Miotła zbożowa coraz groźniejsza w pszenicy ozimej. Jak ją zwalczać na wiosnę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Miotła zbożowa coraz groźniejsza w pszenicy ozimej. Jak ją zwalczać na wiosnę?

27.01.2022autor: Marek Kalinowski

Coraz trudniejszymi do wyeliminowania w uprawie pszenicy ozimej są chwasty jednoliścienne z miotłą zbożową na czele. Miotła zawsze była problemem, ale teraz na wielu stanowiskach są jej odporne biotypy.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak zwalczać miotłę zbożową?
  • Jakie szkody niesie za sobą miotła zbożowa?
  • Kiedy należy zacząć zwalczać miotłę zbożową?

Dziś skupimy się na miotle zbożowej i bynajmniej nie bagatelizuję jeszcze większego zagrożenia ze strony odpornego wyczyńca polnego i stokłosy. Miotle nie można odpuścić, bo to chwast bardzo agresywny i zachwaszcza ponad 80% powierzchni uprawianych zbóż. Jej jesienne zwalczanie jest najważniejsze, ale praktyka pokazuje, że wiosenne poprawki są potrzebne. Przy miotle odpornej – konieczne!!!

r e k l a m a

Miotła zbożowa jest niezwykle łakoma na składniki pokarmowe

Z informacji zawartych w metodyce integrowanej ochrony jęczmienia ozimego i jarego wynika, że progiem szkodliwości miotły zbożowej jest obecność 10–15 chwastów na metrze kwadratowym. Inne publikacje wskazują, że plon ziarna zbóż obniża o 5% obecność od 10 do 60 roślin miotły na powierzchni 1 m2. Takie zagęszczenie chwastów rzuca się w oczy po wykłoszeniu zbóż, ale wczesną wiosną trudno jest na pierwszy rzut oka zauważyć w dokrzewiającej się pszenicy węższe liście miotły.

Miotła, jak inne chwasty, konkuruje o wodę światło, i jest niezwykle łakoma na składniki pokarmowe, które czerpie korzeniami z tej samej płytkiej warstwy gleby co zboża. Z badań wynika, że na polach silnie zachwaszczonych (miotła z wszystkimi innymi chwastami) straty wniesionych nawozów mineralnych i organicznych przeznaczonych dla roślin uprawnych mogą sięgać nawet do 70%.

Wiosną trudno jest nawet dostrzec wśród liści zbóż węższe liście miotły. Za to po wykłoszeniu na plantacjach nieodchwaszczanych widać jak bardzo konkurencyjny jest to chwast – to wygląda jak plantacja, ale miotły zbożowej w czystym siewie

  • Wiosną trudno jest nawet dostrzec wśród liści zbóż węższe liście miotły. Za to po wykłoszeniu na plantacjach nieodchwaszczanych widać jak bardzo konkurencyjny jest to chwast – to wygląda jak plantacja, ale miotły zbożowej w czystym siewie

Przy silnym zachwaszczeniu miotłą straty w plonie mogą sięgać 30%

Największe straty w plonach powodują rośliny niezwalczane i rozwijające się jesienią. Wydają wtedy kwiatostany z większą liczbą nasion (5000–15 000 szt.) niż wiosną (1000–8000 szt.). Występowanie miotły zbożowej w pszenicy ozimej powoduje stratę plonu ziarna rzędu 0,2–0,5 t/ha. Przy silnym zachwaszczeniu miotłą (50 roślin/m2) straty w plonie mogą sięgać 30%. Takie i zbliżone dane można spotkać w wielu publikacjach naukowych. Śledząc informacje o szkodliwości miotły zbożowej w uprawie zbóż znaleźć można bardzo ciekawe dane doświadczalne prezentowane przez Michała Gawłowskiego z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Z tych danych doświadczalnych wynika, że widząc w czasie zbioru pszenicy średnio 5 wiech miotły na metrze kwadratowym plantacji tracimy ok. 1% przeciętnego w kraju plonu ziarna (ok. 45 kg ziarna na hektarze). Przy 10 chwastach na mkw. tracimy już 6% plonu (270 kg ziarna), przy 25 chwastach/mkw. – 16% plonu (720 kg ziarna), a przy 50 chwastach 27% plonu (1215 kg ziarna).

