Program Konopny został nagrodzony. Co daje rolnikom?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Program Konopny został nagrodzony. Co daje rolnikom?

24.01.2020autor: Marek Kalinowski

Pod koniec 2019 r. informowaliśmy rolników o możliwościach uprawy konopi w ramach Programu Konopnego Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Wzbudziło to duże zainteresowanie naszych Czytelników a Instytut za osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych został laureatem nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Gratulujemy i przypominamy, że celem Programu Konopnego (informacje na stronie https://programkonopny.pl) jest produkcja na dużą skalę kwalifikowanego i elitarnego materiału siewnego konopi przemysłowych odmian należących do IWNiRZ (m.in. Białobrzeskie, Tygra, Henola), które są sprzedawane w Polsce, Europie i na innych kontynentach. Działalność Instytutu wypromowała polskie odmiany konopi przemysłowych na światowych rynkach. Z tego tytułu w oparciu o zawarte umowy licencyjne Instytut osiąga przychody liczone w milionach złotych.

Cel programu

Dynamiczne, coroczne zwiększanie skali upraw w Polsce, to szansa na poprawę sytuacji finansowej polskich rolników, szczególnie rolników małoobszarowych, którym na zasadzie umów kontraktacji Instytut oferuje alternatywę do tradycyjnych upraw oferując przychód nawet ponad 15 tysięcy zł z hektara. Tak atrakcyjne warunki przyciągają do upraw konopi młode pokolenie, które upatruje w tej roślinie możliwość rozwoju, tworzenia procesów przetwórczych mających na celu wytwarzanie z konopi produktów gotowych. Rolą programu jest propagowanie upraw tej rośliny, transfer wiedzy w obszarze agrotechniki i przetwórstwa w celu zwiększenia jej popularności w Polsce.

r e k l a m a
Statystyki wskazują, że ostatnie lata to renesans konopi przemysłowych, których areał z roku na rok wzrasta. Ważnym celem Programu Konopnego jest również wspieranie inicjatyw lokalnych, które pozwolą na stworzenie infrastruktury przetwórczej w naszym kraju i pojawienie się Polski na szczycie statystyk upraw i przetwórstwa konopi przemysłowych w Europie. 

Marek Kalinowski (za komunikatem IWNiRZ)
Zdjęcie: Archiwum TPR
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy konopie włókniste są szansą dla polskiego rolnictwa?

Konopie mają szerokie zastosowania począwszy od tradycyjnych włókienniczych, poprzez produkcję żywności, biokompozytów i materiałów budowlanych, a skończywszy na kosmetykach i farmaceutykach. Na świecie obserwuje się wzrost obszarów uprawy konopi głównie z nietradycyjnymi kierunkami ich wykorzystania. Wynika to ze światowych trendów oraz zainteresowaniu wykorzystaniu biomasy pochodzącej z konopi. W Europie w ciągu ostatnich 3 lat areał uprawy konopi podwoił się.

czytaj więcej

Nowe odmiany roślin oleistych i włóknistych

W dniu 31 stycznia 2020 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się czwarte posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin oleistych i włóknistych w kadencji 2017–2020. Posiedzenie Komisji poprzedzone zostało spotkaniem członków Komisji z przedstawicielami hodowców i użytkowników odmian roślin oleistych i włóknistych, na którym mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian tej grupy roślin, będących przedmiotem opiniowania przez Komisję.

czytaj więcej

Przychód z uprawy hektara konopi przemysłowych do 15 tys. złotych

Zapraszamy do współpracy rolników zainteresowanych uprawą polskich odmian konopi przemysłowych. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, podmiot podległy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest największym producentem materiału nasiennego polskich, wyhodowanych w Instytucie odmian. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)