Która odmiana konopi oleistych jest najlepsza?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Która odmiana konopi oleistych jest najlepsza?

26.06.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Od wielu pokoleń konopie są znane i uprawiane przez rolników. Stanowiły główne źródło włókna wykorzystywanego na cele tekstylne oraz wszelkiego rodzaju wyroby pozawłókiennicze stosowane w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, papierniczym, spożywczym  itp.

Z artykułu dowiesz się

  • Która odmiana konopi oleistych jest najlepsza?
  • Dlaczego warto uprawiać konopie oleiste ?
  • Jaki jest optymalny termin zbioru konopi ?
Konopie włókniste dają niskie plony nasion (8–12 dt/ha) wykorzystywane głównie na materiał siewny a nadwyżki przeznaczane są na olej spożywczy lub po odłuszczeniu jako dodatek do pieczywa. Tymczasem w ostatnich latach zainteresowanie uprawą konopi wzrasta głównie z powodu możliwości wykorzystywania ich dla celów medycznych.

Henola charakteryzuje się krótszym okresem wegetacji

Z kwiatostanów konopi można otrzymywać metodą ekstrakcji parą wodną cenne olejki eteryczne wykorzystywane do produkcji kosmetyków, wyrobów spożywczych (napoje chłodzące, piwo) i środków ochrony roślin w produkcji ekologicznej. Natomiast nasiona konopi zawierające ok. 30% oleju jadalnego są interesującym surowcem dla przemysłu tłuszczowego. Pozostałą część nasion stanowi mąka konopna o zawartości ponad 30% pełnowartościowego białka.

r e k l a m a
W świetle powyższych zalet konopi a szczególnie substancji występujących w kwiatostanach oraz w nasionach, postanowiono wyhodować nową odmianę konopi o ww. właściwościach i wysokich plonach nasion. W tym celu dokonano krzyżówek odmian jednopiennych w dwupienną. W wyniku przeprowadzonych skojarzeń uzyskano w pokoleniu F1 szereg interesujących form. Po 7-letniej selekcji rodów najlepszy w 2014 roku skierowano do badań rejestrowych w COBORU, a w 2017 r. zarejestrowano go pod nazwą Henola. Już w 2017 roku przystąpiono do reprodukcji materiału siewnego, którego uprawa w 2019 roku zajęła ponad 50 ha.

Nowa forma konopi oleistych (Cannabis sativa L. var. oleifera) odmiana Henola charakteryzuje się krótszym okresem wegetacji ok. 30%, niższą długością techniczną roślin, większą długością kwiatostanów i wyższymi plonami nasion od konopi włóknistych. Konopie oleiste Henola mogą być uprawiane na terenie całego kraju, na glebach dobrych jak też na średnio przydatnych w rolnictwie, ale o obojętnym odczynie. Dobrym przedplonem są rośliny okopowe, strączkowe i zboża. Uprawa roli uzależniona jest od rodzaju przedplonu. Jednak obowiązkowym zabiegiem jest orka jesienna na średnią głębokość (ok. 30 cm). Wiosną zabiegi agrotechniczne należy ograniczyć do włókowania i bronowania a tylko na glebach zbitych można używać kultywatora.

Agrotechnika i pielęgnacja bardzo istotne w uprawie konopi

Nawożenie mineralne jest istotnym czynnikiem warunkującym uzyskanie wysokich plonów nasion. Stąd w zależności od zasobności gleby w składniki pokarmowe, optymalnym poziomem nawożenia jest w kg/ha: 60–90 N, 40–60 P₂O₅, 70–100 K₂O i 15 MgO. Siewu zaprawionych nasion o sprawdzonej zdolności kiełkowania w ilości 30–60 kg/ha i rozstawie rzędów 35 cm, należy dokonać w drugiej połowie kwietnia. W reprodukcji kwalifikowanego materiału siewnego należy stosować dolną ilość wysiewu nasion, a na plantacjach przemysłowych (na olej) trzeba wysiewać górną ilość nasion. Wyniki badań nad wpływem ilości wysiewu na plony konopi oleistych Henola przedstawiono w tabelach. Warto przy tej okazji nadmienić, że decydującym jednak wpływem na wysokość plonów ma przebieg pogody w okresie wegetacji roślin.

Pielęgnacja plantacji konopi oleistych polega na niszczeniu skorupy glebowej przed wschodami i w początkowej fazie wzrostu roślin. Konopie szybko zakrywają międzyrzędzia i dobrze radzą sobie z chwastami bez herbicydów. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest utrzymanie wysokiego stopnia jednopienności, bowiem aktualnie wpisane do Rejestru Krajowego odmiany konopi są roślinami jednopiennymi (na jednej łodydze kwiatostany męskie – płaskonie i żeńskie – głowacze). Wiecha płaskoni silnie się rozgałęzia i jest luźna. Głowacze mają zwartą budowę i bardziej masywną wiechę.

