Skracanie rzepaków wiosną, czyli trzy scenariusze regulowania upraw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Skracanie rzepaków wiosną, czyli trzy scenariusze regulowania upraw

03.03.2020autor: Marek Kalinowski

Regulatory wzrostu roślin stosowane w wielu uprawach, ale przede wszystkim w zbożach i w rzepaku powodują zwykle skrócenie roślin. W rzepaku ozimym zabieg ten ma wpłynąć hamująco na dominację pędów wierzchołkowych, ma wzmocnić system korzeniowy i kontrolować choroby rzepaku, przede wszystkim suchą zgniliznę kapustnych.

Z artykułu dowiesz się

  • W jakiej kondycji są plantacje rzepaku po ziemie?
  • Jak postępować z plantacjami przerzedzonymi?
  • Jak postępować z plantacjami o słabej kondycji?
Jednak po każdej zimie, w zależności od wielkości opadów śniegu i temperatur, wiosną są możliwe trzy sytuacje. Rzepak może być w bardzo dobrej kondycji, może być umiarkowanie przerzedzony i może być w złej kondycji i mocno przerzedzony.

Zima nie wyrządziła większych szkód w rzepaku

Jesień była ciepła, a zima do tej pory nie wyrządziła większych szkód. Jeżeli ta sytuacja się nie pogorszy, to rzepaki będą wiosną w dobrej kondycji i trzeba będzie regulować ich łany standardowo, zgodnie z zaleceniami etykietowymi.

r e k l a m a
Jeżeli plantacja jest zdrowa i dobrze przetrwała zimę skracanie powinniśmy wykonać, kiedy rośliny osiągną wysokość 15–20 cm (zawsze w fazie rozwoju, którą zaleca producent środka w etykiecie). Średnio w wieloleciu przypada to w Polsce zwykle na okres między 5 a 10 kwietnia. Jeżeli sytuacja pogodowa zmieni się i osłabi plantacje, podpowiemy jak należy zweryfikować strategię ochrony i skracania rzepaku.

Ważne zabiegi przerzedzania rzepaku po zimie

Dopóki nie nastanie prawdziwa wiosna, na polach wszystko może się zdarzyć i warto przypomnieć scenariusze skracania w takich właśnie sytuacjach. Termin zabiegu i dawka fungicydów o działaniu regulującym wzrost i rozwój roślin zależą od obsady roślin po zimie, od presji suchej zgnilizny kapustnych, od obfitości świeżej masy zielonych liści. Jak postępować z plantacjami przerzedzonymi?

W sytuacji, kiedy część roślin wypadnie i z uwagi na duże straty masy liściowej i większe zagrożenie chorobami zalecane jest skracanie rzepaku dawkami dzielonymi i z takimi rekomendacjami dla niektórych preparatów można się spotkać. W takich sytuacjach pierwszy zabieg dawką ok. 2/3 rekomendowanej na wiosnę ilości wykonujemy wcześniej, kiedy rośliny rzepaku mają 10–15 cm.

Jeżeli ta osłabiona i skrócona plantacja rozwija się dalej prawidłowo, drugi zabieg skracania pozostałą częścią 1/3 dawki wykonujemy w momencie, kiedy rzepak ma ok. 25 cm wysokości (po ok. 7–10 dniach). Jeżeli jednak rzepak skrócony pierwszą dawką dalej jest w słabej kondycji, z drugiej dawki powinniśmy zrezygnować.

Najsłabsze plantacje rzepaku także należy skrócić

Sezony ze srogimi zimami pokazały, że nawet 10 zdrowych roślin rzepaku na mkw. może dać przyzwoity plon. Takie plantacje najsłabsze, ale pozostawione do dalszej uprawy, również powinniśmy skrócić. Zabieg regulacyjny pobudzi rzepak do rozwoju pędów bocznych. Tak twierdzą fachowcy i proponują zastosowanie na najsłabszych, ale pozostawionych do dalszej uprawy plantacjach rzepaku ok. 1/2 dawki preparatu, kiedy rośliny osiągną 10 cm wysokości.

Podobnie jak we wcześniejszym wariancie, plantację musimy obserwować. Jeżeli jej stan poprawia się i rośliny dobrze regenerują się i odbudowują potencjał plonowania pozostałą część 1/2 dawki możemy zastosować w momencie, kiedy rośliny osiągną 20–25 cm wysokości. Drugi zabieg skracania w dawkach dzielonych może być dobrą okazją do jego połączenia z zabiegiem zwalczającym szkodniki i zabiegiem dolistnego żywienia roślin.

Pamiętajmy, że środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z zaleceniami w etykiecie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnik może jednak stosować środki w zmniejszonych dawkach i zalecają to wytyczne integrowanej ochrony roślin, ale w takiej sytuacji robi to na własną odpowiedzialność.

Na plantacjach bardzo dobrych, a aktualnie większość tak wygląda, regulowanie wzrostu standardowo jedną dawką powinniśmy przeprowadzić, kiedy rośliny osiągną wysokość ok. 15–20 cm. Plantacje przerzedzone i słabe powinniśmy skracać dawkami dzielonymi stosując pierwszą przy wysokości roślin ok. 10 cm
  • Na plantacjach bardzo dobrych, a aktualnie większość tak wygląda, regulowanie wzrostu standardowo jedną dawką powinniśmy przeprowadzić, kiedy rośliny osiągną wysokość ok. 15–20 cm. Plantacje przerzedzone i słabe powinniśmy skracać dawkami dzielonymi stosując pierwszą przy wysokości roślin ok. 10 cm
Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski, Archiwum TPR
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sposoby na bezpieczny przesiew likwidowanego rzepaku

Każdego roku, nawet po łagodnej zimie, plantacje rzepaku ozimego bywają likwidowane. Powodem może być zniszczenie uprawy przez zwierzynę łowną, może to być zgnilizna rzepaku. Sam byłem świadkiem kilka lat temu, jak w okolicach Środy Wielkopolskiej na niewielką plantację naleciały dzikie gęsi, po kwadransie odleciały i nie zostało nic.

czytaj więcej

Co daje skracanie rzepaku?

Fungicydy wykazujące w rzepaku działanie regulatorów wzrostu (tym charakteryzują się triazole) stymulują rozwój bocznych rozgałęzień, które są umieszczone wyżej. Dzięki temu i dzięki zniwelowaniu dominacji pędu głównego i pędów wierzchołkowych, ostatecznie cała roślina jest krótsza, ma więcej rozgałęzień bocznych i są one umieszczone wyżej.

czytaj więcej

Zalecane odmiany rzepaku jarego

Forma jara rzepaku udaje się na dobrych glebach i w tych rejonach, gdzie roczna suma opadów jest relatywnie wysoka. M.in. z tego powodu nie w całym kraju, a tylko w trzech województwach (kujawsko-pomorskie, podkarpackie i zachodniopomorskie) tworzone są Listy Odmian Zalecanych rzepaku jarego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)