Na spokojny wzrost bulw - nawożenie ziemniaków
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na spokojny wzrost bulw - nawożenie ziemniaków

05.08.2023

Żeby bulwy miały niezakłócony wzrost, muszą mieć do dyspozycji wszystkie niezbędne składniki, już od wczesnych faz rozwojowych. Niektóre z nich jednak można podawać jeszcze podczas wegetacji. Kiedy i czym nawozić ziemniaki? 

Z artykułu dowiesz się

  • Nawożenie ziemniaków fosforem i potasem.
  • Odpowiednie stanowisko pod uprawę ziemniaka.
  • Co składa się na plon ziemniaka?
  • Termin dokarmiania ziemniaków.
  • Niedobór składników hamuje wzrost bulw.
  • Dynamika plonu bulw ziemniaka w sezonie.
  • Zrównoważony model wzrostu ziemniaka.
  • Nie pędź naci!
  • Zakłócony nadmierną podażą azotu wzrost ziemniaka.
  • Nawożenie potasem na dwa sposoby.
  • Jakie nawożenie na formowanie bulw?
  • Małe dawki nawozów dolistnych.
Kluczowym czynnikiem wpływającym na plon ziemniaków jest oczywiście azot. Roślina ta produkuje skrobię, a nie białko, a tym samym nie potrzebuje dużych dawek azotu. Jednakże składnik ten musi (nie może) być sprawnie pobierany przez roślinę w krytycznym okresie formowania plonu, a taki jest okres formowania się liczby bulw pod krzakiem (BBCH 40–43). Podstawowym warunkiem jest dostępność azotu mineralnego (Nmin) w strefie ukorzenienia się rośliny. 
Warstwa gleby przerośnięta korzeniami (40–60 cm) musi zawierać nie tylko dostateczną ilość Nmin, lecz także być dostatecznie zasobna w pierwszej kolejności w potas i fosfor, a w dalszej w magnez, wapń, siarkę i mikroskładniki.

Nawożenie fosforem i potasem ziemniaków

Ziemniak reaguje dobrze na bieżące nawożenie fosforem i potasem (tzw. nawożenie pod korzeń), lecz muszą być pełnione podstawowe warunki, takie jak duża zawartość ww. składników w roztworze glebowym. Plantator musi mieć na uwadze to, że system korzeniowy ziemniaka jest bardzo słaby, wielokrotnie mniejszy od systemu korzeniowego zboża [ziemniak: 1 cm korzeni na 1 cm3 gleby; zboża; 5(8) cm korzeni na 1 cm3 gleby]. Tym samym pobieranie przez roślinę składników mało ruchliwych w glebie, a takimi są potas i fosfor, warunkuje nie tylko poziom zasobności gleby, lecz także jej struktura. Tylko w glebie o dobrej strukturze korzenie rosną szybko i dostatecznie głęboko, aby sprawnie pobierać wodę i zawarte w niej składniki pokarmowe. Jest to ważny aspekt produkcji ziemniaków, zwłaszcza w Polsce, gdyż okresy posuszne pojawiają się z różną częstością przez całą wegetację.
r e k l a m a

Zasobność w składniki stanowiska pod ziemniaki

Ziemniak był, a także bardzo często jest obecnie uprawiany na stanowiskach całkowicie nieodpowiednich ze względu na wymagania pokarmowe. 
Takimi są gleby lekkie i bardzo lekkie. Cechą tych gleb jest mała zawartość koloidów mineralnych, a tym samym mała naturalna zawartość przyswajalnych form potasu, magnezu i wapnia. Stopień wrażliwości ziemniaka na takich stanowiskach na nawożenie obrazuje poniższe zdjęcie. W centralnej jego części widoczne są dwa poletka. Po prawej stronie z małą dawką azotu i bez siarki, a po lewej optymalnie nawożone tymi składnikami. Z kolei potas jest ważny dla plonu i jakości użytkowej bulw ziemniaka (rys. 1.). Na dobrym stanowisku, czyli zasobnym w składniki, objawy niedoboru potasu, magnezu i siarki pojawiają się dopiero w okresie intensywnego wzrostu (BBCH 41–43).

Na zdjęciu widać reakcję ziemniaka na nawożenie. Strzałka po prawej pokazuje małą 
dawkę azotu, zerową siarki, a po lewej optymalne nawożenie tymi składnikami.

