazie wosku pszczelego. Aby go przygotować, potrzebne będzie 60 gramów oliwy z oliwek, 10 gramów wosku pszczelego, po 5 kropli witaminy E, A oraz olejku pomarańczowego. W kąpieli wodnej, w małym rondlu, powoli rozpuszczaj wosk. Kiedy będzie płynny, powoli wlewaj oliwę (cały czas mieszając). Dodaj witaminy A, E oraz aromat. Wyjmij naczynie z wody i odstaw do wystudzenia. Na godzinę włóż rondel do lodówki. Gotowy kosmetyk przełóż do szklanego pojemnika. Krem stosuj codziennie przed snem oraz wyjściem na mróz.

O czym warto pamiętać?

  • Kosmetyki stosuj regularnie – tylko wtedy pielęgnacja przyniesie efekty
  • Nie wychodź na mróz bez posmarowania dłoni tłustym kremem oraz założenia ciepłych rękawiczek
  • – W czasie prac domowych używaj ochronnych, lateksowych rękawiczek, które zapobiegną podrażnieniom skóry
  • Zmarzniętych dłoni nie wkładaj do gorącej wody. Wówczas zapobiegniesz popękaniu naczynek krwionośnych
Skóra dłoni jest, choć może trudno w to uwierzyć, bardzo delikatna. Nie ma gruczołów łojowych. Nie bez przyczyny więc ukuto powiedzenie, że wieku kobiety nie zdradza twarz, lecz dłonie
  • Skóra dłoni jest, choć może trudno w to uwierzyć, bardzo delikatna. Nie ma gruczołów łojowych. Nie bez przyczyny więc ukuto powiedzenie, że wieku kobiety nie zdradza twarz, lecz dłonie


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu 
Małgorzaty Janus pt. Miksturę dla dłoni przyrządzisz też w domu, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 4/2022 na str. 55. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Zdjęcia: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie kiełki są korzystne dla naszego zdrowia i jak je samemu wyhodować?

Nie od dziś wiadomo, że kiełki stanowią źródło wielu witamin i mikroelementów zapewniających zdrowie, dobre samopoczucie i są antidotum na choroby cywilizacyjne. Jak je wyhodować na własną rękę?

czytaj więcej

Konkurs dla rolniczki i rolnika - wygraj nagrody na Walentynki!

Do Walentynek pozostał miesiąc - to dużo czasu. Ale żeby wygrać nagrody w naszym konkursie lepiej nie czekać do ostatniej chwili. Zobacz co możesz wygrać dla siebie i Twojej Ukochanej Osoby!

czytaj więcej
Aktualności

Poseł Sachajko o medycznej marihuanie i ułatwieniach dla rolników

Sejm będzie pracował nad dwoma kolejnymi projektami posła Jarosława Sachajki, tym razem dotyczącymi medycznej marihuany. Beneficjentami zmian mają być oczywiście pacjenci, ale nowe przepisy mają także wpływ na rolników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)