Uprawa buraka na glebach słabych i piaskowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa buraka na glebach słabych i piaskowych

16.04.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Rodzinne gospodarstwo rolne Agnieszki Tołłoczko położone w miejscowości Szkotowo (pow. nidzicki) specjalizuje się w produkcji roślinnej. Jeszcze 12 lat temu była tu również produkcja trzody chlewnej – ok. 6 tys. tuczników w cyklu zamkniętym. Z trzody zrezygnowano z powodu niestabilnego rynku.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak wygląda uprawa buraków cukrowych w gospodarstwie Pani Tołłoczko ?
  • Kiedy należy siać buraki cukrowe ?
  • Jakie są rekomendowane odmiany buraka cukrowego ?
Doświadczenie, wiedzę i umiejętność zarządzania tak dużym gospodarstwem pani Agnieszka zdobywała przez całe życie, najpierw tylko pomagając, a później pracując u boku ojca Bolesława Tołłoczki. Plan był taki, że jak pan Bolesław uda się na zasłużoną emeryturę gospodarstwo poprowadzi córka. I tak też się stało.
r e k l a m a

Przerwa w uprawie ziemniaka wyszła na dobre

1000-hektarowe gospodarstwo, więc wydawałoby się, że można poszaleć z uprawami, ale niestety rzeczywistość nie wygląda tak kolorowo. Teren pagórkowaty, gleby słabe, przeważają gleby lekkie V i VI klasy o słabej zasobności wodnej. Dużym utrudnieniem są liczne kamienie. Rozmówczyni wyznała, że z jednego hektara zbiera się i wywozi około 70 t kamieni.

Ale Agnieszka Tołłoczko mówi, że nie ma co narzekać trzeba brać się do roboty i pracować na tym co się ma.

W strukturze zasiewów dominują zboża około 400 ha, w całości przeznaczone pod kontraktacje, głównie pszenżyto i żyto. Próbuję też walczyć o rzepak i w najlepszych latach udało się zebrać nawet 3,5 t/ha. Ale jednak na naszym terenie coraz częściej mamy problem z suszą, więc częściej mogę liczyć na nieco ponad 2 t rzepaku z hektara – wyznaje rolniczka.

Szukając bardziej dochodowych upraw, które na jej glebach zdałyby egzamin, w 2018 roku, po prawie 30-letniej przerwie wróciła do uprawy ziemniaka najpierw konsumpcyjnego, później sadzeniaka. Pierwszy rok uprawy był bardzo sprzyjający i łaskawy, ponieważ w gospodarstwo w Szkotowie uzyskało wysoki plon blisko 50 t/ha ziemniaka konsumpcyjnego, sadząc 10 odmian na powierzchni około 70 ha. Wieloletnia przerwa w uprawie ziemniaka sprzyjała, ponieważ teren był czysty, wolny od wirusów i chorób, a lasy i jeziora stanowiły naturalną blokadę dla przenoszenia mszyc.

Agnieszka Tołłoczko zarządza rodzinnym gospodarstwem rolnym położonym w miejscowości Szkotowo (gm. Kozłowo, pow. nidzicki). Gospodarstwo zajmuje powierzchnię 1000 ha, teren pagórkowaty, przeważają gleby lekkie V i VI klasy. W strukturze zasiewów dominują zboża ponad 400 ha, m.in. pszenżyto, żyto, rzepak zajmuje ok. 20 proc. areału gospodarstwa, podobnie jak ziemniak sadzeniak, buraki cukrowe ok. 70 ha.
  • Agnieszka Tołłoczko zarządza rodzinnym gospodarstwem rolnym położonym w miejscowości Szkotowo (gm. Kozłowo, pow. nidzicki). Gospodarstwo zajmuje powierzchnię 1000 ha, teren pagórkowaty, przeważają gleby lekkie V i VI klasy. W strukturze zasiewów dominują zboża ponad 400 ha, m.in. pszenżyto, żyto, rzepak zajmuje ok. 20 proc. areału gospodarstwa, podobnie jak ziemniak sadzeniak, buraki cukrowe ok. 70 ha.

