Kwieciak jabłkowiec - jak zwalczyć tego szkodnika?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kwieciak jabłkowiec - jak zwalczyć tego szkodnika?

23.05.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Wiosna to istotny okres w ochronie sadów i walce ze szkodnikami. O tej porze można zaobserwować wzmożony ruch m.in. kwieciaka jabłkowca, a tylko prawidłowa reakcja i dokładna lustracja pomoże w ograniczeniu jego występowania.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak zwalczyć szkodnika ?
  • Jak rozwija się kwieciak jabłkowiec ? 
  • Jakie szkody może spowodować szkodnik ?

Kwieciak jabłkowiec jest ciemnym chrząszczem

Mając na uwadze, że tegoroczna zima była niespotykanie ciepła i bezmroźna, możemy się spodziewać dobrego przezimowania szkodnika z rodziny ryjkowców, którego larwy żerują na pąkach kwiatowych jabłoni czasami grusz, nie dopuszczając do tworzenia owoców. Kwieciak jabłkowiec jest ciemnym ok. 5-milimetrowym chrząszczem z rodziny ryjkowcowatych, zaopatrzonym w ryjek i dwie linie na pokrywach, układające się w literę V. Dorosłe osobniki, zimujące w załamaniach kory drzew, przy temperaturze powyżej 8 st. C, opuszczają swoje kryjówki i rozpoczynają żerowanie na pęczniejących pąkach kwiatowych i liściowych, wygryzając w nich duże otwory. Samice korzystając z otworów składają w nie po jednym owalnym, białawym jaju, a z uszkodzonego pąka wypływa kropla soku, zwana płaczem pąka.

r e k l a m a
Jedna samica jest w stanie złożyć do 150 jaj, co możemy przełożyć na 150 uszkodzonych pąków. Z jaja po około 2 tygodniach wylęga się beznoga larwa wygięta na kształt rogalika, początkowo biaława z czarną głową. Po pewnym czasie larwa przybiera kolor żółtawy a jej głowa staje się brązowa. Larwa wyjada środek pąka kwiatowego i podcina płatki, które zasychają tworząc charakterystyczne brązowe kapturki. Żerowanie larw trwa około 3 tygodni, po czym w stadium poczwarki kolejne 10 dni. Następnie kwieciak się przepoczwarcza i jako chrząszcz opuszcza pąk i żeruje przez kilka tygodni na spodniej stronie liści zeskrobując skórkę i miąższ. Następnie zapada w dipauzę, by w sierpniu wznowić aktywność w poszukiwaniu zimowych kryjówek.

Zasychające nierozwinięte płatki kwiatowe jabłoni, to skutek żerowania larwy kwieciaka wewnątrz pąka kwiatowego
  • Zasychające nierozwinięte płatki kwiatowe jabłoni, to skutek żerowania larwy kwieciaka wewnątrz pąka kwiatowego

Szkodnik może doprowadzić do pozbawienia nas całkowitego plonu

Jeżeli pąków kwiatowych jest mało na drzewach jabłoni a populacja szkodnika jest duża, może to doprowadzić do całkowitego pozbawienia nas plonów. Jeśli sad obficie kwitnie, to kwieciak naturalnie przerzedzi kwiaty. W celu określenia jego liczebności i podjęcia odpowiednich kroków, musimy ustalić próg szkodliwości. W tym celu bierzemy pod lupę 400 pąków, czyli na 40 drzewach przeglądamy po 10 pąków i jeśli znajdziemy 60 uszkodzonych, to oznacza przekroczenie progu. Inną metodą jest strząsanie szkodnika z jednej gałęzi z 35 drzew na białą płachtę. W tym przypadku progiem szkodliwości będzie od 5 do 10 chrząszczy.

W przydomowym ogrodzie unikamy stosowania chemii i środków chemicznych do walki ze szkodnikami. Pozostaje nam tu ręczna metoda polegająca na zrywaniu i niszczeniu porażonych pąków w trakcie kwitnienia, zanim larwa przepoczwarczy się w postać dorosłą. Tym sposobem ograniczymy występowanie szkodnika w przyszłym roku. Drugą metodą, ale też ograniczającą występowanie szkodnika jest zakładanie na początku czerwca opasek na pnie drzew a po miesiącu ich zdjęcie i zniszczenie. Badania naukowe nad wyprodukowaniem preparatów na bazie składników biologicznych, można powiedzieć, że skończyły się sukcesem i niebawem pojawią się na rynku.


Małgorzata Wyrzykowska 

Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Parch jabłoni - jaką strategie przyjąć w jego zwalczaniu?

Parch jabłoni należy do najgroźniejszych, najbardziej rozpowszechnionych, najlepiej poznanych chorób jabłoni przez naukowców, a jednak wciąż sprawiających wiele problemów.

czytaj więcej

Omacnica prosowianka w kukurydzy – monitoring i szkodliwość

Omacnica prosowianka wyrządza znaczne straty, a jej ograniczanie jest w praktyce bardzo kłopotliwe. W trakcie wegetacji chemiczne zwalczanie szkodnika ma miejsce, kiedy rośliny kukurydzy są bardzo wysokie i wjazd tradycyjnego opryskiwacza nie jest możliwy.

czytaj więcej

Jak zwalczać szkodniki sadów i plantacji? Sezon na przędziorki rozpoczęty

Tegoroczna łagodna zima może sprzyjać dobremu przezimowaniu szkodników i ich zmasowanemu atakowi na rośliny uprawne. Naszej szczególnej uwadze powinien podlegać przędziorek owocowiec i chmielowiec. Oba te gatunki występują w sadach i na plantacjach jagodowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)