Kiedy należy wykonać zabieg herbicydowy w zbożach i kukurydzy? Jakie są progi szkodliwości chwastów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy należy wykonać zabieg herbicydowy w zbożach i kukurydzy? Jakie są progi szkodliwości chwastów?

29.11.2019autor: Marek Kalinowski

Progowa szkodliwość chwastów w uprawach polowych jest bardzo trudna do ustalenia. Wynika to z dużej ilości gatunków chwastów występujących na polach i z olbrzymiego banku nasion chwastów w glebie. Jakie są progi ekonomicznej szkodliwości chwastów? Czy są one miarodajne?

Z artykułu dowiesz się

  • Ile nasion chwastów może się znajdować na każdym mkw. pola?
  • Jakie czynniki wpływają na konkurencyjność chwastów wobec zbóż?
  • Jakie są orientacyjne progi szkodliwości niektórych chwastów dla upraw kukurydzy?
Dziś przedstawimy kilka takich informacji, a co do miarodajności od razu wyjaśnię, że sami naukowcy badający progi szkodliwości radzą, aby traktować te informacje subiektywnie jako wskazówki, a nie konieczność wykonania oprysku. Prawdą jest jednak, że nie ma pól wolnych od chwastów i niektóre z nich powodują wyraźny spadek plonowania np. zbóż, jeżeli występują w łanie w ilości zaledwie 1 szt./m2. Na przeciętnej plantacji występuje zwykle ok. 20 gatunków chwastów wymagających ograniczania. W większości są to wyspecjalizowani konkurenci w stosunku do zbóż, bo rozwijają się w tym samym rytmie co one.

Miliardy nasion ukrywa gleba

Gleba jest olbrzymim bankiem nasion chwastów, których żywotność może sięgać kilkudziesięciu lat. Na każdym mkw. pola znajduje się w warstwie ornej nawet do 75 000 nasion chwastów. Np. wg badań wykonanych w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach, w gospodarstwach zaniedbanych może znajdować się w warstwie ornej na 1 mkw. nawet 320 000 nasion chwastów (to aż 3,2 mld nasion/ha).

r e k l a m a
Te nieprzebrane ilości nasion można w dużym stopniu redukować zabiegami agrotechnicznymi, ale całkowicie ich wyeliminować się nie da. Co z tego, że część nasion i roślin chwastów zniszczymy, kiedy zaledwie jeden chwast, który przepuścimy (w zależności od gatunku) może wydać 100–20 000 nowych nasion. Jeśli nasiona są duże, jest ich mniej (np. owies głuchy do 100 szt.), lecz są one często lepiej przystosowane, by przetrwać niekorzystne warunki i są bardziej żywotne (lecz nie jest to regułą).

Rodzaj gleby wpływa modyfikująco na zawartość nasion chwastów. W glebach żyznych, o intensywnym życiu biologicznym, następuje szybsza dezaktywacja nasion. Natomiast w glebach lekkich o mniejszej żyzności, nasiona mogą dłużej utrzymywać żywotność (w glebach lekkich może występować do dwóch razy więcej żywych nasion chwastów). Każdego roku z nasion znajdujących się w glebie kiełkuje tylko kilka procent z nich. Ale te kilka procent nasion z 75 000 ogólnej ilości na metrze kwadratowym, to też niewyobrażalna liczba.

Przytulia czepna szkodzi podwójnie. Silnie konkuruje ze zbożami o przestrzeń życiową, wodę, składniki pokarmowe i jej próg szkodliwości jest niski – w jęczmieniu 0,1 do 1,8 roślin/m2. Bardzo szkodliwe są w żywieniu zwierząt zanieczyszczenia ziarna zbóż nasionami przytulii
  • Przytulia czepna szkodzi podwójnie. Silnie konkuruje ze zbożami o przestrzeń życiową, wodę, składniki pokarmowe i jej próg szkodliwości jest niski – w jęczmieniu 0,1 do 1,8 roślin/m2. Bardzo szkodliwe są w żywieniu zwierząt zanieczyszczenia ziarna zbóż nasionami przytulii