Strip-till, czyli uprawa pasowa

Na polach gospodarstwa pani Agnieszki znajdziemy również buraki. W tym roku będą siane na stanowisku po pszenżycie, głównie na glebach V klasy. Siew buraków powinien być wykonany na tyle wcześnie, żeby zapewnić roślinom minimum 180-dniowy okres wegetacji. W Szkotowie siew buraków planowany jest ok. 10 kwietnia, ale to jeszcze zależy od temperatury średniej dobowej i temperatury gleby, która powinna wynosić od 5–100C, bo taka sprzyja dobrym i wyrównanym wschodom.

– Jeżeli gleba jest zbyt zimna, to lepiej poczekać z siewem, bo nie tylko wydłużą nam się wschody, ale będziemy też mieli większą presję ze strony patogenów – podpowiada właścicielka gospodarstwa.

Rolniczka już po raz trzeci zdecydowała się na uprawę pasową (strip-till), podczas której głęboko spulchniane są pasy gleby, w które wysiewane są nasiona, co zapewnia im korzystne warunki do rozwoju korzeni.

– Jednym z powodów przemawiających za uprawą pasową była oszczędność wody w glebie. Uprawa pasowa zapewnia stabilniejsze plonowanie w trudnym sezonie wegetacyjnym np. jeżeli zmagamy się z suszą. Jeżeli chodzi o nawożenie mineralne to do podsiewacza pójdzie na hektar 150 kg fosforanu amonu i 250 kg soli potasowej – wylicza rozmówczyni.

– Jeżeli chodzi o ochronę herbicydową to jeśli będą pojawiały się jakieś chwasty w fazie liścieni, niezależnie czy burak będzie na wierzchu, czy jeszcze w ziemi to będzie wykonany pierwszy wjazd herbicydowy z adiuwantem. Trzeba pamiętać, że choć burak wydaje się mocną i solidną uprawą, to tak naprawdę jest bardzo wrażliwy i delikatny, dlatego plantację należy regularnie monitorować, żeby w odpowiednim momencie wychwycić ewentualne nieprawidłowości, niczego nie możemy przegapić – wyjaśnia Norbert Pęczkowski, kierownik oddziału Ciechanów, firmy Procam opiekujący się plantacją buraków od strony agrotechnicznej.

W ubiegłym roku uzyskano w gospodarstwie średni plon buraków na poziomie prawie 60 t/ha, ponadto udało się uzyskać wysoką zawartość cukru na poziomie 16–17 proc.
  • W ubiegłym roku uzyskano w gospodarstwie średni plon buraków na poziomie prawie 60 t/ha, ponadto udało się uzyskać wysoką zawartość cukru na poziomie 16–17 proc.

Odmiany rekomendowane przez cukrownie

– W zakresie doboru odmian liczę na pomoc Sylweriusza Szlejera, inspektora z cukrowni w Glinojecku, który monitoruje moje postępy w uprawie buraka, zawsze służy dobrą radą i chętnie dzieli się wiedzą podczas wspólnych wizyt na plantacji. A jest takich wizyt w tym okresie kilka – wyjaśnia rolniczka ze Szkotowa.

Pani Agnieszka sieje odmiany rekomendowane przez cukrownię, z którą podpisuję kontrakty na odbiór buraków. Taki układ doskonale sprawdził się w poprzednich latach, bo dzięki odmianom o odpowiedniej genetyce, przystosowanym do danego terenu i w przypadku Szkotowa niezbyt dobrych warunków glebowych, udało się pozyskać w ubiegłym roku plon korzeni w wysokości prawie 60 t/ha, co jest dużym sukcesem patrząc na grunty, na których buraki są uprawiane.

W tym roku na polach zagoszczą m.in. odmiany Vinnare – DLF i BTS 9975 firmy Beta Seed. Odmiana Vinnare została zarejestrowana w Polsce w 2018 r. jest odmianą diploidalną w typie normalno-cukrowym, zalecaną do wczesnego, wrześniowego terminu zbioru. Drugą odmianę BTS 9975 cechuje szybki start, dzięki temu wcześnie zakrywa międzyrzędzia. Hodowcy deklarują, że ma plon korzeni i cukru powyżej standardu i nadaje się do średnio późnego zbioru. Odmiany dobrano tak, żeby prace przy wykopkach rozłożyły się w czasie.

