Majowe szabrowanie dzików we wschodzącej kukurydzy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Majowe szabrowanie dzików we wschodzącej kukurydzy

06.05.2021autor: Marek Kalinowski

Pęczniejące i kiełkujące nasiona kukurydzy to przysmak dzików. Ich pierwszy atak na plantacje trwa od siewu do fazy dwóch liści kukurydzy, najczęściej do końca maja. Kukurydza w monokulturze i uprawiana przy lesie to dla dzików najłatwiejszy łup.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są metody na odstraszanie dzików ?
  • Jak prawidłowo wykonać ogrodzenie elektryczne ?
  • W której fazie rozwoju kukurydza jest najbardziej zagrożona przez dziki ?
Wbrew przekonaniu o największej szkodliwości tuż przed zbiorem, to okres pęcznienia i kiełkowania wysianego ziarna oraz skąpsza dieta po zimie zachęca dziki do plądrowania kukurydzy wiosną i powodowania dużych strat.
r e k l a m a

Dziki pamiętają smakowite plantacje i wracają na nie jesienią

Planując lokalizację uprawy kukurydzy rolnicy ściągają dziki trochę na własne życzenie. Im bliżej lasu tym prawdopodobieństwo szkód większe. Dlatego ochrona upraw kukurydzy przed dzikami i jeleniami powinna rozpocząć się od właściwego wyboru stanowiska pod zasiewy. Należy unikać miejsc graniczących z kompleksami leśnymi, w których żyje liczna populacja dzika. W miarę możliwości stosować ogrodzenia utrudniające zwierzynie wejście na uprawę. Należy bezwzględnie unikać systemu monokultury, ponieważ takie pola narażone są bardziej na żerowanie dzików pamiętających miejsca żerowe i ponownie je odwiedzają.

Dziki to inteligentne zwierzęta i pamiętają smakowite plantacje i wracają na nie jesienią. Czy jest jakikolwiek skuteczny sposób ograniczania strat wyrządzanych przez dziki. Nasilenie szkód powodowanych przez dziki zależy od fazy rozwoju kukurydzy. Jest najbardziej intensywne wkrótce po siewie i trwa do końca maja. Pęczniejące i kiełkujące nasiona kukurydzy stanowią dla dzików przysmak, a zaprawy nasienne stosowane do ochrony siewek kukurydzy przed chorobami i szkodnikami nie wpływają na ich apetyt. Okres żerowania dzików na wschodach kukurydzy trwa, w zależności od warunków meteorologicznych, od 15 do 20 dni (w skrajnych przypadkach, głównie w północnych rejonach kraju, okres ten może wydłużyć się do 30 dni).

To wiosną dziki szkodzą najbardziej w okresie od pęcznienia ziarna i wschodów roślin do mniej więcej końca maja
  • To wiosną dziki szkodzą najbardziej w okresie od pęcznienia ziarna i wschodów roślin do mniej więcej końca maja

Coraz mniej metod na odstraszanie dzików

Metod odstraszania dzików nie przybywa. Jest nawet gorzej, bo wycofano cenione przez rolników narzędzie odstraszającego i zniechęcającego dziki do żerowania – zaprawę Mesurol. To co jest, rolnicy znają od lat. Po okresie przerwy znów można znaleźć w internecie środki zapachowe o działaniu odstraszającym, a także nawozy uwalniające przykre dla nich zapachy, urządzenia hukowe i rozwiązania typu: strzelanie z karbidu, smarowanie pastą do butów, itd.

Repelenty mają ograniczoną skuteczność odstraszania dzików, bo te przyzwyczajają się do zmian środowiska, również do odstraszaczy. Odstraszacze akustyczne w następnym sezonie przestają działać, bo dziki traktują je jako normę środowiskową.

Według opinii wielu plantatorów najskuteczniejszą metodą jest stosowanie ogrodzeń i pastuchów elektrycznych. W ten sposób można nawet całkowicie zabezpieczyć uprawę przed szkodami. Warunek – ogrodzenie musi być założone profesjonalnie i zaraz po siewie. Dzięki ogrodzeniu plantacji zaraz po siewie dziki nie wejdą w nią w pierwszym okresie ataku wiosną, i zapamiętają, że ataku w tym miejscu nie warto powtarzać jesienią.

Najlepszą ochronę daje ogrodzenie z trzech drutów

Ogrodzenie elektryczne powinno być wykonane z rozprowadzonych równolegle dwóch drutów. Niższy na takiej wysokości, aby dzik nie mógł przejść niżej, a drugi na wysokości, która uniemożliwi przeskoczenie przeszkody. Najlepszą ochronę daje ogrodzenie z trzech drutów i ważne jest, aby było ono założone w odległości 1,5 m od brzegów plantacji i od strony ataku dzików – np. od lasu. Takie ogrodzenie trzeba serwisować, tj. sprawdzać systematycznie, czy jest w nim napięcie, czy nie został przerwany. Należy też zadbać o wykaszanie roślinności pod ogrodzeniem. Po takim wykoszeniu ogrodzenie będzie widoczną przeszkodą dla dzików i nie będzie przebić i spadków napięcia wynikającego ze stykania się roślin z drutami.

Najskuteczniejszą metodą ograniczania strat wyrządzanych przez dziki w kukurydzy, ale także w ziemniakach i burakach cukrowych jest grodzenie plantacji
  • Najskuteczniejszą metodą ograniczania strat wyrządzanych przez dziki w kukurydzy, ale także w ziemniakach i burakach cukrowych jest grodzenie plantacji


Marek Kalinowski

Zdjęcia: Marek Kalinowski

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza

Bylica w kukurydzy – problem czy incydent?

Bylica pospolita jeszcze 20 lat temu była typową rośliną ugorów, poboczy, nasypów i skarp rowów. Chwast wieloletni z rodziny astrowatych (dawniej złożonych) nie wstępował na pola orne. Teraz coraz częściej spotyka się ją wśród upraw polowych. Co się stało i jak się jej pozbyć?

czytaj więcej

Głownia atakuje kukurydzę od siewu

W Polsce na kukurydzy występują dwa rodzaje głowni – lepiej znana głownia guzowata i stosunkowo nowa – głownia pyląca. Patogeny wywołujecie obie choroby atakują już od kiełkowania.

czytaj więcej

Czym dokarmiać kukurydzę?

Kukurydza średnio na jedną tonę plonu ziarna pobiera ok. 50 g cynku, 20 g boru, 35 g manganu, 12 g miedzi,1 g molibdenu i 45 g żelaza. Cynk jest kluczowym partnerem dla efektywnego wykorzystania azotu, a ponadto poprawia płodność ziaren pyłku. Boru pełniącego istotne funkcje w rozwoju generatywnym jest w polskich glebach za mało.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)