Silver Axe: Mundurowi zarekwirowali aż 1150 ton podrabianych środków ochrony roślin
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Silver Axe: Mundurowi zarekwirowali aż 1150 ton podrabianych środków ochrony roślin

28.07.2022autor: Michał Czubak

Zarekwirowano 1150 ton nielegalnych i podrabianych środków ochrony roślin i 10 aresztowań – to wynik 7. edycji operacji Silver Axe. Działania realizowane były przez służby 31 krajów, w tym również Polski.

Europol zwalcza nielegalne pestycydy. Podsumowanie Silver Axe

Działania Silver Axe odbywały się po raz 7 i objęła 31 państw.

W tegorocznej edycji, która trwała od 25 stycznia do 25 kwietnia służby kontrolowały porty, lotniska i granice lądowe oraz wewnętrzne EU. W tym roku kontrole prowadzono również w sklepach online. W ramach działań z rynku wyeliminowano 1150 ton nielegalnych i podrabianych środków ochrony roślin. 10 osób zaangażowanych w handel, produkcję lub dystrybucję tych środków zostało aresztowanych.

r e k l a m a

Jak działają fałszerze pestycydów?

Jedna z metod fałszerzy, to import prawie gotowych produktów w pojemnikach przypominających znane marki. W kraju docelowym pojemniki są etykietowane i trafiają na rynek, jako oryginalne. Inna z metod polega na imporcie składników do produkcji środków ochrony roślin. Te zaś w nielegalnych fabrykach są łączone i trafiają do podrabianych opakowań. Jedną z takich fabryk w ramach 7. edycji Silver Axe zlikwidowano w Bułgarii.

Nielegalne pestycydy zatrzymane przez Europol

Dlaczego to jest złe?

Poza oczywistymi powodami, jak naruszenie dóbr i znaków towarowych prawowitych ich właścicieli, korzystanie ze środków ochrony roślin z nielegalnego źródła niesie za sobą inne niepożądane szkody.

Stosowanie podrobionych i nielegalnych środków ochrony roślin może przynieść negatywne skutki dla środowiska. Pozorna oszczędność okazuje się mieć wysoką cenę. Aktywna działalność grup przestępczych, brak czujności rolników oraz kurcząca się paleta środków dostępnych w Europie otwierają pole do nadużyć. Podrobione produkty są też skutecznym hamulcem w realizacji założeń zrównoważonego rolnictwa. Dlatego tak ważna jest edukacja i podnoszenie świadomości rolników w tym temacie. – mówi Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Michał Czubak
Fot. Europol

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Laboratorium IOR z ważną akredytacją

Laboratorium Badania Jakości Środków Ochrony Roślin IOR – PIB Oddział Sośnicowice, otrzymało Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego nadany przez Polskie Centrum Akredytacji.

czytaj więcej

Holenderscy rolnicy będą mogli zużywać cztery razy więcej pestycydów niż nasi

Kowalczyk: nie ma zgody na redukcję o połowę pestycydów! W ocenie polskich rolników redukcja ta zmniejszy ilość plonów i mocno podniesie koszty produkcji, co w efekcie doprowadzi do kolejnych wzrostów cen. 

czytaj więcej

Dla ekologów redukcja pestycydów o połowę to za mało.. Co na to ministerstwo?

Dla ekologów ograniczenie stosowania pestycydów o połowę to za mało. Proponują, aby jeszcze bardziej zaostrzyć propozycje unijne i przy okazji krytykują rząd za jego postawę. Co na to wszystko ministerstwo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)