Polska może stać się liderem rolnictwa zrównoważonego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polska może stać się liderem rolnictwa zrównoważonego

16.10.2021autor: Marek Kalinowski

W ocenie Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP" Polska może stać się liderem rolnictwa zrównoważonego w Europie. Niezbędne do tego jest jednak m.in. odpowiednie wsparcie finansowe w "Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027".

Ekoschematy i inwestycje jako zachęta ku rolnictwu zrównoważonemu

Stowarzyszenie przedstawiło wnioski i postulaty do drugiej wersji projektu "Planu" w ramach przeprowadzonych konsultacji publicznych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z którymi można się zapoznać na stronie: www.rolnictwozrownowazone.pl.
 
– Wsparcie w ramach Ekoschematów oraz inwestycji prośrodowiskowych ma zachęcić rolników do przejścia na bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku rolnictwo. Zaproponowane rozwiązania wymagają jednak doprecyzowania warunków przyznawania pomocy oraz proporcjonalnego rozłożenia budżetu w kluczowych interwencjach – mówi Małgorzata Bojańczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP".
 
Ograniczenie dotacji tylko na produkcję ekologiczną w ramach działań inwestycyjnych wyklucza gospodarstwa, które chciałyby produkować w modelu rolnictwa zrównoważonego i nie jest dla nich uzasadniona ekonomicznie decyzja przejścia na produkcję ekologiczną. Wymogi rolnictwa zrównoważonego może spełnić zdecydowanie więcej rolników w Polsce niż te dla rolnictwa ekologicznego. W rezultacie korzyści dla środowiska i klimatu będą większe i realne do osiągnięcia na dużą skalę.
r e k l a m a

Rolnictwo zrównoważone dla lepszgo środowiska

Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej.
 
– Wzrost dofinansowania dla rozwoju rozwiązań cyfrowych i praktyk rolnictwa zrównoważonego jest niezbędny, aby skutecznie ograniczyć wpływ rolnictwa na środowisko i emisję gazów cieplarnianych w Polsce – uzupełniła Małgorzata Bojańczyk.
 

Oprac. Natalia Marciniak Musiał na podstawie artykułu Marka Kalinowskiego pt. "Polska może być liderem", za informacją ASAP, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2021 na str. 28.

Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Zdjęcie: Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

AgriVision – konieczna zrównoważona transformacja łańcucha żywnościowego

Przedstawiciele branży rolno-spożywczej spotkali się dzisiaj aby podzielić się wizją dalszego rozwoju światowego sektora w kontekście zmian klimatycznych, wyzwań stawianych przez konsumentów, ale również zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, aby można było produkować więcej wysokiej jakości białek, aby wyżywić szybko rosnącą populację na świecie, bez obciążania zasobów planety w tym procesie.

czytaj więcej
Aktualności

AgriPlus wspiera zrównoważony rozwój

Z okazji Światowego Dnia Wody firma AgriPlus przeprowadza badanie wody w jeziorach. W tym roku akcja odbywa się w trzech lokalizacjach przy udziale dzieci ze szkół podstawowych oraz liceum.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)