Aplikacja herbicydów najwcześniej, jak to możliwe

Jeżeli zboża z różnych przyczyn nie były odchwaszczane jesienią, to najlepsze efekty da możliwie wczesna aplikacja herbicydów wiosną, kiedy jeszcze łany zbóż są w fazie wiosennego dokrzewiania i nie wytworzyły piętra ochronnego dla chwastów. Podobnie, czyli jak najwcześniej, powinny być odchwaszczane plantacje pszenicy ozimej, które źle przezimowały.

Przy wiosennych poprawkach na miotłę trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad wynikających z właściwości substancji czynnych herbicydów i fizjologii chwastu. Jeżeli faktycznie zachwaszczenie miotłą na wiosnę będzie duże – trzeba ją wyeliminować jak najszybciej. Jeżeli jednak była zwalczana jesienią preparatami sulfonylomocznikowymi pamiętajmy, że wiosną nie można już zastosować herbicydów z tej grupy.

Miotła potraktowana jesienią sulfonylomocznikiem może przeżyć i wejść w wiosnę przytłumiona w stanie wskazującym na działanie preparatu. Jeżeli tak, to bardzo wczesna ochrona wiosenna z ponownym użyciem sulfonylomoczników może być zgubna. Przytłumiony chwast działaniem jesiennego herbicydu nie pobierze kolejnej zastosowanej dawki wiosną. W takiej sytuacji lepiej poczekać aż miotła odzyska siły i dopiero uderzyć w nią herbicydem, ale koniecznie z substancją z innej grupy chemicznej. Wiosną, zwłaszcza kiedy nie powiodło się jesienne zwalczanie miotły, na starszą i silniejszą należy zastosować wyższe z zalecanych dawek preparatów.

Jedna roślina miotły zbożowej wytwarza od 1 tys. do 12 tys. sztuk nasion. Na szczęście żywotność nasion jest krótka (1–4 lata) co przy właściwym zmianowaniu roślin zapobiega kompensacji chwastu

  • Jedna roślina miotły zbożowej wytwarza od 1 tys. do 12 tys. sztuk nasion. Na szczęście żywotność nasion jest krótka (1–4 lata) co przy właściwym zmianowaniu roślin zapobiega kompensacji chwastu

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Marka Kalinowskiego pt. Miotła bardzo konkurencyjna, a odporna szkodzi podwójnie, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 4/2022 na str. 18.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

​Zdjęcia: Marek Kalinowski

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wczesne odchwaszczanie zbóż jest tańsze i skuteczniejsze

Przy dużym udziale zbóż w zasiewach narasta zagrożenie takimi chwastami, jak: miotła zbożowa, owies głuchy, przytulia czepna, fiołek polny, rdesty, rumianowate, samosiewy rzepaku i perz. Jak skutecznie się ich pozbyć albo zredukować ich udział w uprawie?

czytaj więcej

Roboty same usuną chwasty z pola. Jak działają?

Automatyzacja rolnictwa to proces, który wciąż postępuje. Pozwala rolnikowi zaoszczędzić wiele czasu. Jednym z rozwiązań są roboty rolnicze - dwa modele takich maszyn oferuje Naio Technologies. Są to roboty, które samodzielnie odchwaszczają nawet duże pola. Czego możemy się po nich spodziewać?

czytaj więcej

Konkurs dla rolniczki i rolnika - wygraj nagrody na Walentynki!

Do Walentynek pozostał miesiąc - to dużo czasu. Ale żeby wygrać nagrody w naszym konkursie lepiej nie czekać do ostatniej chwili. Zobacz co możesz wygrać dla siebie i Twojej Ukochanej Osoby!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)