Uprawa marihuany do celów medycznych w Polsce będzie legalna. Jakie warunki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa marihuany do celów medycznych w Polsce będzie legalna. Jakie warunki?

03.04.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii została znowelizowana i podpisana przez prezydenta. Oznacza to, że gdy przepisy wejdą w życie, uprawa medycznej marihuany w Polsce będzie legalna. Jednak pod pewnymi warunkami. Jakimi?

Uprawa marihuany do celów medycznych w Polsce będzie legalna

Na przestrzeni ostatnich miesięcy informowaliśmy, że w toczą się prace nad ustawą, która sprawi, że uprawa maku i konopi w Polsce będzie łatwiejsza oraz zastanawialiśmy się czy medyczna marihuana będzie dozwolona i uprawiana w Polsce?

r e k l a m a
Teraz znamy już odpowiedź - owszem. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 24 marca 2022 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nowa regulacja umożliwia m.in. uprawę konopi innych niż włókniste w celu uzyskania surowca przeznaczonego do sporządzania leków recepturowych. Mimo zmian w prawie, nadal nie będzie to jednak takie proste.

Nowelizacja szczegółowo reguluje, kto i w jakim celu może uprawiać konopie inne niż włókniste. Prawo zezwala na uprawę w instytutach badawczych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa, co oznacza, że legalnie medyczną marihuanę będą mogły uprawiać jedynie instytuty badawcze pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa. 

Zezwolenia na uprawę konopi innych niż włókniste wydawane będą w formie decyzji przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny po zasięgnięciu opinii komendy wojewódzkiej Policji. Oprócz zaświadczenia o niekaralności, każdy starający się o zezwolenie na prowadzenie takiej uprawy będzie musiał także dołączyć oświadczenie o tym, że nie był karany za wykroczenia, o których mowa w art. 65 (nielegalna uprawa maku niskomorfinowego lub konopi włóknistych)

Z najważniejszych rzeczy, które tą nowelizacją wprowadzono:

  • Zmieniono definicję konopi włóknistej, ziela konopi innych niż włókniste oraz definicję żywicy konopi,
  • Dodano definicję określającą technologię RFID,
  • Od teraz można prowadzić uprawy konopi innych niż włókniste i zbiór ziela lub żywicy konopi innych niż włókniste w celu wytwarzania "surowca farmaceutycznego".

Uprawa konopi w Polsce. Jak wyglądała do tej pory? Czy była legalna?

Do tej pory w Polsce można było uprawiać wyłącznie konopie włókniste, a uprawa innych konopi była zabroniona. Co więcej, zastosowanie konopi włóknistych ograniczało się do przemysłu:
  • włókienniczego,
  • chemicznego,
  • celulozowo-papierniczego,
  • spożywczego,
  • kosmetycznego,
  • farmaceutycznego,
  • materiałów budowlanych,
  • nasiennictwa.

Jednocześnie do ich uprawy niezbędne było zezwolenie, które załatwiało się w urzędzie gminy lub miasta. Chętni do zasadzenia konopi przemysłowych nie mogli być karani za określone przestępstwa lub wykroczenia. Należały do nich:

  • nielegalną uprawę maku, konopi lub krzewu koki,
  • nielegalną uprawę maku niskomorfinowego lub konopi włóknistych,
  • zabór w celu przywłaszczenia lub kradzież z włamaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych, mleczka lub słomy makowej.
Przeczytaj także
Jak obecnie wygląda zbiór konopi?
Konopie włókniste - jak uprawiać i na czym rolnik może zarobić?
Uprawa konopi włóknistych i oleistych jako alternatywne źródło dochodu dla małych gospodarstw

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

PILNE! Jest ostateczna zgoda na dopłaty do nawozów. Co z terminem składania wniosków do ARiMR?

Jest długo wyczekiwana zgoda KE na dopłaty do nawozów! Wyjaśniamy, jakie warunki musi spełnić rolnik, aby dostać pieniądze i czy jest już termin naboru wniosków.

czytaj więcej

Cyberbezpieczeństwo rolnika. Jak o nie zadbać?

Ostatnie lata to niesamowity rozwój technologii i łączności, która wkracza do rolnictwa, najczęściej na pokłady maszyn rolniczych zaawansowanych linii przetwórczych i produkcyjnych zakładów spożywczych. Aby służył nam one na lata, warto pamiętać o cyberbezpieczeństwie.

czytaj więcej

Mieszkańcy wsi znacznie młodsi od tych z miasta

GUS opublikował dane z analizy sytuacji na obszarach wiejskich. Wynika z nich, że około 40% Polaków mieszka na terenach wiejskich. Są oni młodsi niż mieszkańcy miast. A jakich branżach przeważnie pracują mieszkańcy wsi?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)