Ostatnia szansa na zabieg T3 w pszenicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ostatnia szansa na zabieg T3 w pszenicy

22.06.2021autor: Marek Kalinowski

Złagodzenie obostrzeń związanych z pandemią umożliwia już organizowanie Dni Pola, oczywiście w reżimie sanitarnym. Wszyscy na to czekaliśmy. Nasza redakcja była na kilku takich spotkaniach i w najbliższych numerach "Tygodnika Poradnika Rolniczego" przedstawimy zaprezentowane nowości odmianowe i testowane środki ochrony roślin.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakimi substancjami czynnymi należy wykonać zabieg T3 w pszenicy ?
  • Jak rozwijają się choroby pszenicy ?
  • Na co wpływ ma fuzarioza w pszenicy ?
Ten sezon jest specyficzny, na szczęście z obfitością opadów. To sprzyja roślinom, ale i infekcjom grzybowym w zbożach. Ze względu na warunki pogodowe, zdaniem ekspertów firmy Innvigo, optymalna jest w pszenicy ozimej fungicydowa technologia trzyzabiegowa.
r e k l a m a

Sezon dobry dla szkodników

W wielu rejonach pszenica ozima wyrzuca pylniki, a jak wiemy to optymalna faza ochrony kłosa przez fuzariozą i septoriozą plew. Niektóre pszenice jeszcze są przed tą fazą, bo to zależy od odmiany i rejonu uprawy. Niemniej, jak radzi Marcin Bystroński, menedżer ds. upraw rolniczych w firmie Innvigo, wykonując lub planując wykonanie zabiegu T3 na kłos, warto uwzględnić substancje czynne, które nie tylko zadbają o jakość przyszłego plonu, ale także wykażą działanie ochronne przeciw chorobom atakującym liść flagowy i podflagowy.
 
Trwający sezon jest sprzyjający dla rozwoju chorób grzybowych w zbożach. Z powodu dużej ilości opadów w wiosennych miesiącach wciąż utrzymuje się znaczna wilgotność, której właściwie do końca maja towarzyszyły relatywnie niskie, jak na tę porę roku, temperatury. W takich warunkach zagrożenie chorobami było niestety dość wysokie. Wraz z ustabilizowaniem się sytuacji pogodowej i ociepleniem, które przyszło na początku czerwca, zwiększa się intensywność infekcji groźnymi dla zbóż patogenami. Na większości plantacji do przełomu maja i czerwca zostały wykonane zabiegi T2, mające na celu ochronę liścia flagowego. Ale na polach, na których mimo trudnych warunków pogodowych rolnicy zdecydowali się na zastosowanie technologii dwuzabiegowej, T2 przesuwano na późniejszą fazę, tzn. początek kłoszenia (BBCH 51), kiedy całe kłosy wychodziły z pochwy liściowej.

Marcin Bystroński, menedżer ds. upraw rolniczych w firmie Innvigo
  • Marcin Bystroński, menedżer ds. upraw rolniczych w firmie Innvigo

Septorioza wymaga długiego okresu inkubacji

Na plantacjach nie widać silnych objawów porażenia zbóż, jednak wiele zależy od konkretnej odmiany i jej podatności na choroby. Trzeba pamiętać, że np. septorioza wymaga dłuższego okresu inkubacji. Choć jej objawy mogą być jeszcze niewidoczne, to z pewnością trwa okres utajonego rozwoju choroby – tym bardziej, że ostatnio panowały idealne warunki do infekcji, a wilgotność łanów utrzymywała się przez wiele dni. Jeśli chodzi o choroby fuzaryjne, najlepszym sposobem na ochronę przed nimi jest profilaktyka. Jeżeli zabieg, który w pszenicy powinien być wykonany w momencie wyrzucania pylników opóźnimy, infekcja rozwinie się w ziarniakach i znacząco obniży jakość plonów.
 
– Do zabiegu na kłos trzeba odpowiednio się przygotować. Biorąc pod uwagę przebieg tegorocznej pogody, zdecydowanie najlepsza jest technologia trzyzabiegowa. Na tym etapie powinna być już wykonana ochrona liścia flagowego, a najlepiej na początku kwitnienia, kiedy na środku kłosa pojawiają się pierwsze pylniki, powinniśmy wykonać zabieg T3. Zabiegi wykonywane później, po fazie kwitnienia, mogą ewentualnie zabezpieczyć zboża przed późnymi infekcjami septoriozą plew lub przed chorobami czerniowymi. Jednak ze względu na ryzyko pogorszenia jakości plonu, warto zrobić zabieg T3 rozważnie i terminowo – podkreśla Marcin Bystroński.

Fuzariozy pogarszają wykształcenie się ziarna

O zabiegach T3 zwykle mówi się w kontekście ochrony kłosa i zapewnienia jakości plonów. Oczywiście nie można bagatelizować tej kwestii, ponieważ w przypadku niewłaściwej ochrony fungicydowej silne porażenie chorobami grzybowymi może powodować nawet 30–40-procentowe straty. Fuzariozy pogarszają wykształcanie się ziarna, a porażone ziarno nie nadaje się do sprzedaży. Z kolei na roślinach porażonych przez septoriozę ziarniaki nie wykształcają się odpowiednio, więc jest to zagrożenie dla poziomu plonowania. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zabieg T3 stanowi dodatkową ochronę liścia flagowego i podflagowego w fazie kłoszenia i kwitnienia.
 
Ekspert podpowiada, że w zabiegu T3 trzeba tak dobierać substancje czynne, żeby skutecznie kontrolować zarówno fuzariozy i septoriozę plew, jak i septoriozę paskowaną liści oraz rdzę. W tym sezonie Innvigo rekomenduje plantatorom zbóż kilka kombinacji fungicydowych. Pierwsza kombinacja premium to preparat AsPik 250 EC (zawierający protiokonazol i tebukonazol) uzupełniony środkiem Atropos 500 EC (prochloraz). Druga opcja jako standard to fungicyd X-Met 100 SL (metkonazol) preparatem Dafne/Porter 250 EC (difenokonazol). Najbardziej ekonomiczną proponowaną opcją jest Bukat/Ambrossio 500 SC (tebukonazol) i Dafne/Porter 250 EC lub Bukat/Ambrossio 500 SC i Atropos 500 EC.


Marek Kalinowski
Zdjęcia: Innvigo, Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Pszenica ozima już kwitnie

Zboża w tym roku wykłosiły się całkiem sprawnie, jak na opóźnienie wegetacji wiosennej. Pierwsze, najwcześniejsze odmiany pszenicy już zaczęły kwitnąć.

czytaj więcej

Pszenica konsumpcyjna nawet po 1000 zł/t. Jakie są ceny innych zbóż i rzepaku?

Jak przedstawiają się ceny poszczególnych zbóż i rzepaku w poszczególnych regionach kraju? W zależności od regionu rolnicy otrzymają mniej lub więcej. Oto, jak prezentują się najnowsze ceny.

czytaj więcej
Raporty USDA

Raport USDA: pszenicy urodzi się więcej

Pierwsza opublikowana przez USDA prognoza dla pszenicy na sezon 2021/22 przewiduje: większe dostawy, wyższe spożycie, wzrost handlu oraz nieznacznie wyższy poziom zapasów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)