Sposoby na bezpieczny przesiew likwidowanego rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sposoby na bezpieczny przesiew likwidowanego rzepaku

17.03.2020autor: Marek Kalinowski

Każdego roku, nawet po łagodnej zimie, plantacje rzepaku ozimego bywają likwidowane. Powodem może być zniszczenie uprawy przez zwierzynę łowną, może to być zgnilizna rzepaku. Sam byłem świadkiem kilka lat temu, jak w okolicach Środy Wielkopolskiej na niewielką plantację naleciały dzikie gęsi, po kwadransie odleciały i nie zostało nic.

Z artykułu dowiesz się

  • Co posiać po rzepaku?
  • Jakie są rodzaje substancji fitotoksycznych?
  • Jak oddziałują substancje fitotoksyczne na rośliny następcze?
Nie wchodząc w przyczyny, pamiętajmy, aby likwidowaną plantację przesiać bezpiecznie, tj. z uwzględnieniem właściwości herbicydów zastosowanych w rzepaku jesienią. Przeciwwskazania są i wynikają z właściwości substancji czynnych herbicydów. Niektóre substancje czynne są bezpieczne dla wybranych roślin następczych, inne wymagają wykonania przed przesiewem orki.

Substancje czynne nadal są przedmiotem przeglądu i są wycofywane

Dziś przypominamy informacje o możliwym następstwie roślin po likwidowanej plantacji rzepaku i herbicydach zastosowanych w nim jesienią. Korzystamy w tym zakresie z wiedzy i doświadczenia naukowców z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu, zawartych w specjalnym na ten temat opracowaniu autorstwa byłego naukowca tego Instytutu, inż. Adama Paradowskiego. Po krótce (za informacjami IOR) omówimy substancje czynne z przykładami herbicydów, które je zawierają.

r e k l a m a
Te zalecenia powstały po wymarznięciach w roku 2012 i części wymienionych przykładowych herbicydów może już nie być już w obrocie, a wiele nowych nie jest uwzględnionych w opracowaniu IOR. Pamiętajmy też, że substancje czynne nadal są przedmiotem przeglądu i są wycofywane. Najważniejsze są jednak informacje o oddziaływaniu fitotoksycznym substancji czynnych na rośliny następcze.

Metazachlor

Tę substancję aktywną zwierają m.in. herbicydy: Bantux, Butisan, Butisan Mono, Dakota, Effendi, Fuego, Hiperkan, Macho, Mashona, Mechlor, Metax, Metaz, Metazanex, Metkan i wiele innych. Po wymienionych herbicydach zastosowanych w rzepaku jesienią i przy konieczności jego przesiewu, zalecane jest wykonanie orki na głębokość 15 cm. Po tym zabiegu rzepak można przesiać rzepakiem jarym lub innymi roślinami kapustowatymi, kukurydzą, ziemniakami lub zbożami jarymi.

Chlopyralid + pikloram Połączenie tych dwóch substancji aktywnych występuje w herbicydzie Astor, Barka, Blast, Curlew, Cyklop, Gala, Galera, Obelix. Przy przesiewie wymarzniętego rzepaku po tych herbicydach zastosowanych jesienią można to robić bez konieczności wykonywania orki i siać na takim stanowisku kukurydzę, len, zboża jare, no i oczywiście rzepak jary.

Metazachlor + dimetenamid-P

Herbicydem zawierającym te dwie substancje aktywne jest np. Butisan Avant, Butisan Duo i Springbok. Rzepak, w którym stosowano go jesienią można przesiać po wykonaniu głębokiej orki wiosną (na głębokość 15–20 cm). Wtedy można na tak przygotowanym stanowisku uprawiać bobik, groch, jęczmień jary, pszenicę jarą i standardowo, bo najbezpieczniej – rzepak jary.

Metazachlor + chinomerak

Te dwie substancje aktywne występują np. w herbicydzie Butisan Star, Butisan Top Sultan Top i Tazachmer. Przy konieczności przesiewu wymarzniętego rzepaku ozimego należy po tym herbicydzie wykonać orkę na głębokość 15 cm. Wtedy można na takim stanowisku uprawiać: bobik, buraki, groch, jęczmień jary, pszenicę jarą, ziemniaki, rzepak jary i inne rośliny kapustne oraz ziemniaki. Można uprawiać też owies, ale wtedy orka przedsiewna musi być głębsza – co najmniej 20 cm.

Nauczką dla wielu plantatorów był rok 2012. Wtedy wiele plantacji rzepaku ozimego przesiano kukurydzą i niestety zdarzało się, że ta ładnie powschodziła i rosła do fazy 2–3 liści, a potem z niewiadomych przyczyn zaschła. W rzeczywistości przyczyna była wiadoma – herbicydy zastosowane jesienią w rzepaku

  • Nauczką dla wielu plantatorów był rok 2012. Wtedy wiele plantacji rzepaku ozimego przesiano kukurydzą i niestety zdarzało się, że ta ładnie powschodziła i rosła do fazy 2–3 liści, a potem z niewiadomych przyczyn zaschła. W rzeczywistości przyczyna była wiadoma – herbicydy zastosowane jesienią w rzepaku

Chlopyralid

Substancja aktywna zawarta jest w herbicydach: Auksendy, Effigo, Faworyt, Helion, Hoder, Lontrel, Major. Ponieważ herbicydy można stosować w rzepaku jarym i innych kapustnych (także w gorczycy), buraku cukrowym i pastewnym, cebuli, kukurydzy, lnie, jęczmieniu jarym, pszenicy jarej, w roślinach sadowniczych i niektórych ozdobnych oraz na plantacjach wikliny, to bezpiecznie jest przesiać rzepak ozimy właśnie tymi gatunkami.

