Roboty same usuną chwasty z pola. Jak działają?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Roboty same usuną chwasty z pola. Jak działają?

11.02.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Automatyzacja rolnictwa to proces, który wciąż postępuje. Pozwala rolnikowi zaoszczędzić wiele czasu. Jednym z rozwiązań są roboty rolnicze - dwa modele takich maszyn oferuje Naio Technologies. Są to roboty, które samodzielnie odchwaszczają nawet duże pola. Czego możemy się po nich spodziewać?

Francuska firma wprowadziła na rynek roboty rolnicze

Firma Naio Technologies pochodzi z Francji i specjalizuje się w robotach rolniczych. Ich maszyny mają za zadanie wspierać rolników, głównie w walce z chwastami, a przy tym nie wpływać negatywnie na środowisko naturalne i człowieka. Dodatkową zaletą ich stosowania jest ograniczenie konieczności stosowania chemicznych środków chwastobójczych.

r e k l a m a

Roboty usuną chwasty za rolnika

Z oferty firmy Naio Technologies w Polsce dostępne są między innymi maszyny Dino i Oz. Co o nich wiemy?

Robot Dino zadebiutował na rynku w 2017 roku. Wyposażony jest w szereg nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają jego obsługę. Zasilany jest w 100% elektrycznie. Może autonomicznie działać nawet do 10 godzin. Wyposażony jest w GPS RTK, który umożliwia mu pracę z dokładnością do 2,5 cm, oraz w kamerę, która ułatwia prowadzenie maszyny między rzędami. Robot waży około 1200 kg, rozwija prędkość do 4 km/h, a jego średni wskaźnik pracy to 4 ha na dzień.

Odchwaszczanie pól to tylko jedna z czynności, które może wykonywać model Oz. Jest to maszyna wielofunkcyjna. W zależności od przymocowanego narzędzia może bronować, pielić, siać, sadzić, odchwaszczać i wykonywać bruzdy.

Naio Oz również wyposażony jest w GPS RTK 2,5 cm i jest w pełni zasilany elektrycznie. Może działać autonomicznie do 8 godzin. Jego średni wskaźnik pracy to 1000 m2 na godzinę. Rozwija prędkość do 1,8 km/h, waży 150 kg, ma 130 cm długości, 47 cm szerokości i 83 cm wysokości. Wyposażony jest w napęd na 4 koła i uciąg do 300 kg.

Roboty odchwaszczające - w jakim gospodarstwie się sprawdzą?

Maszyny Naio, w tym roboty Dino i Oz, przeznaczone są głównie dla rolników, którzy zajmują się uprawą warzyw. Roboty sprawdzą się w gospodarstwach o dużej powierzchni, np. na polach sałaty, marchwi czy cebuli.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Naio

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak skutecznie zwalczać w zbożu chwasty odporne na herbicydy?

Odporne chwasty to problem, z którym boryka się już wiele gospodarstw. Czynnikami wpływającymi na powstawanie odporności chwastów na herbicydy są między innymi: stosowanie herbicydów o jednym mechanizmie działania na tym samym polu przez kilka lat, niewłaściwy dobór środków do składu gatunkowego chwastów, nieodpowiednia faza rozwojowa chwastów w momencie aplikacji środka oraz niesprzyjające warunki pogodowe i środowiskowe dla prawidłowego działania preparatu.

czytaj więcej

Wóz Drzymały dla kur - dlaczego powstają mobilne kurniki?

Dziś mobilność w wielu branżach stanowi dużą zaletę, a niekiedy nawet wymóg. Wydawałoby się, że w rolnictwie trudno mówić o mobilności innej niż przemieszczanie się człowieka czy maszyn. Okazuje się jednak, że i w tej branży pojawiają się nowe pomysły, które stawiają na tego typu rozwiązania. Jednym z najciekawszych są mobilne kurniki.

czytaj więcej

Jak kombajn Claas Trion wypadł na testach na polu Grzegorza Bardowskiego?

Elastyczne i uniwersalne, stworzone z myślą o różnych typach gospodarstw – tak serię kombajnów Trion opisuje ich producent, firma Claas. A jak jest w rzeczywistości? Firma przeprowadziła testy w gospodarstwie, by pokazać w praktyce możliwości swojej maszyny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)