Co składa się na plon ziemniaka?

O plonie bulw decyduje liczba krzaków na polu, liczba bulw pod krzakiem, masa pojedynczej bulwy. Pierwsza składowa plonu jest mniej więcej wartością stałą, gdyż to sam producent ustala gęstość sadzenia. W stadium zawiązywania bulw, które sygnalizuje kwitnienie, stolony przekształcają się w bulwy. Proces formowania się bulwy jest wysoce skomplikowany i wynika z działania wielu czynników, w tym stanu hormonalnego rośliny. Rola azotu w tym procesie jest tylko pozornie znana, a wynika ze skutków, jakim jest spadek liczby zawiązanych bulw zarówno przy niedoborze, jak i przed nadmiarze składnika w roślinie w tym okresie.
Druga składowa plonu ustala się w okresie kilku tygodni (zależnie od typu odmiany) po zawiązaniu bulw (BBCH 41–43). W warunkach niedoboru azotu w glebie (rys. 2., wariant kontrola) świeżo zawiązane bulwy konkurują o asymilaty produkowane przez liście. Rośliny słabo odżywione azotem nie rosną dynamicznie, a powierzchnia asymilacyjna (liście) jest mała. W takich warunkach produkcja asymilatów niezbędnych do wyżywienia zawiązanych bulw jest zbyt mała, co powoduje resorpcję najpóźniej zawiązanych bulw przez bulwy starsze, wykazujące większy wigor. Stan ten wynika z dynamiki wzrostu bulw w pierwszym okresie po zawiązaniu. Masa pojedynczej bulwy jest bowiem ściśle związana z zawartością azotu w młodej bulwie. Zawartość tego składnika decyduje o szybkości wzrostu bulwy w tym właśnie okresie, a tym samym o jej potencjale do akumulacji asymilatów dopływających z liści.

Niedobór składników hamuje wzrost bulw

Niedobór podstawowych składników we wczesnym okresie wzrostu młodych bulw (BBCH 41–43) zależy nie tylko od zaopatrzenia rośliny w N, lecz także w potas, fosfor i magnez. Ich niedobór prowadzi do redukcji liczby bulw pod krzakiem. W kolejnym etapie wegetacji (BBCH 44–47) przy niedoborach składników następuje zahamowanie tempa przyrostu masy bulwy, a tym samym plonu. Dlatego też na końcu wegetacji różnica w plonie może dochodzić nawet do kilkunastu ton. Jak przedstawiono 
na rys. 3., różnica między skrajnymi kombinacjami wyniosła 20 t/ha. Podstawowym zadaniem rolnika w pierwszym okresie wzrostu bulw jest utrzymanie dużej aktywnej powierzchni asymilacyjnej roślin. Jest to podstawowy warunek utrzymania liczby bulw pod krzakiem. W warunkach zbilansowanego wzrostu poszczególnych części rośliny dominacja części nadziemnych jest konieczna, lecz tylko w pierwszym okresie formowania się plonu (liczby bulw). Po tym okresie, jak wynika z rys. 3., dynamika wzrostu bulw jest na tyle duża, że dochodzi do stabilizacji masy liści i łodyg. Jest to podstawowy warunek uzyskania dużego plonu bulw. W drugim okresie formowania plonu 
(BBCH 44–47) celem zabiegów żywieniowych jest spowolnienie tempa spadku powierzchni asymilacyjnej roślin, co przekłada się na wzrost masy bulwy.



Nie pędź naci!

