Na jaki jęczmień postawić: hybrydowy czy populacyjny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jaki jęczmień postawić: hybrydowy czy populacyjny?

24.08.2022autor: Marek Kalinowski

Jęczmień ozimy jest ze zbóż najbardziej konkurencyjny w stosunku do chwastów. Doskonale wykorzystuje zapasy wody zimowej. Ucieka przed skutkami letniej suszy, bo schodzi z pola najwcześniej. Jest też najlepszym przedplonem dla rzepaku ozimego.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak siać jęczmień populacyjny, a jak hybrydowy?
  • W jaki sposób przeprowadzić korektę obsady?
  • Jakie cechy decydują o przezimowaniu jęczmienia?

Plusów co niemiara, a jest nim także wysoki potencjał plonowania, przy czym uprawiając odmiany hybrydowe możemy oczekiwać dodatkowego bonusu. Są też i wady tego gatunku. To przede wszystkim najniższa ze zbóż ozimych zimotrwałość. Mankamentem jest też konieczność uwzględnienia w technologii uprawy jesiennego zabiegu insektycydowego przeciwko mszycom będącym wektorami wirusa żółtej karłowatości jęczmienia.

r e k l a m a

Kiedy lepiej posiać jęczmień hybrydowy?

Wymienione podstawowe cechy jęczmienia ozimego zna każdy rolnik i jest to gatunek wart zainteresowania uprawą. A jeżeli planujemy wprowadzić go do płodozmianu, warto się zastanowić – odmiana populacyjna czy hybrydowa. Oczywiście potencjał plonowania hybryd jest wyższy, ale przy wyborze powinny liczyć się uwarunkowania glebowe gospodarstwa i stosowane zmianowanie.

Już na etapie rozważania stanowiska pod jęczmień, które powinno mieć uregulowany odczyn pH gleby, rysuje się pierwsza różnica między odmianami populacyjnymi a hybrydowymi. Wg informacji hodowców, zaletą hybryd jest, że mogą być z powodzeniem uprawiane na glebach lżejszych niż odmiany populacyjne, pod warunkiem, że nie są zakwaszone. Warto dodać, że hybrydy są także średnio zdrowsze niż odmiany populacyjne i znacznie efektywniej wykorzystują składniki pokarmowe, zwłaszcza azot.

Kluczowy dla dobrego przezimowania roślin jęczmienia i zbudowania odpowiedniego potencjału plonowania jest termin i gęstość siewu. Termin siewu jęczmienia ozimego odmian populacyjnych zależy głównie od warunków klimatyczno-glebowych i doboru odmiany. Najlepiej wysiewać jęczmień ozimy odmian populacyjnych w terminie średnio wczesnym, tj.: 10–15 września – w rejonach wschodnich, 12–18 września – w rejonie centralnym, 16–20 września – w rejonach zachodnich.

Za wczesny siew odmian hybrydowych uznaje się termin od 10 do 15 września, termin optymalny od 16 do 25 września, zaś opóźniony od 26 września, nawet do 5 października. Jęczmień hybrydowy z uwagi na wigor i silne krzewienie można siać nieco później niż odmiany populacyjne. W praktyce wielu rolników z powodzeniem sieje hybrydowe odmiany jęczmienia nawet po najpóźniejszych przedplonach. To jednak ryzykowne rozwiązanie i wymaga oczywiście zwiększenia normy wysiewu.
Wielorzędowe kłosy hybryd są imponujące. Aby dobrze prowadzony łan dotrwał do końca, koniecznie trzeba uwzględnić w technologii uprawy skracanie źdźbeł, ale też dokłosi

  • Wielorzędowe kłosy hybryd są imponujące. Aby dobrze prowadzony łan dotrwał do końca, koniecznie trzeba uwzględnić w technologii uprawy skracanie źdźbeł, ale też dokłosi

Populacyjne siejmy gęściej, bo krzewią się słabiej

Sporą różnicę w agrotechnice odmian populacyjnych i hybrydowych widać w zaleceniach gęstości siewu. Odmiany populacyjne w terminie optymalnym należy wysiewać w ilości 300–350 ziaren na mkw. Odmiany hybrydowe wysiewamy w ilości prawie o połowę mniejszej, a miarą są tutaj jednostki siewne. Te szczegóły dla odmian hybrydowych zawsze otrzymamy wraz z zakupem materiału siewnego. Przy wczesnych siewach hodowcy zależnie od typu budowania plonu przez odmiany hybrydowe zalecają zagęszczenie 150–170 ziaren/m2, przy siewach w terminie optymalnym – 170–190 ziaren/m2, a przy siewie późnym – 200, maksymalnie 250 ziaren/m2.

Ewentualną korektę pożądanej obsady na wiosnę ok. 650 kłosów na m2 (jeśli jest za mała) zaleca się dokonać po ruszeniu wegetacji przez zwiększone nawożenie startowe azotem. Jeżeli obsada jest optymalna, ta wczesna dawka startowa azotu w odmianach hybrydowych nie powinna przekraczać 40 kg N/ha. Odmiany hybrydowe wykorzystują azot bardziej efektywnie niż populacyjne. Jesienią tylko po słabych przedplonach zbożowych zaleca się dawkę 20 kg N/ha. A wiosną, przy normalnych warunkach pogodowych zaleca się rozbicie wiosennej dawki azotu na trzy części i aplikację pierwszej po ruszeniu wegetacji, drugiej na początku strzelania w źdźbło, trzeciej na początku fazy ukazywania się liścia flagowego.
Zarówno populacyjne, jak i hybrydowe odmiany jęczmienia ozimego wymagają stosowania dobrych zapraw nasiennych chroniących m.in. przed pałecznicą zbóż i koniecznie jesiennej ochrony insektycydowej ograniczającej mszyce

  • Zarówno populacyjne, jak i hybrydowe odmiany jęczmienia ozimego wymagają stosowania dobrych zapraw nasiennych chroniących m.in. przed pałecznicą zbóż i koniecznie jesiennej ochrony insektycydowej ograniczającej mszyce

fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 34/2022 na str. 19.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mszyce szczególnie uwielbiają siewki wschodzącego jęczmienia, ale nie tylko. Jaka jest szkodliwość mszyc?

Szkodliwość bezpośrednia mszyc polegająca na nakłuwaniu i uszkadzaniu roślin jest istotna, ale najgroźniejszym skutkiem ich obecności jest roznoszenie wirusowej żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV). 

czytaj więcej

Jęczmień ozimy - Lista Odmian Zalecanych na sezon 2022/23

Mimo wielu plusów jęczmienia ozimego areał jego uprawy w Polsce jest niewielki. Hodowcy uważają jednak, że przyjdzie jeszcze boom, bo to doskonałe zboże paszowe i ze zbóż najlepszy, najszybciej schodzący z pola przedplon dla rzepaku ozimego. Prawie wszystkie odmiany są zagraniczne i rośnie udział plenniejszych hybryd.

czytaj więcej

Żniwa 2022: ile sypał jęczmień u Weroniki i Marleny z GR Załoga? [WIDEO]

Weronika i Marlena z kanału GR Załoga rozpoczęły już żniwa 2022. Popularne rolnicze youtuberki wskoczyły za kierownicę kombajnu, by skosić jęczmień. Jak oceniają początek tegorocznego sezonu żniwnego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)