Shiro i Grando w uprawie buraka cukrowego z nowymi zezwoleniami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Shiro i Grando w uprawie buraka cukrowego z nowymi zezwoleniami

12.12.2020autor: Marek Kalinowski

Przegląd substancji czynnych środków ochrony roślin trwa i często zaskakuje rolników to, że sprawdzone i dobrze działające produkty znikają z rynku. W przyszłym roku wygaśnie możliwość stosowania produktów zawierających: tiofanat metyli, bromoksynil, benalaksyl, beta-cyflutrynę, tiachlopryd.

Shiro i Grando z nowymi zezwoleniami

Plantatorów buraka ucieszy zatem fakt, że firma UPL otrzymała z MRiRW nowe zezwolenia ważne do 31 grudnia 2022 r. na wprowadzenie do obrotu dwóch herbicydów zawierających triflusulfuron metylowy – związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika. To Shiro i Grando do stosowania w uprawie buraka cukrowego oraz w uprawach małoobszarowych buraka pastewnego i buraka ćwikłowego.

r e k l a m a
Wymienione herbicydy są selektywne o działaniu układowym do stosowania nalistnego. Produkty są w formie granulatu do sporządzania zawiesiny wodnej (WG). Zgodnie z klasyfikacją HRAC, substancja czynna triflusulfuron metylowy zaliczana jest do grupy 2 (dawniej grupa B). Pobierana jest głównie przez liście i szybko przemieszczana w roślinie.

Objawy działania takie jak przejaśnienia, żółknięcie, nekrozy, a dalej brązowienie liści wrażliwych chwastów występują w ciągu kilku dni. Herbicydy najskuteczniej działają na intensywnie rosnące chwasty od wschodów do początku fazy dwóch liści właściwych. Chwastami wrażliwymi są: fiołek polny, maruna bezwonna, przytulia czepna i rumianek pospolity. Średnio wrażliwa jest rdestówka powojowata, a średnio odporna jest gwiazdnica pospolita.

Zalecenia dotyczące stosowania herbicydów Shiro i Grando w buraku cukrowym oraz uprawie małoobszarowej buraka pastewnego i ćwikłowego są takie same. Maksymalną zalecaną dawką herbicydów dla jednorazowego zastosowania jest 30 g/ha. Herbicydy należy stosować od fazy liścieni buraków do momentu, gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby (BBCH 10–39). W sezonie wegetacyjnym można wykonać maksymalnie 4 zabiegi w odstępach 7–14 dni. Zalecane jest opryskiwanie średniokropliste ilością wody 80–300 l/ha.


Marek Kalinowski za informacją UPL Polska
Zdjęcie: Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jesień to dobry czas na zabiegi herbicydowe

Długa, ciepła, często wilgotna jesień sprzyja wykonywaniu zabiegów herbicydowych, poza tym rolnicy coraz częściej zauważają, że jesienne zabiegi są najbardziej skuteczne. Jesienią najłatwiej walczy się z miotłą, z chwastami uciążliwymi i odpornymi. I mamy szansę zrobienia poprawki wiosną, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Użytki zielone a odchwaszczanie. Kiedy i na jakich zasadach są one dopuszczalne?

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)