Problemem, który może się pojawić na plantacji, w znacznym stopniu zawinionym przez rolnika, jest nadmierny od początku wegetacji wzrost pędów nadziemnych w stosunku do bulw. Prowadzi to do opóźnienia terminu zawiązywania bulw i do redukcji liczby zawiązanych bulw po krzakiem. W pierwszym okresie wzrostu bulw nadmiar azotu w glebie, prowadząc do nadmiernego tempa wzrostu pędów, spowalnia tym samym tempo wzrostu bulw. Jak pokazano na rys. 4., dynamika wzrostu bulw dopiero miesiąc później w porównaniu z wariantem zbilansowanym przekroczyła tempo wzrostu pędów nadziemnych. W pierwszym przypadku bulwy osiągnęły dojrzałość fizjologiczną, a w drugim w trakcie zbioru były niedojrzałe. Krytycznym składnikiem pokarmowym w prawidłowo ukształtowanej plantacji w okresie wzrostu bulwjest azot, istotnie kontrolowany przez poziom zaopatrzenia rośliny w potas. W tym miejscu należy jednoznacznie wskazać na konieczność wyznaczenia w miarę precyzyjnie dawki azotu. Nie da się tego zrobić bez danych o zawartości tego składnika w glebie przed sadzeniem. Potas jest kluczowym składnikiem pokarmowym, warunkującym dynamikę wzrostu bulwy, a tym samym istotnie wpływa na jej końcową masę. Podstawowym źródłem składnika dla rosnącej bulwy jest gleba, która musi 
być zasobna w ten składnik.



Nawożenie potasem na dwa sposoby

Ziemniaki mają dwojaki mechanizm pobierania potasu, a także innych składników pokarmowych z gleby. Składniki pobierane są przez korzenie właściwe, a następnie transportowane do części nadziemnych. W okresie intensywnego wzrostu masy bulwy (BBCH 44–47) zasoby zakumulowane w pędach nadziemnych rośliny decydują o zaopatrzeniu bulwy w dany składnik. Natomiast w okresie początkowego wzrostu bulwy (BBCH 41–43) o jej zaopatrzeniu w składniki mineralne, w tym w głównej mierze w potas, decydują dwa czynniki. Podstawowym jest zawartość potasu w roztworze glebowym, a drugim sprawność korzeni stolonowych. Należy mieć na uwadze 
kilka krytycznych czynników, warunkujących pobieranie potasu przez roślinę. Podstawowy to zasobność gleby. Z tej też przyczyny optymalne stanowisko, zapewniające dobre zaopatrzenie ziemniaka w ten składnik, zapewniają gleby wytworzone z utworów gliniastych. Niemniej ważna jest struktura gleby, gdyż decyduje o szybkości wzrostu i wielkości systemu korzeniowego rośliny. Stąd też znana producentom ziemniaków dobra reakcja tej rośliny na nawożenie obornikiem. W dodatku rozkładający się w okresie wegetacji nawóz sukcesywnie dostarcza nie tylko azot, lecz właśnie potas, a także mikroskładniki.

Woda warunkuje pobieranie potasu

Trzecim czynnikiem warunkującym pobieranie potasu z gleby jest woda. Deszczowanie to nie tylko źródło wody, lecz także czynnik stymulujący mineralizację materii organicznej w glebie, włącznie z obornikiem. Woda w glebie zarówno uruchamia, jak i transportuje potas z gleby do korzeni stolonowych i właściwych ziemniaka. Ponadto zwiększa sprawność pobierania fosforu, a zwłaszcza magnezu i wapnia. Zatem na stanowiskach optymalnych dla ziemniaka w okresie intensywnego wzrostu młodych bulw po kwitnieniu czynnikiem wymagającym kontroli jest woda. W warunkach nawadniania ważny jest zarówno termin, jak i dawka wody, która powinna zapewnić uwilgotnienie całej strefy ukorzenienia się rośliny (40–50 cm). Sprawne pobieranie potasu przez rośliny z gleby wymaga nakładów energii, o której decyduje stan jej odżywienia fosforem i magnezem. Ziemniak pobiera intensywnie fosfor we wczesnym okresie wegetacji, a poziom odżywienia podczas zawiązywania bulw w znacznym stopniu wpływa na ich liczbę. W okresie intensywnego wzrostu bulw roślina dysponuje zasobami fosforu z części nadziemnych. Drugim źródłem są korzenie stolonowe, pobierające składnik z roztworu glebowego. Sprawność pobierania magnezu, który warunkuje działanie fosforu, zależy także od zawartości składnika w roztworze glebowym. Jego zawartość nawet przy ogólnie dobrej zasobności gleby wynika z jej uwilgotnienia, które nawet na plantacji deszczowanej jest zmienne w okresie wegetacji.

Jakie nawożenie na formowanie bulw?

