Toprex 375 SC dopuszczony także na uprawy małoobszarowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Toprex 375 SC dopuszczony także na uprawy małoobszarowe

03.08.2021autor: Marek Kalinowski

Znany dobrze producentom rzepaku fungicyd Toprex 375 SC zyskał decyzją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozszerzenie rejestracji o uprawy małoobszarowe.

Do tej pory fungicyd firmy Syngenta rolnicy stosowali w rzepaku w celu jesiennej i wiosennej regulacji wzrostu roślin oraz ochrony przed sprawcami groźnych chorób. Produkt może być teraz stosowany także w wielu uprawach małoobszarowych.

r e k l a m a

Plony rzepaku bez odpowiedniej ochrony mogą spaść nawet kilkanaście procent

Bez ochrony plantacji przed chorobami grzybowymi oraz efektywnej regulacji wzrostu i rozwoju rośliny plony mogą spaść od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Na rynku dostępne są preparaty o skutecznym działaniu grzybobójczym i regulującym łan, a jednym z nich jest bardzo dobrze znany producentom rzepaku Toprex 375 SC.

Stosowany jesienią w dawce 0,3 l/ha w uprawie rzepaku ozimego zapewnia skrócenie i wzmocnienie pędów roślin, przyczynia się do wydłużenia i wzmocnienia systemu korzeniowego, a także przeciwdziała najważniejszym chorobom rzepaku, takim jak sucha zgnilizna kapustnych i czerń krzyżowych, ale także cylindrosporiozie, tj. białej plamistości liści rzepaku. Powtórzenie zabiegu tym samym preparatem wiosną w dawce 0,35 l/ha pozwala na pełne zabezpieczenie plonu, aż do zbioru.

Decyzja o rozszerzeniu etykiety Toprex 375 SC cieszy wielu rolników

Wielu producentów rolnych ucieszy zapewne fakt, że teraz Toprex 375 SC może być stosowany również do ochrony i regulacji upraw małoobszarowych. Rośliny objęte rejestracją to m.in. rzepak jary, rzepik jary, lnianka siewna jara, gorczyca biała, gorczyca czarna, gorczyca sarepska, mak, len (wykorzystanie na olej, siemię, włókno i nasiona) oraz konopie (wykorzystanie na włókno i nasiona).

Warto dodać, że poza sprawcami chorób rzepaku wymienionymi w etykiecie rejestracyjnej i groźnymi w innych gatunkach kapustnych, fungicyd ogranicza w maku: szarą pleśń, mączniaka prawdziwego i czarną plamistość maku; w lnie: rdzę lnu, mączniaka prawdziwego, pasmo lnu, fomozę i alternariozę; w konopiach: szarą pleśń, alternariozę, dziurkowatość liści, septoriozę. Zalecana dawka stosowania fungicydu w wyżej wymienionych uprawach małoobszarowych to 0,35 l/ha.

Marek Kalinowski
Za informacją Syngenta

Zdjęcia: 

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Publikacja specjalna

Odpowiednia ochrona herbicydowa to zdrowy rzepak i wysoki plon

Wraz z nadchodzącymi siewami rzepaku ozimego pojawia się pytanie, jaki wariant ochrony herbicydowej wybrać w nowym sezonie. Na podstawie doświadczeń polowych eksperci z INNVIGO potwierdzili wysoką skuteczność rekomendowanej technologii doglebowej, ale także opracowali program zabiegów nalistnych, który z powodzeniem sprawdzi się na plantacjach, gdzie nie mogą być wykonane zabiegi doglebowe. Efekty stosowania obydwu rozwiązań można było oglądać podczas tegorocznych Dni Pola.

czytaj więcej

Upały sprzyjają mszycom i presji żółtaczki rzepy w rzepaku

Każdy plantator rzepaku dobrze zna ten skrót. TuYV, czyli wirus żółtaczki rzepy. Bywał w ostatnich latach na tyle groźny, że już jesienią trzeba było likwidować plantacje rzepaku.  

czytaj więcej

Najważniejsza zimotrwałość rzepaku

Ostatnia zima napędziła wszystkim strachu, bo od 5 lat tak mroźnej i śnieżnej nie było. Na szczęście oziminy przetrwały ją bez strat. Warto jednak przypomnieć, że dla ozimin najbardziej tragiczna w skutkach była zima w 2011/2012 i 2015/2016.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)