Produkcja benzyny E10 może zwiększyć zapotrzebowanie na 0,5 MLN ton zboża
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Produkcja benzyny E10 może zwiększyć zapotrzebowanie na 0,5 MLN ton zboża

09.03.2023autor: Marek Kalinowski

Branża wytwórcza bioetanolu skupiona w Krajowej Izbie Biopaliw z zadowoleniem przyjmuje ostatnią deklarację wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego, który jako pełnomocnik Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich przedstawił stanowisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o konieczności wdrożenia benzyny E10 na rynku krajowym.

Polska będzie bardziej niezależna od importu benzyn

Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko ograniczymy swoją zależność od importu benzyn, który pokrywa już ok. 1/3 zapotrzebowania polskiego rynku, ale istotnie wzmocnimy także nasze rolnictwo. Polskie gorzelnie będą miały szansę na zwiększenie swojego zapotrzebowania na krajowe surowce o co najmniej 0,5 mln ton ziarna. Wprowadzenie benzyny E10 to szansa na stabilizację sytuacji na rynku zbóż, w szczególności wobec faktu, że kluczowymi dostawcami surowców stosowanych w rodzimej produkcji bioetanolu są polscy rolnicy.

r e k l a m a

Celem jest zwiększenie udziału bioetanolu

Aby jednak zapewnić efekt ekonomiczny zwiększenia udziału bioetanolu w benzynach silnikowych E95 z obecnych 5% do maksymalnie 10%, zmianie musi towarzyszyć utrzymanie dotychczasowych mechanizmów chroniących polskich wytwórców bioetanolu przed nadmiernym importem biopaliw. Polscy wytwórcy bioetanolu dostarczają swoją produkcję przede wszystkim na potrzeby podmiotów paliwowych realizujących tzw. Narodowy Cel Wskaźnikowy. Kluczowym źródłem surowców, wśród których dominuje ziarno kukurydzy, do produkcji krajowego bioetanolu było i pozostaje polskie rolnictwo.

W ostatnich latach, kiedy to nastąpił dynamiczny rozwój w Polsce produkcji bioetanolu (ponad 330 tys. m3 w 2021 roku) udział krajowych surowców wynosił niemal 100%. Pomimo istotnych zmian, jakie nastąpiły w strukturze dostaw surowców, w krajowej produkcji bioetanolu paliwowego także w 2022 roku zdecydowanie dominowały wciąż, bo w ponad 90%, polskie surowce, a wolumen ich zakupów znacznie wzrósł do ponad 1 mln ton.

Marek Kalinowski za informacją KIB
fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 9/2023 na str. 22. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zapobiec rozprzestrzenianiu się mączniaka na zbożach i trawach uprawnych?

Sprawca mączniaka prawdziwego zbóż i traw już w piątym dniu po skutecznej infekcji pokazuje białe kłaczki strzępków grzybni, na których szczycie będą odcinały się zarodniki infekując kolejne miejsca. Ten początkowy rozwój choroby trudno dostrzec, a to podstawa określania progu szkodliwości i ograniczania mączniaka.

czytaj więcej

Jak określić potencjalny plon kukurydzy jeszcze przed uprawą?

Eksperci z Instytutu Roślin Arvalis są w stanie przewidzieć wygląd i potencjał plonowania kukurydzy jeszcze przed uprawą na poletkach doświadczalnych. Przy badaniu kukurydzy fenotypowanie pozwala zweryfikować i dokładnie określić wczesność odmian, pozwala porównać dokładnie wpływ technologii siewu lub technologii uprawy na rozwój roślin. A ile kosztuje urządzenie pozwalające na takie badania?    

czytaj więcej

System Nutri-Score będzie piętnował polską kiełbasę? Branża mięsna bije na alarm

Polscy producenci mięsa ostrzegają, że system oznaczeń produktów Nutri-Score jest zagrożeniem dla branży mięsnej. Jeśli zostanie wprowadzony w całej UE, tak jak chciałaby tego Francja i Niemcy, będzie piętnował tradycyjne produkty, np. polską kiełbasę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)