Jakie zatem stosować zabiegi nawozowe, aby skutecznie kontrolować wzrost bulw? Wskazanie efektywnych zaleceń nie jest proste, gdyż podstawowe nawożenie zostało już wykonane w momencie stosowania podstawowych składników. Zakres zabiegów nawozowych w pierwszym okresie intensywnego wzrostu bulw jest bardzo ograniczony. Ziemniak wymaga wtedy umiarkowanego zaopatrzenia w azot, aby podtrzymać wzrost pędów nadziemnych, a jednocześnie utrzymać dobre tempo wzrostu bulw (rys. 2. i 3.). Co robić, gdy pojawią się symptomy niedożywienia azotem? Stosowanie nawozów stałych nie wchodzi w rachubę, gdyż może tylko zakłócić wzrost już wykształconych bulw. Podstawowe zabiegi nawozowe sprowadzają się więc do nalistnego dokarmiania. W pierwszym okresie wzrostu bulw (BBCH 41–43), w warunkach zrównoważonego wzrostu części nadziemnych i bulw (rys. 3.), podstawowy zestaw składników obejmuje magnez, siarkę (gleby bardzo lekkie) i fosfor (rys. 1.). Ten ostatni składnik jest wskazany na glebach lekkich albo przy nadchodzącej suszy. Jeżeli rośliny w tym okresie wykazują objawy niedoboru azotu, do mieszanki należy dodać mocznik. Jego zadaniem jest powstrzymanie procesów degradacji funkcji azotu, a także poprawa efektywności pobierania pozostałych składników. 
Uzupełnieniem nawozowym, zwłaszcza na glebach o odczynie realnie wysokim dla ziemniaka (pH > 5,5) jest dodatek mikroelementów, zwłaszcza manganu. 
W drugim okresie wegetacji, gdy liczba bulw pod krzakiem jest już ustalona, zabiegi nawozowe mają w pełni charakter profilaktyczny. Zadaniem oczekiwanym od P, Mg jest wzrost zawartości skrobi w bulwie. Siarka ma podnieść zawartość i jakość białka. Celem stosowania wapnia i miedzi jest dobre wykształcenie skórki.

Małe dawki nawozów dolistnych

Dawki składników stosowanych nalistnie są małe. Stosując dolistnie nawozy należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.
  • Po pierwsze – ilość wprowadzonego składnika przy danej koncentracji jest mała, a więc zależy od ilości wody. Warto o tym pamiętać, aby nie doprowadzić do poparzenia liści, stosując skoncentrowane roztwory.
  • Po drugie, większość aparatów szparkowych znajduje się po dolnej stronie liścia. Technika zabiegu musi to uwzględnić, gdyż przy małych dawkach składnika istotnie wpływa na efektywność.
  • Po trzecie – należy dobrać taki adiuwant, aby wystąpiły sprawne warunki transportu wody ze składnikami przez szparki. Po czwarte – termin wykonania zabiegu wyznacza stan fizjologiczny liścia. Przedział dopuszczalny to od około godz. 20 (najwcześniej 1800) dnia poprzedniego do 5(600) dnia następnego. Wnikanie składników do liścia zachodzi wówczas, gdy jest w pełni aktywny (jędrny).
prof. Witold Grzebisz UP w Poznaniu
Fot: Sierszeńska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Czyści i sortuje ziemniaki. Kosz przyjęciowy z sortownikiem rolkowym za 18 tys. zł

Rozbudowany park maszynowy jest niezbędny, aby uzyskać ziemniaki wysokiej jakość. Jakość surowca bezpośrednio przekłada się na jego cenę. Dostrzegają to także producenci ziemniaków skrobiowych. Kosz przyjęciowy z sortownikiem rolkowym.

czytaj więcej
Ziemniaki

Jak przechowywać zebrane ziemniaki?

W produkcji ziemniaka niezmiernie ważna jest przechowalnia, w której bulwy trzymane są przez kilka miesięcy. Musi ona być w nienagannym stanie i przed sezonem trzeba wszystko dokładnie sprawdzić.  

czytaj więcej
Ziemniaki

Choroby przechowalnicze ziemniaka – jak ograniczyć je jeszcze na polu?

W drugiej połowie wegetacji ziemniaka warto przyjrzeć się plantacji pod kątem chorób, które mogą stanowić problem w przechowalni. Część z nich można ograniczyć jeszcze w polu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)