Parch jabłoni - jaką strategie przyjąć w jego zwalczaniu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Parch jabłoni - jaką strategie przyjąć w jego zwalczaniu?

07.06.2020

Parch jabłoni należy do najgroźniejszych, najbardziej rozpowszechnionych, najlepiej poznanych chorób jabłoni przez naukowców, a jednak wciąż sprawiających wiele problemów.

Jego zasięg i nasilenie zależne jest od kilku czynników, głównie od przebiegu pogody, podatności odmiany i nasilenia infekcji. Na przebieg pogody wpływu niestety nie mamy, ale na uprawę odpowiednich odmian już tak, w ograniczeniu skali jej występowania w naszym sadzie również mamy wpływ przez stosowanie różnych środków zapobiegawczych, jakimi są np. właściwe i w porę wykonane zabiegi agrotechniczne.

Tworzy aksospory

Grzyb wywołujący chorobę zimuje w postaci niedojrzałych owocników w zainfekowanych opadłych liściach lub w zmianach na młodych pędach. Owocniki podczas zimy dojrzewają i tworzą askospory (zarodniki grzybów z klasy workowców), które pod wpływem temperatury i wilgoci są uwalniane. Kiełkują i infekują rośliny przez nabłonek w temperaturze od 6 do 26 st. C a podczas warunków optymalnych, czyli w zakresie temperatur pomiędzy 18–24 st. C, wystarczy im 9 godzin wilgotności do skutecznej infekcji. Choroba rozwija się w warstwie między nabłonkiem a epidermą komórek i w procesie tym powstają zmiany, w których tworzą się konidiofory zawierające zarodniki konidialne.

Najgroźniejsze jest porażenie zawiązków owoców

Parch jabłoni poraża wszystkie niezdrewniałe części jabłoni. Objawy porażenia widoczne są na liściach, owocach, a także ogonkach liściowych, szypułkach owoców, częściach kwiatów oraz pędach i pąkach. Najgroźniejsze jest porażenie zawiązków owoców. Plamy na zawiązkach są bardzo podobne do występujących na liściach. W miarę wzrostu owoców, plamy ciemnieją, korkowacieją i prowadzi to do spękania owoców, a porażona skórka owocu ulega nekrozie. Roślina w obronie przed utratą wody tworzy warstwę korka, coś w rodzaju blizny, jest to również mechanizm obronny przed dalszym rozwojem i wzrostem grzyba. Podczas infekcji starszych owoców, na ich powierzchni tworzą się strupowate plamy, dyskwalifikujące owoce do spożycia. Na liściach, a właściwie ich dolnej stronie, tworzą się ciemnooliwkowe plamy, które z czasem stają się ciemnobrunatne a następnie czarne. Silnie porażone liście skręcają się, marszczą i wykrzywiają a z czasem opadają. Efektem porażenia jest gorsze zawiązywanie kwiatów, zawiązków owoców, większa podatność na uszkodzenia mrozowe, mniejsza plenność. W naszym kraju straty spowodowane parchem jabłoni sięgają średnio 30% plonu a w lata sprzyjające rozwojowi choroby, straty mogą sięgać nawet 70% plonu.

Sprzyja mu wilgoć

W walce z chorobą ważne są zabiegi agrotechniczne, polegające na właściwym doborze stanowiska pod uprawę odmian jabłoni w zależności od podatności na parcha, systematyczne prześwietlanie i formowanie drzew, odpowiednie nawożenie. Odmiany podatne na parcha nie powinny być sadzone w miejscach długo utrzymujących wilgoć m.in. zagłębieniach terenu. Prawidłowe nawożenie, szczególnie azotowe, powinno zapobiegać wtórnym przyrostom pędów, aby w drugiej połowie wegetacji nie tworzyła się młoda podatna na chorobę tkanka. Właściwe formowanie i prześwietlenie korony, szczególnie jej środka, pozwoli na szybkie obsychanie pędów po opadach. Skuteczną metodą ograniczenia infekcji jest również jesienne pryskanie mocznikiem liści. Zabieg wykonany w pierwszym okresie opadania liści redukuje liczbę zarodników o ok. 70%. Mocznik zastosowany dopiero w listopadzie ogranicza liczbę zarodników tylko o 50%.

Wyciąg ze skrzypu zwalcza tego grzyba

W walce z parchem jabłoni sprawdza się skrzyp. W tym celu stosujemy wyciąg ze skrzypu kilkakrotnie podczas rozwoju zawiązków i wzrostu owoców, czyli do końca maja, od połowy lipca do połowy sierpnia. W sprzedaży jest preparat na bazie skrzypu, ale możemy wykonać go samodzielnie nie wychodząc z domu. Potrzebne będzie 50 dag mielonego skrzypu lub 75 gramów suszonego ziela, który zalewamy 5 litrami wody i pozostawiamy na dobę. Po upływie doby gotujemy 30 min, studzimy, cedzimy i pryskamy po rozcieńczeniu 1:5 w suche, słoneczne dni.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay


CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Kwieciak jabłkowiec - jak zwalczyć tego szkodnika?

Wiosna to istotny okres w ochronie sadów i walce ze szkodnikami. O tej porze można zaobserwować wzmożony ruch m.in. kwieciaka jabłkowca, a tylko prawidłowa reakcja i dokładna lustracja pomoże w ograniczeniu jego występowania.

czytaj więcej

Jak zwalczać szkodniki sadów i plantacji? Sezon na przędziorki rozpoczęty

Tegoroczna łagodna zima może sprzyjać dobremu przezimowaniu szkodników i ich zmasowanemu atakowi na rośliny uprawne. Naszej szczególnej uwadze powinien podlegać przędziorek owocowiec i chmielowiec. Oba te gatunki występują w sadach i na plantacjach jagodowych.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)