Były policyjny wywiadowca teraz służy w Obierwi na Kurpiach jako sołtys z tysiącem pomysłów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Były policyjny wywiadowca teraz służy w Obierwi na Kurpiach jako sołtys z tysiącem pomysłów

15.03.2020autor: Karolina Kasperek

W tym numerze przedstawiamy wam ciekawych sołtysów. Zaczynając lekturę tego tekstu, możecie mieć déjà vu. Trudno w to uwierzyć, ale przypadkowo odkryty przez nas Robert Niedźwiecki, sołtys Obierwi na Kurpiach, też jest związany z policją! I też robi rzeczy niezwykłe.

Dużo kłód pod nogami? Otwieram tartak

Znaleźliśmy go w poście na Facebooku, w którym informował o warsztatach z samoobrony dla kobiet. Zaintrygował nas nazwą profilu – „Radomir Obierwiaczek Obierwiak”. Najpierw o Obierwi. Jest w Wikipedii wzmianka o legendarnym pochodzeniu nazwy. Zamieszany był w to ponoć rycerz.

r e k l a m a
Chciałbym to przenieść na herb czy godło miejscowości. Muszę znaleźć jakąś młodą rysowniczkę, która nie wie, co zrobić z talentem  – mówi Robert.

Urodził się w Ostrołęce, ale od urodzenia mieszka w Obierwi, w gminie Lelis.

Kiedy trzeba było zapewnić chleb rodzinie, ruszyłem na stolicę i podjąłem pracę jako funkcjonariusz policji. Dużo nie mogę powiedzieć, pracowałem w służbach wywiadowczych. Szkoła życia, miło ją wspominam – informuje w krótkich słowach.


Ze służb do służby

Skończył studia licencjackie na specjalności „Służby Porządku Publicznego” w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce. Teraz,  po piętnastu latach, właśnie wrócił na studia i robi magisterkę. Sołtysem został raptem dwa lata temu, ale lokalnym aktywistą był od kolebki.

Kiedy byłem młodym chłopakiem, były takie inicjatywy, że ktoś wypożyczał stodołę, organizował potańcówkę, zawody sportowe. Płomienie się rozpalały, ale nie było komu podsycać tego „ogniska” – wspomina dawne czasy.


Robert Niedźwiecki z młodymi piłkarkami i piłkarzami. Klub piłkarski to tylko jedna z jego kilkudziesięciu inicjatyw we wsi
  • Robert Niedźwiecki z młodymi piłkarkami i piłkarzami. Klub piłkarski to tylko jedna z jego kilkudziesięciu inicjatyw we wsi
Przez kilka dobrych lat żył między Warszawą a Obierwią. Kilka lat temu osiadł we wsi na stałe. Kiedyś na zebraniu sołeckim zaproponował stworzenie profilu na Facebooku i zagospodarowanie na to kilku złotych z funduszu sołeckiego. Nie udało się. Ale sołectwo miało też inny problem. Trzeba było zebrać podpisy pod petycją mieszkańców w sprawie znaku na niebezpiecznym skrzyżowaniu. Zanim sprawa znalazła rozwiązanie, postanowił ją nagłośnić i sam utworzył w marcu 2017 roku profil Obierwi pod ciekawą nazwą.

Radomir. Żeby było na „R” jak Robert. A Radomir to staropolskie imię. „Rado” to nieść, dbać. A „mir” to pokój, spokój. Tak sobie to wymyśliłem, że Radomir to ten, kto dba o to, żeby życie na wsi było proste i radosne. Takie jest przesłanie – wyjaśnia.

Jak pomysłowy Dobromir

Na profilu pojawiało się wszystko. Wieści z Urzędu Gminy, porady do kogo z jaką sprawą się udać, informacje o kościele, o szkole. Robert przypomniał sobie zabawę z dzieciństwa. Dwa drągi, siatka. Gra, a potem zabawa przy ognisku. Pomyślał, że warto to reaktywować. Postanowił zrobić we wsi turniej piłki siatkowej pod nazwą „Polówka 2017”. Zrobił to na prywatnym terenie.

Przyszła jesień. Myślę sobie: „Długie wieczory, nie ma co robić na tej wsi”. I chwilę później wymyśliłem „Jesienną halówkę”. Mężczyźni grali w piłkę nożną, kobiety – w siatkówkę – wspomina kolejny z pomysłów, które wyświetliły mu się w sekundę. Teraz Obierwia ma drużynę piłkarską, w której grają też dziewczynki. Klub Aktywnych Dzieciaków skupia młodych piłkarzy w wieku 8–12 lat, a organem prowadzącym klubu jest stowarzyszenie.

Skończyła się jesień, przyszła zima. Robert inaczej spojrzał na skwerek w centrum wsi. Postawił choinkę, załatwił prąd w pobliskim sklepie i zaprosił mieszkańców do ubierania drzewka.

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Adrian – były policjant obecnie "wuja sołtys" na Harley'u

8 marca to Dzień Kobiet. A co świętujemy trzy dni później? 11 marca coraz mocniej zakorzenia się w świadomości jako Dzień Sołtysa. Mamy co świętować, bo o zasługach sołtysów można by mówić bez końca. Niektórzy zaskakują – są policjantami, a w wolnych chwilach wsiadają na ciężki motocykl i jadą w Polskę. Robi tak Adrian Suchomski, sołtys podpoznańskiego Uzarzewa.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Jakie są przyczyny utraty włosów?

– Badania sugerują, że kobiety, które doświadczają wypadania włosów, mogą mieć również inne schorzenia, takie jak cukrzyca, trądzik i rak piersi – twierdzi dr Valerie Callender, profesor dermatologii w Howard University College of Medicine w Waszyngtonie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)