Trzy Złote Medale dla strzeleckich odmian pszenicy i rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Trzy Złote Medale dla strzeleckich odmian pszenicy i rzepaku

23.02.2020autor: Marek Kalinowski

W ostatnich latach oferta odmianowa Hodowli Roślin Strzelce została uzupełniona o dużą ilość nowoczesnych odmian o bardzo wysokim potencjale plonowania, które dzięki umiejscowieniu hodowli na terenie Polski charakteryzują się dostosowaniem do zmieniającego się klimatu w naszym kraju i coraz trudniejszych warunków uprawy.

Dzięki temu polskie odmiany są wśród liderów plonowania we wszystkich gatunkach i zgarniają prestiżowe nagrody. Podczas tegorocznych targów Polagra-Premiery trzy odmiany zdobyły złote medale. To pszenica ozima Euforia, pszenica ozima Venecja i rzepak ozimy Gemini.

Euforia zimotrwała, a Venecja odporna na susze

Pszenica ozima Euforia to odmiana, która przebojem weszła na polski rynek nasienny w 2019 roku. Odmiana ta zwraca uwagę swoim bardzo wysokim plonowaniem, wysoką zimotrwałością oraz bardzo dobrymi i stabilnymi parametrami jakościowymi. Zalety tej odmiany znalazły uznanie wśród rolników, czego dowodem był fakt, że odmiana ta była najlepiej sprzedającą się odmianą wśród wszystkich odmian pszenicy ozimej w Polsce w 2019 roku. Materiał siewny odmiany Euforia będzie dostępny w całym kraju w dobrych firmach nasiennych.

Pszenica ozima Venecja jest  odmianą  zarejestrowaną w 2019 roku w Polsce. Jej potencjał plonowania w doświadczeniach COBORU pokazuje, że doskonale radzi sobie również w warunkach ekstremalnej suszy, która była obserwowana w ostatnich dwóch sezonach wegetacyjnych. W 2019 roku Venecja była liderką plonowania wśród wszystkich odmian w klasie A na poziomie intensywnym agrotechniki. Potencjał odmiany jest na tyle wysoki, że COBORU wyznaczyło tę odmianę jako nowy wzorzec plenności w swoich doświadczeniach. Materiał siewny odmiany dostępny będzie w sieci sprzedaży firmy AGROSIMEX.

Wyjątkowa odmiana rzepaku

Rzepak ozimy Gemini to odmiana populacyjna o potencjale plonowania przewyższającym ponad połowę wszystkich odmian mieszańcowych zarejestrowanych w Polsce. Rzadko trafia się tak wyjątkowa odmiana na rynku. Gemini jako odmiana wyhodowana w Polsce spełnia wszelkie kryteria wymagane do uzyskiwania wysokich plonów w naszym kraju. Dobry poziom zimotrwałości, tolerancja na suszę oraz stabilne plonowanie na glebach o zróżnicowanej jakości (mozaiki). Materiał siewny odmiany Gemini będzie szeroko dostępny wśród dystrybutorów rzepaku na terenie całej Polski.

r e k l a m a
Od lewej: dr Przemysław Matysik – dyrektor pionu hodowli roślin w HR Strzelce (współautor odmiany EUFORIA i VENECJA), Przemysław Trawa – prezes MTP,  prof. dr hab. Henryk Bujak – dyrektor IHAR, Ryszard Kamiński – podsekretarz Stanu w MRiRW, Piotr Barański – członek zarządu firmy Agrosimex (wyłącznego dystrybutora nasion odmiany Venecja), Wojciech Błaszczak – prezes Zarządu HR Strzelce, dr Zygmunt Nita – wieloletni główny hodowca i dyrektor działu hodowli roślin w HR Strzelce, autor ponad 100 odmian, współautor odmiany Euforia i Venecja oraz prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak – UP Poznań

  • Od lewej: dr Przemysław Matysik – dyrektor pionu hodowli roślin w HR Strzelce (współautor odmiany EUFORIA i VENECJA), Przemysław Trawa – prezes MTP,  prof. dr hab. Henryk Bujak – dyrektor IHAR, Ryszard Kamiński – podsekretarz Stanu w MRiRW, Piotr Barański – członek zarządu firmy Agrosimex (wyłącznego dystrybutora nasion odmiany Venecja), Wojciech Błaszczak – prezes Zarządu HR Strzelce, dr Zygmunt Nita – wieloletni główny hodowca i dyrektor działu hodowli roślin w HR Strzelce, autor ponad 100 odmian, współautor odmiany Euforia i Venecja oraz prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak – UP Poznań
Marek Kalinowski (Za informacją HR Strzelce)
Zdjęcie: HR Strzelce 
 
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co daje skracanie rzepaku?

Fungicydy wykazujące w rzepaku działanie regulatorów wzrostu (tym charakteryzują się triazole) stymulują rozwój bocznych rozgałęzień, które są umieszczone wyżej. Dzięki temu i dzięki zniwelowaniu dominacji pędu głównego i pędów wierzchołkowych, ostatecznie cała roślina jest krótsza, ma więcej rozgałęzień bocznych i są one umieszczone wyżej.

czytaj więcej

Zalecane odmiany rzepaku jarego

Forma jara rzepaku udaje się na dobrych glebach i w tych rejonach, gdzie roczna suma opadów jest relatywnie wysoka. M.in. z tego powodu nie w całym kraju, a tylko w trzech województwach (kujawsko-pomorskie, podkarpackie i zachodniopomorskie) tworzone są Listy Odmian Zalecanych rzepaku jarego.

czytaj więcej

Skracanie rzepaków wiosną, czyli trzy scenariusze regulowania upraw

Regulatory wzrostu roślin stosowane w wielu uprawach, ale przede wszystkim w zbożach i w rzepaku powodują zwykle skrócenie roślin. W rzepaku ozimym zabieg ten ma wpłynąć hamująco na dominację pędów wierzchołkowych, ma wzmocnić system korzeniowy i kontrolować choroby rzepaku, przede wszystkim suchą zgniliznę kapustnych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)