Parch jabłoni - jaką strategie przyjąć w jego zwalczaniu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Parch jabłoni - jaką strategie przyjąć w jego zwalczaniu?

07.06.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Parch jabłoni należy do najgroźniejszych, najbardziej rozpowszechnionych, najlepiej poznanych chorób jabłoni przez naukowców, a jednak wciąż sprawiających wiele problemów.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakimi objawami charakteryzuje się parch jabłoni?
  • Jakie warunki sprzyjają temu grzybowi?
  • Jak i czym go zwalczać?
Jego zasięg i nasilenie zależne jest od kilku czynników, głównie od przebiegu pogody, podatności odmiany i nasilenia infekcji. Na przebieg pogody wpływu niestety nie mamy, ale na uprawę odpowiednich odmian już tak, w ograniczeniu skali jej występowania w naszym sadzie również mamy wpływ przez stosowanie różnych środków zapobiegawczych, jakimi są np. właściwe i w porę wykonane zabiegi agrotechniczne.

Tworzy aksospory

Grzyb wywołujący chorobę zimuje w postaci niedojrzałych owocników w zainfekowanych opadłych liściach lub w zmianach na młodych pędach. Owocniki podczas zimy dojrzewają i tworzą askospory (zarodniki grzybów z klasy workowców), które pod wpływem temperatury i wilgoci są uwalniane. Kiełkują i infekują rośliny przez nabłonek w temperaturze od 6 do 26 st. C a podczas warunków optymalnych, czyli w zakresie temperatur pomiędzy 18–24 st. C, wystarczy im 9 godzin wilgotności do skutecznej infekcji. Choroba rozwija się w warstwie między nabłonkiem a epidermą komórek i w procesie tym powstają zmiany, w których tworzą się konidiofory zawierające zarodniki konidialne.

Najgroźniejsze jest porażenie zawiązków owoców

Parch jabłoni poraża wszystkie niezdrewniałe części jabłoni. Objawy porażenia widoczne są na liściach, owocach, a także ogonkach liściowych, szypułkach owoców, częściach kwiatów oraz pędach i pąkach. Najgroźniejsze jest porażenie zawiązków owoców. Plamy na zawiązkach są bardzo podobne do występujących na liściach. W miarę wzrostu owoców, plamy ciemnieją, korkowacieją i prowadzi to do spękania owoców, a porażona skórka owocu ulega nekrozie. Roślina w obronie przed utratą wody tworzy warstwę korka, coś w rodzaju blizny, jest to również mechanizm obronny przed dalszym rozwojem i wzrostem grzyba. Podczas infekcji starszych owoców, na ich powierzchni tworzą się strupowate plamy, dyskwalifikujące owoce do spożycia. Na liściach, a właściwie ich dolnej stronie, tworzą się ciemnooliwkowe plamy, które z czasem stają się ciemnobrunatne a następnie czarne. Silnie porażone liście skręcają się, marszczą i wykrzywiają a z czasem opadają. Efektem porażenia jest gorsze zawiązywanie kwiatów, zawiązków owoców, większa podatność na uszkodzenia mrozowe, mniejsza plenność. W naszym kraju straty spowodowane parchem jabłoni sięgają średnio 30% plonu a w lata sprzyjające rozwojowi choroby, straty mogą sięgać nawet 70% plonu.

Sprzyja mu wilgoć

W walce z chorobą ważne są zabiegi agrotechniczne, polegające na właściwym doborze stanowiska pod uprawę odmian jabłoni w zależności od podatności na parcha, systematyczne prześwietlanie i formowanie drzew, odpowiednie nawożenie. Odmiany podatne na parcha nie powinny być sadzone w miejscach długo utrzymujących wilgoć m.in. zagłębieniach terenu. Prawidłowe nawożenie, szczególnie azotowe, powinno zapobiegać wtórnym przyrostom pędów, aby w drugiej połowie wegetacji nie tworzyła się młoda podatna na chorobę tkanka. Właściwe formowanie i prześwietlenie korony, szczególnie jej środka, pozwoli na szybkie obsychanie pędów po opadach. Skuteczną metodą ograniczenia infekcji jest również jesienne pryskanie mocznikiem liści. Zabieg wykonany w pierwszym okresie opadania liści redukuje liczbę zarodników o ok. 70%. Mocznik zastosowany dopiero w listopadzie ogranicza liczbę zarodników tylko o 50%.

Wyciąg ze skrzypu zwalcza tego grzyba

W walce z parchem jabłoni sprawdza się skrzyp. W tym celu stosujemy wyciąg ze skrzypu kilkakrotnie podczas rozwoju zawiązków i wzrostu owoców, czyli do końca maja, od połowy lipca do połowy sierpnia. W sprzedaży jest preparat na bazie skrzypu, ale możemy wykonać go samodzielnie nie wychodząc z domu. Potrzebne będzie 50 dag mielonego skrzypu lub 75 gramów suszonego ziela, który zalewamy 5 litrami wody i pozostawiamy na dobę. Po upływie doby gotujemy 30 min, studzimy, cedzimy i pryskamy po rozcieńczeniu 1:5 w suche, słoneczne dni.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay


autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kwieciak jabłkowiec - jak zwalczyć tego szkodnika?

Wiosna to istotny okres w ochronie sadów i walce ze szkodnikami. O tej porze można zaobserwować wzmożony ruch m.in. kwieciaka jabłkowca, a tylko prawidłowa reakcja i dokładna lustracja pomoże w ograniczeniu jego występowania.

czytaj więcej

Jak zwalczać szkodniki sadów i plantacji? Sezon na przędziorki rozpoczęty

Tegoroczna łagodna zima może sprzyjać dobremu przezimowaniu szkodników i ich zmasowanemu atakowi na rośliny uprawne. Naszej szczególnej uwadze powinien podlegać przędziorek owocowiec i chmielowiec. Oba te gatunki występują w sadach i na plantacjach jagodowych.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)