Konopie jednopienne – w tym także Henola – w procesie rozmnażania mogą ulegać rozszczepianiu. Skutkiem tego zjawiska są pojawiające się na plantacji płaskonie, które należy bezwzględnie usuwać poprzez wyrywanie z korzeniami całych roślin i niszczenie ich poza plantacją, zanim rozpoczną kwitnienie. Rozpoznanie płaskoni na plantacji jest bardzo łatwe, ponieważ ich wiechy pojawiają się wcześniej niż wiechy roślin jednopiennych. W tym czasie konieczne jest przeprowadzenie kilkukrotnej selekcji. Z uwagi na obcopylność konopi, konieczna jest izolacja przestrzenna (co najmniej 5 km) od innych odmian, zasiewów niekwalifikowanych lub tzw. samosiewów.

Tabela 1. Plony nasion w dt/ha

Gęstość siewu w kg/ha

2013

2014

2015

Średnia

Masa tysiąca nasion w g

20

40

60

18,3

27,6

37,3

32,2

50,0

66,0

21,0

26,2

28,4

23,8

34,6

43,9

14,4

13,7

13,4

Średnia

27,7

49,4

25,2

13,8


Tabela 2. Plony słomy w dt/ha

Gęstość siewu w kg/ha

2013

2014

2015

Średnia

20

40

60

103

115

128

136

142

152

195

231

261

145

163

180

Średnia

115

143

229

Zbiór konopi dokonuj dwuetapowo

Zbioru konopi najlepiej dokonywać dwuetapowo. Najpierw skosić je kosiarką z przystosowanym przyrządem tnącym do koszenia roślin włóknistych i pozostawić kilka dni na pokosach do wyschnięcia nasion. Następnie je wymłócić z pokosów kombajnem zbożowym. Słomę konopną można przeznaczyć na cele energetyczne w formie pellet lub brykietów albo po rozdrobnieniu przyorać jako nawóz organiczny.

Optymalnym terminem zbioru jest okres dojrzewania nasion w środkowej części kwiatostanu. Nasiona powinny być wówczas twarde i ciemne w kształcie marmurkowym. Po zbiorze nasiona należy natychmiast oczyścić z plew, dosuszyć zimnym powietrzem do wilgotności 8–10% i przechowywać w suchym oraz przewiewnym pomieszczeniu.

Kwalifikacja materiału siewnego konopi oleistych wymaga kilku kontroli plantacji przez przedstawiciela Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Końcowym elementem kontroli w oparciu o ocenę polową plantacji i laboratoryjną nasion jest uzyskanie pozytywnego świadectwa kwalifikacyjnego, które stanowi podstawę obrotu materiałem siewnym. W uprawie konopi oleistych Henola na cele przemysłowe (na olej) musimy uzyskać pozwolenie na uprawę konopi od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – stosownie do położenia plantacji.

Korzystając z okazji informuję rolników – Czytelników TPR zainteresowanych uprawą konopi oleistych Henola o możliwości nawiązania kontaktu drogą elektroniczną: biuro@programkonopny.pl z przewodniczącym Programu Konopnego IWNiRZ. Henola to odmiana unikatowa w skali światowej. Brała udział w XXII edycji Konkursu Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki i 3 marca br. została w nim wyróżniona jako Polski Produkt Przyszłości oraz nagrodą pieniężną dla IWNiRZ w Poznaniu.

Henryk Burczyk
Zdjęcie: Henryk Burczyk 

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Łąka była tylko przykrywką pod uprawę narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to ponad 1 mln zł

Miała być łąką...i była. Tyle tylko, że zamiast roślin, które zwykle się na niej znajdują, tam prowadzona była plantacja konopi indyjskich. Właściciel został namierzony i zatrzymany. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności. Czarnorynkowa wartość narkotyków to ponad 1 mln zł.

czytaj więcej

Do KGW w Tomaszowie należą... nawet mężczyźni!

Od kilkudziesięciu lat gospodynie z Tomaszowa w gminie Orońsko w powiecie szydłowieckim spotykały się, aby porozmawiać, powspominać dawne czasy, a przede wszystkim – wymienić przepisami. W 2019 roku sformalizowały działalność. Do nowo powstałej organizacji dołączyli nawet mężczyźni.

czytaj więcej

Konopie włókniste – jak uzyskać pozwolenie i jak je zbierać?

Zapraszamy na dalszy ciąg artykułu na temat uprawy konopi włóknistych, które mają liczne zalety: mogą być wykorzystywane w różnych branżach i na wiele sposobów, są rośliną prostą i wdzięczną w uprawie. Od kilku lat z powodzeniem są uprawiane i przetwarzane w podbiałostockim Gospodarstwie Hodowlanym Fermatech.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)