Nowe odmiany roślin oleistych i włóknistych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe odmiany roślin oleistych i włóknistych

22.02.2020autor: Marek Kalinowski

W dniu 31 stycznia 2020 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się czwarte posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin oleistych i włóknistych w kadencji 2017–2020. Posiedzenie Komisji poprzedzone zostało spotkaniem członków Komisji z przedstawicielami hodowców i użytkowników odmian roślin oleistych i włóknistych, na którym mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian tej grupy roślin, będących przedmiotem opiniowania przez Komisję.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są nowe odmiany rzepaku ozimego i jarego, lnu zwyczajnego oleistego oraz konopii włóknistych?
W trakcie właściwego posiedzenia, Komisja m.in. pozytywnie zaopiniowała wpisanie do Krajowego Rejestru dwudziestu dwu odmian, w tym 16 odmian rzepaku ozimego, trzech odmian rzepaku jarego, dwóch odmian konopi i jednej odmiany lnu zwyczajnego (oleistego). Ostatecznie po posiedzeniu Komisji ds. rejestracji odmian roślin oleistych i włóknistych, dyrektor COBORU wydał m.in. postanowienie o zamiarze wpisania do Krajowego Rejestru następujących odmian:

Nowe odmiany rzepaku ozimego

  • Akilah  – odmiana mieszańcowa; zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.
  • Batis  –  odmiana mieszańcowa; zgłaszający: DSV Polska sp. z o.o.
  • Bono – dmiana populacyjna; zgłaszający: „Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR”.
  • Crotora  – odmiana mieszańcowa, tolerancyjna na kiłę kapusty w zakresie patotypów Plasmodiophora brassicae, najczęściej występujących w Polsce; zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.
  • Daktari – odmiana mieszańcowa; zgłaszający: DSV Polska
    sp. z o.o.
  • DK Excited – odmiana mieszańcowa; zgłaszający: Monsanto Polska sp. z o.o.
  • DK Expat – odmiana mieszańcowa; zgłaszający: Monsanto Polska sp. z o.o.
  • ES Amaretto – odmiana mieszańcowa; zgłaszający: Euralis Nasiona sp. z o.o.
  • Herakles – odmiana mieszańcowa; zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.
  • LE17346 – odmiana mieszańcowa; zgłaszający: Limagrain Central Europe Societe Europeenne Spółka Europejska Oddział w Polsce.
  • LG Anarion – odmiana mieszańcowa, tolerancyjna na kiłę kapusty w zakresie patotypów Plasmodiophora brassicae, najczęściej występujących w Polsce; zgłaszający: Limagrain Central Europe Societe Europeenne Spółka Europejska Oddział w Polsce.
  • LG Areti – odmiana mieszańcowa; zgłaszający: Limagrain Central Europe Societe Europeenne Spółka Europejska Oddział w Polsce.
  • LG Aviron – odmiana mieszańcowa; zgłaszający: Limagrain Central Europe Societe Europeenne Spółka Europejska Oddział w Polsce.
  • Kwazar – odmiana populacyjna; zgłaszający: Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR.
  • Mars – odmiana populacyjna; zgłaszający: Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR.
  • Temptation – odmiana mieszańcowa; zgłaszający: DSV Polska sp. z o.o.

Nowe odmiany rzepaku jarego

  • Gustaw – odmiana populacyjna; zgłaszający: Hodowla Roślin Strzelce sp. z o.o. Grupa IHAR.
  • Lakritz – odmiana mieszańcowa; zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.
  • Lavina – odmiana mieszańcowa; zgłaszający: Saaten-Union Polska sp. z o.o.

Len zwyczajny oleisty – nowe odmiany

  • Silesia – odmiana oleista cechująca się podwyższoną zawartością kwasu linolowego (omega 6) i obniżoną zawartością kwasu linolenowego (omega 3); zgłaszający: Fundacja Linum.

Nowe odmiany konopii włóknistych

  • Sofia – odmiana włóknista; zgłaszający: VB Hemp sp. z o.o.
  • Mietko – odmiana włóknista; zgłaszający: Gospodarstwo Rolno-Nasienne KOW-MAR Maria J. Kowalska.

r e k l a m a
Marek Kalinowski
Za informacją COBORU
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe odmiany roślin pastewnych

W dniu 4 lutego 2020 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się czwarte posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin pastewnych w kadencji 2017–2020. Posiedzenie Komisji poprzedzone zostało spotkaniem z przedstawicielami hodowców i użytkowników odmian roślin pastewnych oraz soi, na którym mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian tych gatunków roślin, będących przedmiotem opiniowania przez Komisję.

czytaj więcej

Jak nawozić rzepaki wiosną?

Azot startowy trzeba podać wcześnie, a całą wiosenną jego dawkę uzależnić od ocenionego potencjału plonotwórczego po zimie i po uszkodzeniach wiosennymi przymrozkami. Bardziej precyzyjną dawką azotu od tej wynikającej z zakładanego plonu można określić na podstawie badania zasobności gleby w azot mineralny. Słowo wcześnie jest kluczowe, a najlepiej, gdyby azot był w zasięgu systemu korzeniowego w chwili wznowienia wiosennej wegetacji.

czytaj więcej

Program Konopny został nagrodzony. Co daje rolnikom?

Pod koniec 2019 r. informowaliśmy rolników o możliwościach uprawy konopi w ramach Programu Konopnego Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Wzbudziło to duże zainteresowanie naszych Czytelników a Instytut za osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych został laureatem nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)