Szkodliwość trudna do oceny

Trudno jest też przewidzieć pogodę, która jest decydująca dla kiełkowania i tempa rozwoju chwastów. Czynników wpływających na konkurencyjność chwastów w stosunku do zbóż w danym środowisku jest dużo. Wpływa na to termin siewu zbóż i zagęszczenie. Ważny jest poziom nawożenia, a jeszcze bardziej pH gleby. Wśród odmian zbóż są takie, które lepiej lub gorzej radzą sobie z konkurencją chwastów. To wszystko powoduje, że w konkretnej sytuacji zaledwie jeden chwast na metrze kwadratowym spowoduje konkretną, ekonomiczną stratę plonu, a w innej zagrożeniem będzie dopiero 5 chwastów tego samego gatunku na metrze kwadratowym. Naukowcy badają ten temat i próbują określać progi ekonomicznej szkodliwości chwastów w zbożach. Te wyniki (ustalone progi szkodliwości) obarczone są jednak dużym błędem.

Tabela 1. Określenie potrzeby wykonania chemicznego zabiegu zwalczania chwastów w zbożach w zależności od stopnia zachwaszczenia
Termin oceny

Stopień zachwaszczenia (roślin/m2)Termin opryskiwaniaJesieńjednoliścienne – ponad 60
dwuliścienne – ponad 90konieczny zabieg jesienią

jednoliścienne – 30–60
dwuliścienne – 50–90zabieg jesienią lub wiosnąjednoliścienne – poniżej 30
dwuliścienne – poniżej 50zabieg niecelowy

Wiosną po ruszeniu wegetacjimiotła zbożowa – ponad 20
przytulia czepna – ponad 0,1
rdest powojowy – ponad 2
chwasty ogółem – ponad 50
lub stopień pokrycia ponad 5%zabieg wykonać wczesną wiosną, jeżeli jeden lub kilka progów jest przekroczonychWiosną w końcu fazy krzewieniaobowiązują te same progi jak podczas oceny wczesną wiosną, ale stopień pokrycia zwiększa się do 10%zabieg wykonać w końcu fazy krzewienia, jeśli jakiś próg jest przekroczonyŹródło: „Metodyka integrowanej ochrony pszenżyta ozimego i jarego” (za Wahmhoff 1990 – materiały ze szkolenia ODR)

Ekonomiczne progi szkodliwości chwastów dla rośliny uprawnej określają stopień zachwaszczenia plantacji, przy którym wartość obniżonego plonu jest równa kosztom odchwaszczania, które ten plon uratowałoby. W doświadczalnym opracowaniu progów szkodliwości dla różnych gatunków chwastów w konkretnej uprawie, wymagane jest dokonanie regulacji liczebności chwastów (utrzymywanie w okresie wegetacji rośliny uprawnej stałej ich liczby na jednostce powierzchni), a potem zebranie plonu i wyliczenie o ile jest on niższy w porównaniu z łanem bez chwastów. W ten sposób porównuje się zachwaszczenie z 1 chwastem na metrze kwadratowym, z dwoma, trzema itd. i ustala się ile chwastów powoduje ekonomiczną stratę plonu. Nie są to łatwe badania, bo wymagają prowadzenia w stałych warunkach siedliska (typ gleby, uwilgotnienie gleby, przebieg warunków termicznych, nawożenie). Stała liczba chwastów, przy zmianie wartości chociażby jednego czynnika (np. temperatury) może wykazać zupełnie inny efekt konkurencji w stosunku do rośliny uprawnej.

Tabela 2. Orientacyjne liczby chwastów powodujące istotne obniżenie plonu (próg szkodliwości na poziomie 5%)
Gatunki chwastówLiczba chwastów stanowiąca próg szkodliwości (szt./m2)
Gorczyca polna2,0
Maruna bezwonna3,0–6,0
Miotła zbożowa10,0–15,0
Ostrożeń polny0,1–2,0
Owies głuchy5,0
Przetaczniki10,0–15,0
Przytulia czepna0,1–1,8
Źródło: „Metodyka integrowanej ochrony jęczmienia ozimego i jarego”

Próg jako procent pokrycia gleby

Z powodu tych trudności w doświadczeniach wyznaczających progi szkodliwości chwastów można w literaturze fachowej znaleźć bardzo różniące się informacje. Dziś pokazujemy przykłady zbadanych progów szkodliwości chwastów w uprawie pszenżyta, jęczmienia i kukurydzy, które są zamieszczone w metodykach integrowanej ochrony tych roślin.

