Uprawa konopi włóknistych i maku na nowych zasadach. Co się zmieni?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa konopi włóknistych i maku na nowych zasadach. Co się zmieni?

04.05.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Od 7 maja w życie wchodzą nowe zasady upraw maku i konopi włóknistych. Zajdzie kilka istotnych zmian. Są przewidziane także uproszczenia. Co należy wiedzieć?

O tym, że uprawa konopi włóknistych i oleistych oraz maku ma być w Polsce łatwiejsza pisaliśmy już na naszych łamach wielokrotnie. W lutym 2022 roku rolnicza komisja sejmowa opowiedziała się za projektem ułatwiającym uprawę konopi i maku w Polsce. Będzie to możliwe na podstawie zgłoszenia tych upraw do KOWR-u

Teraz staje się to faktem bowiem nowe przepisy wchodzą w życie w dniu 7 maja 2022 roku. Celem jest nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, dzięki czemu w Polsce mają się zwiększyć powierzchnie uprawy konopi i maku, przy jednoczesnym uwzględnieniu nadrzędnego celu, jakim jest przeciwdziałanie narkomanii. Projekt uzyskał notyfikacje Komisji Europejskiej. Co się zatem ostatecznie zmieni?

r e k l a m a

Jakie ułatwienia czekają rolników?

  • Monitoringiem upraw maku i konopi włóknistych zajmie się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który przejmie w tym zakresie obowiązki wójtów/burmistrzów/prezydentów miast właściwych ze względu na miejsce położenia uprawy.
  • Powstanie rejestr podmiotów, które uprawiają lub skupują mak lub konopie włókniste. Będzie on zarządzany przez dyrektorów oddziałów terenowych KOWR;
  • Czas oczekiwania na wpis do rejestru producentów maku lub konopi włóknistych i podmiotów skupujących znacząco się skróci. W związku z rejestracją nie trzeba będzie wnioskować o zezwolenie na uprawę tych roślin.
  • Zniesienie obowiązku uzyskiwania corocznego zezwolenia na uprawę;
  • Zniesienie corocznej rejonizacji uprawy maku i konopi włóknistych w drodze uchwał sejmików województw.

Dodatkowo nowe przepisy przewidują rozszerzenie listy potrzeb i celów upraw maku i konopi:

  • energetyczne,
  • weterynaryjne,
  • paszowe,
  • materiałów kompozytowych,
  • rekultywacji,
  • pszczelarskie,
  • nawozowe,
  • jako naturalne środki ochrony roślin.
  • na potrzeby własne,
  • naukowo-badawcze,
  • z przeznaczeniem do hodowli nowych odmian maku i konopi włóknistych.
  • uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych na potrzeby własne;

Uprawa i skup maku oraz konopi możliwa tylko po uzyskaniu rejestracji

Konieczne będzie uzyskanie wpisu do rejestru maku lub rejestru konopi włóknistych w celu ich uprawy lub skupu. Wniosek taki składać się będzie do dyrektora oddziału terenowego KOWR właściwego ze względu na:
      • miejsce zamieszkania albo siedzibę podmiotu zamierzającego uprawiać mak lub konopie włókniste albo
      • podmiotu zamierzającego skupować mak lub konopie włókniste od producenta maku lub producenta konopi włóknistych;
      • wniosek taki składa się tylko przy rozpoczęciu działalności dotyczącej uprawy lub skupu maku lub konopi włóknistych; 

W kolejnych latach dany podmiot, który będzie kontynuować taką uprawę musi złożyć do KOWR tylko informacje o zmianach dotyczących prowadzenia tej działalności (np. w zakresie zmiany uprawianej odmiany, powierzchni lub lokalizacji uprawy).

Dodatkowo nowe przepisy przewidują, że KOWR ma obowiązek do przeprowadzania kontroli producentów maku lub konopi włóknistych i podmiotów skupujących mak lub konopie włókniste,

Będą też ustanawiane kary dla podmiotów, które prowadzą uprawę lub skup maku lub konopi włóknistych wbrew przepisom ustawy;

Zmieni się definicja konopi włóknistych, które dotyczy podniesienia dopuszczalnej zawartości THC i THCA do 0,3 proc. w przeliczeniu na suchą masę, przy czym zawartość THC i THCA podlegać będzie zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku; podobnej zmiany dokonano w odniesieniu do definicji „ziela konopi innych niż włókniste”;

Dotychczas wydane pozwolenia na uprawę maku/konopi na starych zasadach obowiązują do dnia określonego w dokumencie, ale nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2022 r.

 Czy medyczna marihuana będzie dozwolona i uprawiana w Polsce?

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. Pixabay

 

 

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka Tygodnika Poradnika Rolniczego specjalizująca się w tematyce społecznej oraz uprawie roślin

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Siew rzutowy konopi - jak wygląda w praktyce i jakie daje korzyści?

Na plantacji konopi pod Elblągiem byłam ostatnio podczas żniw, ale dziś okazało się, że nie były to jedyne konopne żniwa w ubiegłym sezonie. Maciej Kowalski, właściciel Kombinatu Konopnego, w pierwszych słowach naszej rozmowy poinformował, że właśnie kilka dni temu zakończyli „zimowe żniwa”, bo tak naprawdę przy konopiach żniwa mają trzy razy w jednym sezonie wegetacyjnym.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Użytki zielone a odchwaszczanie. Kiedy i na jakich zasadach są one dopuszczalne?

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)