Kukurydza na ziarno – Lista Odmian Zalecanych na sezon 2022
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kukurydza na ziarno – Lista Odmian Zalecanych na sezon 2022

15.03.2022autor: Marek Kalinowski

Szybkie oddawanie wody i niska wilgotność ziarna w czasie zbioru to pożądane cechy ziarnowych mieszańców kukurydzy. Ważna jest mała podatność na osypywanie ziarna, czy tolerancja na fuzariozę kolb.

Oczywiście plon ziarnowych odmian kukurydzy liczy się najbardziej, ale nie zapominajmy, że inne ważne cechy mieszańców ziarnowych, a nieuwzględnione przy wyborze mogą ten potencjalny plon zredukować. Typowa odmiana ziarnowa nie powinna mieć skłonności do wytwarzania tzw. tilersów. Niepożądane są w łanach wiechokolby czy szczerby w kolbie, ale te mankamenty łanu wynikają ze stresów pogodowych.

r e k l a m a

Wybór odmian jest ogromny

Do uprawy na ziarno należy wybierać odmiany z bezpiecznych grup wczesności – dla przeważającej części Polski odmiany wczesne i średnio wczesne. Średnio późne ziarnówki są w Polsce ryzykownym wyborem, co pokazały minione sezony.

Postęp hodowlany w mieszańcach kukurydzy jest niezwykły. Jak ostatnio pisaliśmy tylko w tym roku do Krajowego rejestru wpisano 36 nowych odmian kukurydzy. To świadczy o dynamicznym postępie, ale nie można dyskwalifikować przy wyborach także starszych mieszańców, bo jest wiele uniwersalnych, sprawdzonych i wiernie plonujących od lat. Oczywiście plon potencjalny jest najważniejszy odmian późnych, ale te w naszych warunkach sprawdzają się w najcieplejszych rejonach.

Wybór odmian jest ogromny. Niedawno prezentowaliśmy w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" Listy Odmian Zalecanych kukurydzy kiszonkowej, a dziś rekomendacje odmian ziarnowych na 2022 r. Listy Odmian Zalecanych kukurydzy na ziarno tworzą województwa: kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie i pomorskie. Pamiętajmy, że właściwie każda ziarnowa odmiana kukurydzy nadaje się na kiszonkę, ale nigdy odwrotnie. Jakie są rekomendacje na ten sezon?

W przypadku kukurydzy ziarnowej bardzo plonotwórczy jest jak najwcześniejszy siew, ale niestety typowe ziarnówki z ziarnem dent mają wyższe wymagania termiczne niż flinty. Wczesny siew jest korzystny i ryzykowny zarazem, bo w naszym klimacie trzeba siać na tyle wcześnie, aby kukurydza na okres majowych przymrozków otuliła stożek wzrostu liśćmi, albo na tyle późno, aby ten stożek w okresie przymrozków znajdował się jeszcze w glebie

  • W przypadku kukurydzy ziarnowej bardzo plonotwórczy jest jak najwcześniejszy siew, ale niestety typowe ziarnówki z ziarnem dent mają wyższe wymagania termiczne niż flinty. Wczesny siew jest korzystny i ryzykowny zarazem, bo w naszym klimacie trzeba siać na tyle wcześnie, aby kukurydza na okres majowych przymrozków otuliła stożek wzrostu liśćmi, albo na tyle późno, aby ten stożek w okresie przymrozków znajdował się jeszcze w glebie

Ziarnówki rekomendowane do uprawy w poszczególnych województwach 

Na LOZ odmian ziarnowych kukurydzy dla woj. kujawsko-pomorskiego do uprawy rekomendowane są na 2022 r. mieszańce: wczesne Amavit, KWS Salamandra, Amaroc (katalog CCA), KWS Odorico, Pumari, RGT Bernaxx i Florino; średnio wczesne: Farmfire (katalog CCA) ES Inventive, ES Runway, Magento, P8834, P8329 i Kwarrado; oraz średnio późne Hardware i ES Winway.

Na LOZ odmian ziarnowych kukurydzy dla woj. łódzkiego do uprawy rekomendowane są na 2022 r. mieszańce: wczesne Amavit, KWS Salamandra, KWS Odorico, RGT Exxon, ES Fieldgold, ES Submarine i SM Sobieski; średnio wczesne Farmfire (katalog CCA), ES Runway, Plantus, Farmezzo, Greatful i Grigri CS; średnio późne Hardware i Farmurphy: oraz późna ES Broadway.

