r e k l a m a
Partnerzy portalu
Polska może stać się liderem rolnictwa zrównoważonego
16.10.2021autor: Marek Kalinowski
W ocenie Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP" Polska może stać się liderem rolnictwa zrównoważonego w Europie. Niezbędne do tego jest jednak m.in. odpowiednie wsparcie finansowe w "Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027".
Ekoschematy i inwestycje jako zachęta ku rolnictwu zrównoważonemu
Stowarzyszenie przedstawiło wnioski i postulaty do drugiej wersji projektu "Planu" w ramach przeprowadzonych konsultacji publicznych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z którymi można się zapoznać na stronie: www.rolnictwozrownowazone.pl.
– Wsparcie w ramach Ekoschematów oraz inwestycji prośrodowiskowych ma zachęcić rolników do przejścia na bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku rolnictwo. Zaproponowane rozwiązania wymagają jednak doprecyzowania warunków przyznawania pomocy oraz proporcjonalnego rozłożenia budżetu w kluczowych interwencjach – mówi Małgorzata Bojańczyk, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP".
Ograniczenie dotacji tylko na produkcję ekologiczną w ramach działań inwestycyjnych wyklucza gospodarstwa, które chciałyby produkować w modelu rolnictwa zrównoważonego i nie jest dla nich uzasadniona ekonomicznie decyzja przejścia na produkcję ekologiczną. Wymogi rolnictwa zrównoważonego może spełnić zdecydowanie więcej rolników w Polsce niż te dla rolnictwa ekologicznego. W rezultacie korzyści dla środowiska i klimatu będą większe i realne do osiągnięcia na dużą skalę.
r e k l a m a
Rolnictwo zrównoważone dla lepszgo środowiska
Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej.
– Wzrost dofinansowania dla rozwoju rozwiązań cyfrowych i praktyk rolnictwa zrównoważonego jest niezbędny, aby skutecznie ograniczyć wpływ rolnictwa na środowisko i emisję gazów cieplarnianych w Polsce – uzupełniła Małgorzata Bojańczyk.
Oprac. Natalia Marciniak Musiał na podstawie artykułu Marka Kalinowskiego pt. "Polska może być liderem", za informacją ASAP, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2021 na str. 28.
Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Marek Kalinowski
Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”
<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a