Sylweriusz Szlejer, inspektor z cukrowni w Glinojecku z właścicielką gospodarstwa podczas ubiegłorocznej lustracji plantacji, taki wspólny monitoring jest dla pani Agnieszki bardzo cenny, ponieważ inspektor zawsze służy dobrą radą i chętnie dzieli się wiedzą
  • Sylweriusz Szlejer, inspektor z cukrowni w Glinojecku z właścicielką gospodarstwa podczas ubiegłorocznej lustracji plantacji, taki wspólny monitoring jest dla pani Agnieszki bardzo cenny, ponieważ inspektor zawsze służy dobrą radą i chętnie dzieli się wiedzą

Nawożenie dolistne i biostymulacja

Przy burakach od samego początku trzeba monitorować i podawać bor, który jest standardem w agrotechnice tej uprawy. Należy pamiętać, że pobrany bor właściwie nie przemieszcza się w roślinie, więc należy go dostarczyć w dawkach dzielonych. W takich odstępach czasu, żeby rośliny nie zdążyły odczuć jego niedoboru. Przy niedoborze rośliny nie tylko wolniej rosną, ale również mają większą tendencję do więdnięcia, pękania i zdrobnienia liści. Niedobór boru może przyczynić się do spadku plonu korzeni nawet o 50 proc., a zawartość cukru może zmniejszyć się o 3–4 proc.

W gospodarstwie rolnym Agnieszki Tołłoczko zastosowana zostanie po raz kolejny sprawdzona mieszanka, czyli bor w dawce 2 l/ha do tego Proleaf Max 4.0 w dawce 2 l/ha i 0,5 l/ha biostylulatora ImPROver+. Proleaf Max 4.0 to nawóz mikroelementowy, w którym miedź, mangan i cynk są w 100 proc. schelatowane. Poza tym nawóz zawiera surfaktanty, dzięki którym skutecznie obniża się napięcie powierzchniowe cieczy roboczej, co zapobiega odbijaniu i zmywaniu kropli podczas oprysku.

– Można powiedzieć, że jest to taki nawóz mikroelementowy i adiuwant w jednym, dzięki czemu skuteczność wnikania substancji aktywnych jest dużo wyższa. I ta skuteczność dotyczy wszystkich agrochemikaliów dodawanych do opryskiwacza przy danym zabiegu. Warto dodać, że powyższy nawóz mikroelementowy bardzo dobrze miesza się z większością agrochemikaliów, dzięki temu, że ma neutralne pH – wyjaśnia doradca agrotechniczny.

Do mieszanki mikroelementowej obowiązkowo dodawany jest biostymulator, żeby zapobiegać stresom, na które narażone są rośliny na słabych glebach V klasy, gdzie wystarczy kilka dni bez deszczu i robi się dramatycznie. Pan Norbert poinformował, że taka mieszanka zastosowana zostanie po około tygodniu od zakończenia zabiegów herbicydowych i później po ok. 10 dniach zabieg zostanie powtórzony.

– Jest to technologia, która doskonale sprawdziła się na mojej plantacji w ubiegłym roku, więc zostanie powtórzona. Myślę, że miało to w pewnym stopniu wpływ na wysoką zawartość cukru, którą udało mi się uzyskać, między 16 proc. a 17 proc. Jak wiadomo, zeszłoroczna kampania cukrownicza 2020/2021 w Polsce odznaczała się wyjątkowo niską polaryzacją wynoszącą 15,53 proc., przy średniej 17,25 proc. z ostatnich dziesięciu lat, więc nie mogę narzekać – podsumowuje właścicielka gospodarstwa.


Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
Zdjęcia: Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Francja: przymrozki zniszczyły nawet 55 tys. ha buraków cukrowych

- Wiosenne przymrozki zniszczyły we Francji nawet 55 tys. ha wschodzących siewek buraków cukrowych – poinformował związek plantatorów CGB. Zdaniem organizacji to największe straty mrozowe w historii tego sektora.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Łatwiej zwalczać mszyce w buraku cukrowym

Siewy buraka cukrowego rozpoczęte. Pod koniec maja i w pierwszej połowie czerwca, gdy nastaną cieplejsze dni, na młodych roślinach mogą pojawić się mszyce, które od kilku sezonów regularnie atakują te uprawy już wiosną. Do ich zwalczania zarejestrowano nowy środek.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)