Na LOZ odmian ziarnowych kukurydzy dla woj. mazowieckiego do uprawy rekomendowane są na 2022 r. mieszańce: Amavit, KWS Salamandra, Amaroc (katalog CCA) i RGT Bernaxx; średnio wczesne Farmfire (katalog CCA), ES Inventive, Magento i Plantus; oraz średnio późne Hardware i Farmurphy.

Na LOZ odmian ziarnowych kukurydzy dla woj. podkarpackiego do uprawy rekomendowane są na 2022 r. mieszańce: średnio wczesne Magento, P8834, Farmpower, P8329 i Inception; średnio późne Hardware i ES Winway; oraz późne ES Broadway i RGT Exxact (katalog CCA).

Na LOZ odmian ziarnowych kukurydzy dla woj. podlaskiego do uprawy rekomendowane są na 2022 r. mieszańce: wczesne Amavit, KWS Salamandra, Amaroc (katalog CCA), Pumari, RGT Bernaxx, RGT Irenoxx, SM Jurand i SM Vistula; średnio wczesne: Farmfire (katalog CCA) ES Inventive, ES Runway, P8834, Plantus, Farmezzo, Farmpower i ES Joker.

Na LOZ odmian ziarnowych kukurydzy dla woj. pomorskiego do uprawy rekomendowane są na 2022 r. mieszańce: wczesne KWS Odorico, Pumari, Florino, RGT Exxon, RGT Irenoxx i Damario.

Tilersy tworzą się po żerowaniu ploniarki wtedy, kiedy dojdzie do uszkodzenia stożka wzrostu. Po takich uszkodzeniach występuje u roślin najpierw karłowacenie pędu głównego, a następnie wytwarzanie kilku odrostów. Najczęściej te odrosty zwykle nie zawiązują kolb. Czy mamy wpływ na niepotrzebne tworzenie przez rośliny odrostów? Oczywiście tak. Możemy zwalczać ploniarkę, siać odmiany w zalecanym zagęszczeniu, przez odpowiedni termin siewu eliminować ryzyko szkód po przymrozkach. W naszych warunkach klimatycznych kolby wytworzone na tilersach rzadko zawiązują ziarniaki i w przypadku odmian ziarnowych jest to zjawisko niekorzystne

  • Tilersy tworzą się po żerowaniu ploniarki wtedy, kiedy dojdzie do uszkodzenia stożka wzrostu. Po takich uszkodzeniach występuje u roślin najpierw karłowacenie pędu głównego, a następnie wytwarzanie kilku odrostów. Najczęściej te odrosty zwykle nie zawiązują kolb. Czy mamy wpływ na niepotrzebne tworzenie przez rośliny odrostów? Oczywiście tak. Możemy zwalczać ploniarkę, siać odmiany w zalecanym zagęszczeniu, przez odpowiedni termin siewu eliminować ryzyko szkód po przymrozkach. W naszych warunkach klimatycznych kolby wytworzone na tilersach rzadko zawiązują ziarniaki i w przypadku odmian ziarnowych jest to zjawisko niekorzystne

Tilersy, wiechokolby, szczerby...

Odmiany ziarnowe nie powinny mieć tendencji do krzewienia się. Hodowcy te tworzone przez kukurydzę dodatkowe przyrosty łodyg w wyniku krzewienia nazywają tilersami. Przyczyn ich powstawania jest bardzo wiele i najczęściej są rekcją roślin na czynniki stresowe. Tworzenie tilersów jest też uwarunkowane genetycznie i jest to cecha niekorzystna dla odmian ziarnowych. Skłonność genetyczna do krzewienia dochodzi do głosu najczęściej przy zbyt rzadkim siewie. Wtedy każda pojedyncza roślina ma większą przestrzeń życiową i częściej wykształca dodatkowe pędy. Innymi potencjalnymi przyczynami tworzenia się tilersów będących reakcją rośliny na stres może być zbyt głęboki siew, uszkodzenia młodych roślin w wyniku przymrozków, fitotoksyczne oddziaływanie herbicydów, uszkodzenia gradowe, czy w końcu najczęstsza przyczyna – uszkodzenia powodowane przez ploniarkę zbożówkę.

