Susza 2020: Jak skutecznie zapobiegać skutkom suszy w polskim rolnictwie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza 2020: Jak skutecznie zapobiegać skutkom suszy w polskim rolnictwie?

30.04.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Ostatnia zima była w Polsce najsuchsza i najcieplejsza odkąd są przeprowadzane pomiary meteorologiczne. Tak niskiej wilgotności gleby jak w kwietniu br. jeszcze nie było. Co trzeba zmienić, żeby efektywnie przeciwdziałać skutkom suszy w polskim rolnictwie? 

Powinniśmy wykorzystać całościowy potencjał melioracji, a nie tylko możliwość osuszania

Plantatorzy wciąż mogą sprzedawać słomę i niektórzy z tej możliwości korzystają – mówi Jarosław Sachajko, poseł Kukiz’15, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Jestem zdania, że współspalanie słomy w tzw. dużej energetyce powinno zostać zabronione. Są wciąż rolnicy, którzy zamiast pozwolić resztkom pożniwnym przejść mineralizację, wywożą je z pola doprowadzając do wyjaławiania gleby. A przecież nic nie zastąpi w magazynowaniu wody w glebie próchnicy, która chłonie ją jak gąbka, a potem zatrzyma w ziemi. Myślę, że już najwyższy czas na to, aby wprowadzić program rolnośrodowiskowy zachęcający rolników do  zwiększania poziomu próchnicy. Byłoby to działanie prośrodowiskowe, plonotwórcze, jak również wychodzące naprzeciw wymaganiom Unii Europejskiej w sprawie CO2.

r e k l a m a
Krzysztof Sachajko
  • Krzysztof Sachajko, poseł klubu PSL–Kukiz'15 i wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa
W kwestii upowszechnienia wiedzy na temat negatywnych skutków takiego postępowania, wielkie pole do popisu mają ośrodki doradztwa rolniczego. Powinny także docierać do rolników z informacjami o konieczności dostosowywania agrotechniki do warunków zmieniającego się klimatu. W wielu przypadkach stosowanie uprawy bezpłużnej pozwala na skuteczne zatrzymywanie w glebie wilgoci, na jej nieprzesuszanie. Niestety, mam wrażenie, że ODR-y nie radzą sobie z przekazywaniem tych informacji. Więcej niż wszystkie ODR-y razem wzięte dla popularyzacji idei uprawy bezpłużnej w Polsce oraz dla ochrony gleby zrobił zamojski rolnik Wiesław Gryn.

Nie tylko w tej kwestii wciąż nie wykorzystujemy powszechnie wiedzy, którą dysponujemy. W Polsce melioracja sprowadzała się i niestety wciąż sprowadza do osuszania. Co oczywiście jest błędem, bo melioracja powinna zapewniać możliwość zarówno osuszania, jak i nawadniania terenu w razie takiej potrzeby. I choć w Polsce od co najmniej czterech lat mówi się jedynie o suszy, to w sprawie melioracji bardzo niewiele się zmienia.

Państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec rolników

Niestety, zarówno spółka Wody Polskie, jak i ministerstwo rolnictwa mają na swoim koncie liczne zaniedbania w kwestii suszy. Są rolnicy, którzy nie otrzymali jeszcze odszkodowań za straty spowodowane suszą ubiegłoroczną. Jak ministerstwo mogło do tego dopuścić?

Dlaczego Wody Polskie wciąż skupiają się na dużych inwestycjach zamiast wprowadzić program powszechnego kopania oczek wodnych? Wystarczyłyby niewielkie zmiany przepisów i upowszechnienie wśród rolników tej idei. Teraz rolnik na swojej ziemi może bez pozwolenia wykopać 10-arowy zbiornik wodny. Zwiększmy ten obszar do co najmniej pół hektara.

Ważne, aby plantator mógł wykopać na swoim terenie większy zbiornik wodny bez konieczności grzęźnięcia w biurokratycznych procedurach wodnoprawnych. To jest droga przez mękę, wielu zniechęcająca. Sporo kosztuje i zabiera mnóstwo czasu.

Obecnie dofinansowanie kosztów takich inwestycji wynosi 50%. Ja opowiadam się za jego zwiększeniem do 80%. Zamiast co roku płacić coraz wyższe odszkodowania za szkody suszowe, przeznaczmy te pieniądze na znaczące dofinansowanie inwestycji prowadzonych przez rolników w sferze małej retencji. 

Ale, żeby tak się stało, trzeba mądrych decyzji. Trudno do takich zaliczyć wydawanie przez Wody Polskie pieniędzy podatników na długopisy i cukierki z napisem „stop suszy”.

Notował: Krzysztof Janisławski
Zdjęcia: 
Krzysztof Janisławski, Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Susza 2020: Mała retencja i melioracja w naszym kraju kuleją

Postępujące zmiany klimatyczne i związane z nimi ekstremalne zjawiska hydrologiczne, takie jak susze i powodzie, będą w kolejnych latach jednymi z najpoważniejszych zagrożeń dla rolnictwa i obszarów wiejskich. Już teraz w Polsce trwale zagrożonych niedoborem wody jest 35% gruntów ornych, a blisko 70% powierzchni użytków zielonych znajduje się na obszarach z jej deficytem.

czytaj więcej

Zbieramy dowody suszy! Rolniku wypełnij ankietę, wyślij zdjęcie

Choć od kilku dni pada i obecnie każda kropla jest na wagę złota, to nie zmienia faktu, że wciąż mamy do czynienia z suszą. Wiedzą o tym rolnicy. Ale nie wszyscy politycy i urzędnicy widzą katastrofę na polach. Rolnicy, pomóżcie nam ich przekonać, że wciąż susza stanowi śmiertelne zagrożenie dla polskiego rolnictwa.

czytaj więcej

Przez suszę zboża, rzepak i użytki zielone w słabej kondycji

W sondzie Tygodnika Poradnika Rolniczego na temat suszy 2020 rolnicy z kolejnych regionów opowiadają o swoich problemach. Wskazują m.in. że bardzo słabo rozwijają się zboża ozime i jare oraz rzepak. Na dodatek na łąkach brakuje paszy dla krów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)