Na jakich warunkach rolnik może nawozić obornikiem do 30 listopada?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jakich warunkach rolnik może nawozić obornikiem do 30 listopada?

12.11.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Przypominamy, że rolnicy mają możliwość stosowania naturalnego nawożenia swoich gruntów w terminie nawet do 30 listopada. Jednak wiążą się z tym pewne ograniczenia. O czym należy wiedzieć?

Kiedy nie sprzyja pogoda albo nastąpiło przesunięcie późnych zbiorów poplonów

Ograniczenia w stosowaniu azotanów wynikają z ochrony wód gruntowych przed zanieczyszczeniami pochodzenia rolniczego. Jednakże przepisy programu azotanowego umożliwiają rolnikom elastyczne podejście do jesiennego terminu stosowania nawozów naturalnych, także obornika.

r e k l a m a

W jakich sytuacjach rolnicy mają możliwość zastosowania nawożenia po terminie po 31 października?

Jest to możliwe w przypadku:

  • Do 30 listopada z powodu niesprzyjającej pogody (nadmierna wilgoć, susza, etc.) – w takim przypadku rolnik sam określa czy należy stosować nawozy po 31. października, dodatkowo przepisy programu azotanowego nie wymagają szczegółowej dokumentacji takich praktyk.
  • Koniec jesieni (kalendarzowy koniec: 21 grudnia) – możliwy dopuszczalny ostateczny termin nawożenia z powodu późnych zbiorów poplonów, buraków cukrowych, kukurydzy lub późnych warzyw. W tej sytuacji należy:
  1. udokumentować: termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy;
  2. pilnować, aby zastosowana dawka azotu wieloskładnikowych nawozów nie przekroczyła 30 kg N/ha.

Samodzielna ocena warunków pogodowych konieczna

W związku z tym, że niekorzystne warunki utrzymują się zazwyczaj lokalnie, każdy rolnik powinien być w stanie samodzielnie ocenić czy może zastosować jesienne nawożenie swoich gruntów w terminie późniejszym, tj. najpóźniej 30 listopada, uwzględniając przy tym następujące czynniki:

  • panujące warunki pogodowe,
  • możliwość dokonania jesiennego zbioru,
  • zastosowania nawożenia.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: archiwum TPR

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ile Grupa Azoty zarobiła na sprzedaży nawozów?

Od lipca do września przychody Grupy Azoty ze sprzedaży nawozów wzrosły o połowę. Jednak zamiast zysku, spółka odnotowała stratę w tym segmencie działalności.

czytaj więcej

Pomysł na biznes na wsi: śliwkowy butik jak w Szydłowie

Do butiku można udać się po sukienkę, buty czy torebkę. A czy przyszłoby wam do głowy, że może istnieć śliwkowy butik? Jedyny taki w Polsce znajdziecie w Szydłowie. Założyła go Agnieszka Baxter, która dziś zasila szeregi przedsiębiorczych kobiet zrzeszonych w stowarzyszeniu Liderki Innowacji. Jest kolejną liderką na naszych łamach.

czytaj więcej

Nie zapomnij o jesiennym nawożeniu ogrodu

W okresie od sierpnia do końca października stosujemy nawozy, które swoim składem są specjalnie dostosowane do jesiennego nawożenia. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę? Nie mogą mieć w swoim składzie azotu, bowiem jest to składnik, który pobudza rośliny do intensywnego wzrostu i wówczas znacznie gorzej zimują.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)