Chlomazon

Ta substancja aktywna herbicydów rzepakowych zawarta jest w środkach: Angelus, Boa, Brasiherb, Efector, Evea, Hadar, Kalif, Reactor, Szabla, Szpada. Rzepak nimi odchwaszczany po wykonaniu orki na głębokość co najmniej 10 cm można przesiać: bobikiem, bobem, cukinią, dynią, grochem, fasolą, kapustą, kukurydzą, ogórkami, pomidorami z rozsady, słonecznikiem, soją, rzepakiem jarym, ziemniakami, tytoniem i zbożami jarymi, ale uwaga! – z wyjątkiem jęczmienia.

Chlomazon + napropamid

Połączenie tych dwóch substancji występuje w herbicydzie Devrinol Top. Jeżeli były stosowane w rzepaku jesienią, to po wykonaniu orki na głębokość co najmniej 10 cm można na takim stanowisku uprawiać groch, kapustę, pomidory, rzepak jary, słonecznik i tytoń.

Propyzamid

Występuje w takich herbicydach, jak: Barclazy Propyz , Kerb, PPZ-400, Prince, Turbo Propyz. Po traktowanym tymi herbicydami rzepaku można uprawiać buraki, fasolę, groch, kukurydzę, rzepak jary i sałatę. Uwaga! – nie można uprawiać traw i zbóż. Zboża i trawy można uprawiać najwcześniej po upływie 6.–9. miesięcy od zastosowania herbicydów zawierających propyzamid.

Chlomazon + metazachlor

Takie połączenie występuje w herbicydach: Kalif Mega i Nimbus. Rzepak można przesiać po wykonaniu orki na głębokość 15 cm takimi gatunkami, jak: bobik, groch, kukurydza, len, soja, rzepak jary, pszenica jara i ziemniaki.

Aminopyralid + chlopyralid + pikloram

Te trzy substancje zawiera herbicyd Astor, Blast, Kliper, Mariner, Navigator. Rzepak możemy przesiać po wykonaniu orki na głębokość 10 cm i najlepiej nadają się wtedy takie rośliny jak: gorczyca, kukurydza, rzepak jary i zboża jare. Można też sadzić kapustę z rozsady.

Chlomazon + dimetachlor

Substancje zawiera herbicyd Brasan. Rzepak nim odchwaszczany jesienią trzeba zaorać na głębokość 10 cm. Można wtedy uprawiać bobik, bób, cukinię, dynię, kapustę, fasolę, groch, kukurydzę, pomidory z rozsady, pszenicę jarą, rzepak jary, słonecznik, soję, ziemniaki lub tytoń. Uwaga! – nie należy uprawiać buraków.

Graminicydy

Jeżeli stosowane były w rzepaku ozimym jesienią środki z tej grupy, to nie ma przeciwwskazań. Rzepak można przesiać każdą dowolną rośliną.

Najbezpieczniejszym gatunkiem do przesiewu rzepaku ozimego jest oczywiście rzepak jary
  • Najbezpieczniejszym gatunkiem do przesiewu rzepaku ozimego jest oczywiście rzepak jary
Marek Kalinowski 
Zdjęcia Marek Kalinowski 
Zdjęcie Główne Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zminimalizować spadek plonów rzepaku podczas suszy?

Podczas konferencji „Wyzwania we współczesnym rolnictwie” zorganizowanej przez Osadkowski – Cebulski Sp. z o.o. w Legnicy, Artur Kozera z Rapool Polska doradzał rolnikom jak zminimalizować spadek plonów rzepaku ozimego podczas suszy.

czytaj więcej

Co daje skracanie rzepaku?

Fungicydy wykazujące w rzepaku działanie regulatorów wzrostu (tym charakteryzują się triazole) stymulują rozwój bocznych rozgałęzień, które są umieszczone wyżej. Dzięki temu i dzięki zniwelowaniu dominacji pędu głównego i pędów wierzchołkowych, ostatecznie cała roślina jest krótsza, ma więcej rozgałęzień bocznych i są one umieszczone wyżej.

czytaj więcej

Zalecane odmiany rzepaku jarego

Forma jara rzepaku udaje się na dobrych glebach i w tych rejonach, gdzie roczna suma opadów jest relatywnie wysoka. M.in. z tego powodu nie w całym kraju, a tylko w trzech województwach (kujawsko-pomorskie, podkarpackie i zachodniopomorskie) tworzone są Listy Odmian Zalecanych rzepaku jarego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)