Czasami spotkać można w łanach kukurydzy tzw. wiechokolby, a nierzadko bywa ich dużo. Z czego to wynika? Kukurydza wytwarza kwiatostany męskie (wiechy) i żeńskie (kolby) na jednej roślinie, dlatego jest nazywana rośliną rozdzielnopłciową jednopienną i jest wiatropylna. Jednak kwiaty na początku rozwoju w obu kwiatostanach (późniejszej wiesze i kolbie) są obupłciowe, ale w trakcie rozwoju żeńskie komponenty męskich kwiatów i męskie składniki kwiatów żeńskich zanikają. Taki jest prawidłowy rozwój kukurydzy, a przyczyn tworzenia się wiechokolb trzeba szukać prawdopodobnie u dzikich przodków kukurydzy Teosinte spp., którzy mieli pełne kwiaty: wiechy i słupki razem. W pewnych specyficznych warunkach do głosu dochodzą prymitywne cechy przodków kukurydzy i w wiesze czasem rozwijają się w części kłosków również organy kwiatów żeńskich. Z obserwacji wynika, że wiechokolby tworzą się najczęściej na tzw. tilersach (roślinach rozkrzewionych), czyli dodatkowych odrostach i są najczęściej spotykane na obrzeżach plantacji.

Jednym z czynników mogącym powodować tworzenie wiechokolb są herbicydy sulfonomocznikowe, zakłócające produkcję lub działanie fitohormonów. Z obserwacji wynika, że takie oddziaływanie herbicydów na tworzenie wiechokolb jest silniejsze, kiedy ich aplikacja ma miejsce po długich opadach deszczu lub na krótko przed deszczem i gdy występują po zabiegu duże wahania temperatury w dzień i w nocy

  • Jednym z czynników mogącym powodować tworzenie wiechokolb są herbicydy sulfonomocznikowe, zakłócające produkcję lub działanie fitohormonów. Z obserwacji wynika, że takie oddziaływanie herbicydów na tworzenie wiechokolb jest silniejsze, kiedy ich aplikacja ma miejsce po długich opadach deszczu lub na krótko przed deszczem i gdy występują po zabiegu duże wahania temperatury w dzień i w nocy
Szczerbatość kolb to najczęściej wynik suszy i upałów w okresie dojrzewania pyłku. Mała żywotność pyłku w tych warunkach i zasychanie znamion powoduje ubytki w zaziarnieniu. Na to recepty teoretycznie nie ma, ale wiadomo jest, że olbrzymi korzystny wpływ na kwitnienie i żywotność pyłu wywiera w okresie wiechowania dostępność cynku i boru
  • Szczerbatość kolb to najczęściej wynik suszy i upałów w okresie dojrzewania pyłku. Mała żywotność pyłku w tych warunkach i zasychanie znamion powoduje ubytki w zaziarnieniu. Na to recepty teoretycznie nie ma, ale wiadomo jest, że olbrzymi korzystny wpływ na kwitnienie i żywotność pyłu wywiera w okresie wiechowania dostępność cynku i boru

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Marka Kalinowskiego pt. Lista Odmian Zalecanych – kukurydza na ziarno, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 11/2022 na str. 26.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.


Fot. Marek Kalinowski

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Weź udział w wymianie młodych rolników Polska - Teksas 2022

Wymiany międzynarodowe to doskonały sposób na zdobycie nowej, cennej wiedzy, rozwinięcie umiejętności, poznanie nowych ludzi a przede wszystkim – wielka przygoda. Choć tego typu programy kojarzą się głównie ze szkołą i studiami, nie trzeba wciąż się uczyć, by wziąć udział w wymianie młodych rolników Polska – Teksas 2022.

czytaj więcej
Kukurydza

Chlomazon do odchwaszczania kukurydzy

Chlomazon to znana, zwłaszcza producentom rzepaku, ale nie tylko, substancja chwastobójcza. Do tej pory nie była zarejestrowana w kukurydzy. Po raz pierwszy zrobiła to firma Sumi Agro rejestrując herbicyd Tonale.

czytaj więcej
Kukurydza

Jak poprawić plony kukurydzy ziarnowej?

Obiegowa opinia o kukurydza jest taka, że jest ona prosta w uprawie. Owszem, ale średnie plony kukurydzy ziarnowej, jakie uzyskujemy, nadal pozostawiają sporo do życzenia, aczkolwiek nie jest to regułą. Nie zmienia to jednak faktu, że z jednej strony warto je poprawić, a tam, gdzie jesteśmy zadowoleni – ustabilizować. Jak to zrobić w praktyce?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)