Co daje skracanie rzepaku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co daje skracanie rzepaku?

08.03.2020autor: Marek Kalinowski

Fungicydy wykazujące w rzepaku działanie regulatorów wzrostu (tym charakteryzują się triazole) stymulują rozwój bocznych rozgałęzień, które są umieszczone wyżej. Dzięki temu i dzięki zniwelowaniu dominacji pędu głównego i pędów wierzchołkowych, ostatecznie cała roślina jest krótsza, ma więcej rozgałęzień bocznych i są one umieszczone wyżej.

Z artykułu dowiesz się

  • Na czym polega zabieg skracania rzepaku?
  • Jakie korzyści płyną ze skracania rzepaku?
  • Czym jest albedo? 
Roślina ma ostatecznie więcej łuszczyn zawiązanych i utrzymanych. To co najważniejsze – rzepak kwitnie, zawiązuje łuszczyny i dojrzewa w tym samym czasie. Są to dość duże różnice między roślinami traktowanymi fungicydami będącymi jednocześnie regulatorami wzrostu, a roślinami niechronionymi w ten sposób.

Rzepak skracany kwitnie intensywnie ale krótko

Niezwykle korzystny dla plonu nasion jest fakt, że rzepak skracany kwitnie w jednym czasie intensywnie, ale w miarę krótko. Z punktu widzenia fizjologii rzepaku długie jego kwitnienie i barwa kwiatów powodują odbijanie promieni słonecznych (wysokie albedo).

r e k l a m a
Albedo (białość) – jest stosunkiem ilości promieniowania odbitego do promieniowania padającego. Albedo jest parametrem określającym zdolność odbijania promieni przez daną powierzchnię.

Dominacja pędu głównego, to mniejsze szanse zawiązania dorodnych łuszczyn na pędach bocznych. Wyregulowana roślina kosztem pędu głównego rozwija znacznie więcej rozgałęzień bocznych z dorodnymi łuszczynami
  • Dominacja pędu głównego, to mniejsze szanse zawiązania dorodnych łuszczyn na pędach bocznych. Wyregulowana roślina kosztem pędu głównego rozwija znacznie więcej rozgałęzień bocznych z dorodnymi łuszczynami

Długie kwitnienie powoduje większe naloty słodyszka rzepakowego

Przez czas kwitnienia przy ograniczonym świetle docierającym do części zielonych rośliny asymilacja nie pracuje na pełnych obrotach. Dla wydajności fotosyntezy długie kwitnienie rzepaku jest niekorzystne. Im dłużej rzepak kwitnie, tym bardziej nierównomiernie będzie dojrzewał. Długie kwitnienie powoduje też większe i długotrwałe naloty słodyszka rzepakowego. Kwitnienie rozciągnięte w czasie powoduje też większy problem ze zgnilizną twardzikową, która infekuje w rozgałęzieniach łodyg pod opadającymi w te miejsca płatkami kwiatów.

Równe kwitnienie oznacza równomierne dojrzewanie łuszczyn i zmniejszone ryzyko wylegania. A wszystko to efekt wiosennej regulacji wzrostu i rozwoju rzepaku
  • Równe kwitnienie oznacza równomierne dojrzewanie łuszczyn i zmniejszone ryzyko wylegania. A wszystko to efekt wiosennej regulacji wzrostu i rozwoju rzepaku
Marek Kalinowski
Zdjęcia w tekście: Marek Kalinowski
Zdjęcie główne: Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie czynniki wpływają na skuteczność zabiegu skracania w zbożach?

Termin zabiegu regulowania wzrostu zbóż jest tak samo ważny jak właściwy dobór retardantów do tego zabiegu. Zależnie od substancji aktywnej, ale też jej formulacji, skuteczność działania tych produktów mocno zależy od temperatury i nasłonecznienia. Nie bez wpływu jest też jakość oraz pH wody użytej do sporządzania cieczy roboczej.

czytaj więcej

Sposoby na bezpieczny przesiew likwidowanego rzepaku

Każdego roku, nawet po łagodnej zimie, plantacje rzepaku ozimego bywają likwidowane. Powodem może być zniszczenie uprawy przez zwierzynę łowną, może to być zgnilizna rzepaku. Sam byłem świadkiem kilka lat temu, jak w okolicach Środy Wielkopolskiej na niewielką plantację naleciały dzikie gęsi, po kwadransie odleciały i nie zostało nic.

czytaj więcej

Skracanie źdźbła jest dobry zabezpieczeniem przed wyleganiem

Przez Polskę często przechodzą  ekstremalne zjawiska pogodowe, których skutki bywają opłakane. Silne wiatry, nawałnice bądź gradobicia prowadzą najczęściej do wylegania zbóż, ale także wylegania rzepaku, kukurydzy, traw nasiennych i roślin bobowatych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)