Nawet lekkie zanieczyszczenie opryskiwacza może "spalić" rzepak
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nawet lekkie zanieczyszczenie opryskiwacza może "spalić" rzepak

30.08.2019autor:

Byłem w tym roku z wizytą na poletkach doświadczalnych Nufarm w Kopienicy, gdzie bardzo ciekawe doświadczenia herbicydowe prowadzi Grzegorz Wieszołek.

Kilka tygodni temu opisywaliśmy te eksperymenty i programy ochrony. Było tam założone doświadczenie ku przestrodze, a dotyczące odchwaszczania rzepaku. Jak mówił Grzegorz Wieszołek – rolnicy czasami nieświadomie popełniają błąd bagatelizując substancje wypryskiwane wcześniej w innych uprawach i ich pozostałości, które mogą znaleźć się w kolejnym roztworze. 

Doświadczenie było oczywiście prowokowane na przykładzie tribenuronu (sulfonylomocznik). Gdyby rolnik zastosował 20 g tribenuronu/ha w rzepaku, oczywiste, że zniszczyłby plantację.

r e k l a m a

A co stanie się, jeżeli nie opróżni popłuczyn z tą substancją, albo do zbiornika wpadną 2–3 granulki tego produktu?



Niestety, efekt może być taki sam co pokazuje pustka po lewej. Tam właśnie Grzegorz Wieszołek zastosował dawkę ok. 0,5 g tribenuronu/ha (zabieg wiosną) co dokładnie symuluje efekt niewypłukanego opryskiwacza.

Symuluje też efekt przyklejenia się zaledwie 1–2 granulek tribenuronu do sita i ich rozpuszczenia przy wlewaniu wody do kolejnego zabiegu z herbicydem rzepakowym. Jak przestrzega Grzegorz Wieszołek – to się zdarza, ma do czynienia z takimi przypadkami i wtedy pyta rolnika, do jakich zabiegów i jaką substancją był wykorzystywany opryskiwacz przed zabiegiem w rzepaku.


Marek Kalinowski
fot. Marek Kalinowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wirus żółtaczki rzepy w rzepaku

Ostatnie sezony pokazały, że ciepła jesień i masowe naloty mszyc mogą się przyczynić do dużych strat w plonach rzepaku. Powodem strat i problemów był wirus żółtaczki rzepy (Turnip yellow virus, TuYV).

czytaj więcej

Jak bezpieczenie dokarmiać i chronić rośliny w jednym przejeździe?

Dosłownie za chwilę na pola ruszą opryskiwacze w celu wykonywania różnych zabiegów ochrony roślin i dokarmiania dolistnego. Często rolnicy tworzą bardzo złożone mieszaniny nawozów i środków ochrony roślin. Ma to sens ekonomiczny, ale jest to też igranie z bezpieczeństwem takich zabiegów dla roślin.

czytaj więcej

Jak wyregulować rzepak przed zimą?

Odpowiedni termin siewu oraz obsada wpływają na regulowanie tempa wzrostu rzepaku, a co za tym idzie na późniejszy plon. Jednak każda jesień jest tak różna, że rolnik musi regulować rozwój rzepaku. W jaki sposób regulować wzrost rzepaku jesienią? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)