W metodyce integrowanej ochrony pszenżyta ozimego i jarego skorzystano w tym względzie z progów szkodliwości chwastów opracowanych w Niemczech w 1990 r. przez Wahmhoffa. Progi te uwzględniają w zbożach ozimych terminy wykonywania ocen, udział w zachwaszczeniu chwastów jedno- i dwuliściennych (tabela 1). Jednym ze stosowanych tam mierników oceny szkodliwości chwastów jest ich procentowy udział w pokryciu powierzchni.

Tabela 3. Progi szkodliwości kilku gatunków chwastów dla kukurydzy
Roślina uprawnaChwastyLiczba chwastów na 1 m2 w okresie żniw, powodująca spadek o 5%
plonusprawności zbioru
Kukurydzakomosa biała0,52,0
rdestówka powojowata2,0 1,0
szarłat szorstki2,0  4,0
chwastnica jednostronna6,0  20,0
Źródło: „Metodyka integrowanej ochrony i produkcji kukurydzy dla doradców” (za Bereś i Mrówczyński 2013)

Próg wyrażony liczbą chwastów

W metodyce integrowanej ochrony jęczmienia ozimego i jarego ekonomiczne progi szkodliwości chwastów powodujące 5-procentową szkodę podane są w liczbie chwastów na 1 mkw. (tabela 2). Dane w tabeli 3 pokazują podobną zależność w kukurydzy, ale polscy naukowcy przedstawiają w niej także spory wpływ zachwaszczenia na sprawność zbioru kukurydzy. 

Pamiętajmy, że progi szkodliwości dla chwastów są tylko orientacyjne. Biorąc pod uwagę zmienność pogody, ten sam chwast może być groźny w ilości 3 szt./mkw., a na innym polu spowoduje 5% straty dopiero, kiedy wystąpi w ilości 15 szt./mkw. 

Traktujmy te dane w tabelach, jako zbadane doświadczalnie przykłady. Przy decyzjach o chemicznym odchwaszczaniu należy się kierować znajomością historii pola, zawsze występujących na nim gatunków chwastów i doświadczeniem.
Tabela 4. Wpływ chwastnicy jednostronnej na plon zielonej masy kukurydzy
Liczba chwastnicy jednostronnej (szt./m2)Plon zielonej masy kukurydzy (t/ha)Strata plonu zielonej masy kukurydzy (%)Świeża masa chwastów (t/ha)
0   17,300
509,44610
1009,24713
Źródło: „Metodyka integrowanej ochrony i produkcji kukurydzy dla doradców” (za Snopczyński, Rola).

Nasiona przytulii

  • Nasiona przytulii
Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak rolnicy mają chronić swoje uprawy przy wycofywaniu kolejnych substancji czynnych?

Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1107/2009 począwszy od 2018  r. UE zaopiniowała do wycofania lub usunięcia z katalogu aż 26 substancji czynnych. Trwają prace nad wycofaniem kolejnych substancji czynnych, w tym wielu dobrze znanych i cenionych substancji fungicydów, herbicydów i zoocydów.

czytaj więcej

Kiedy warto wykonać zabieg fungicydowy T0?

Umownie termin T0 zabiegu w zbożach ozimych przypada na bardzo wczesne fazy rozwojowe od widocznego drugiego rozkrzewienia (BBCH 22) do końca fazy krzewienia. Termin jest bardzo umowny, a o  T0 przypominamy, bo od kilku lat coraz częściej rozważa się zasadność i konieczność jego wykonywania. Jak zawsze wprowadzanie nowych rozwiązań przekracza granice i płynie do nas od zachodu Europy. Np. w  Wielkiej Brytanii wczesny zabieg T0 w zbożach ozimych jest kluczowy i stosowany niemalże obligatoryjnie.

czytaj więcej

Jak sobie radzić z odpornymi chwastami jednoliściennymi?

W ostatnich latach obserwujemy, jak bardzo zmienia się klimat. Nie ma już typowych czterech pór roku, jesień jest bardzo długa i ciepła, zima krótka, z niewielkimi opadami śniegu i z krótkotrwałymi mrozami, wiosną walczymy z suszą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)