Kiedy warto wykonać zabieg fungicydowy T0?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy warto wykonać zabieg fungicydowy T0?

04.02.2020autor: Marek Kalinowski

Umownie termin T0 zabiegu w zbożach ozimych przypada na bardzo wczesne fazy rozwojowe od widocznego drugiego rozkrzewienia (BBCH 22) do końca fazy krzewienia. Termin jest bardzo umowny, a o  T0 przypominamy, bo od kilku lat coraz częściej rozważa się zasadność i konieczność jego wykonywania. Jak zawsze wprowadzanie nowych rozwiązań przekracza granice i płynie do nas od zachodu Europy. Np. w  Wielkiej Brytanii wczesny zabieg T0 w zbożach ozimych jest kluczowy i stosowany niemalże obligatoryjnie.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy zasadny jest zabieg T0?
  • Jaki jest cel jego stosowania w polskich warunkach?
  • Co jest istotne przed każdym zabiegiem fungicydowym?
W Polsce taka strategia ochrony może być ważna i optymalna w tym roku. To widać za oknem i tak uważa m.in. dr. hab. Marta Damszel z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Argumenty na to przedstawiała w ciekawym wykładzie pt. „Adaptacja ochrony do zmian agroklimatu” wygłoszonym na pierwszej w br. konferencji zimowej Syngenta w Ciechocinku. Szczegóły wykładu przedstawimy za tydzień, a dziś kilka informacji o tym, kiedy zasadny jest zabieg T0 i jaki jest cel jego stosowania w polskich warunkach.

W tym roku może być potrzebny

Niezależnie czy w ogóle słyszeliśmy o zabiegu T0 czy rozważamy taki model ochrony w tym roku, to biorąc pod uwagę podatność odmian na choroby, termin siewu i właściwości zaprawy użytej do zaprawiania materiału siennego oraz przebieg pogody, trzeba  jesienią i wczesną wiosną przyjrzeć się dokładnie roślinom. A wczesny zabieg T0? Ten był uzasadniony w Polsce rzadko, przy dużej jesiennej presji chorób, przy pogodzie korzystnej dla rozwoju ich sprawców i w odmianach podatnych na choroby. Niestety, przebiegu pogody nie przewidzimy, ale to, co się dzieje aktualnie i wg prognoz do końca stycznia daje podstawy do rozważenia bardzo wczesnych zabiegów fungicydowych T0 w zbożach ozimych.

r e k l a m a
Rolnicy, którzy uprawiają odmiany mniej podatne, aby w technologii ochrony ograniczyć ilość zabiegów w ogóle nie powinni rozważać tak wczesnej ochrony.  Jedynym powodem do bardzo wczesnej ochrony fungicydowej wiosną mogą być choroby podstawy źdźbła i mączniak prawdziwy. Presja tych chorób kwalifikująca plantacje do ochrony w terminie T0  nasila się po wilgotnych, łagodnych i bezśnieżnych zimach. Taka utrzymująca się sytuacja pogodowa w późniejszym okresie wegetacji sprzyja też atakowi rdzy żółtej.

Celowany w mączniaka

Póki co przebieg pogody pozwala patrzeć optymistycznie na przezimowanie i stan zdrowotny zbóż, ale jak wiemy, ostanie słowo w tym zakresie zależy od warunków przedwiośnia. Wracając do rozważań zasadności bardzo wczesnych zabiegów wiosennych, to tak naprawdę w fazie do końca krzewienia pszenicy można realnie zwalczać mączniaka prawdziwego zbóż i traw. 

Zabieg będzie uzasadniony wtedy, kiedy przy lustracji plantacji w fazie krzewienia z pierwszymi objawami porażenia (pojedyncze, białe skupienia struktur grzyba) stwierdzimy w pszenicy ozimej u 50–70% roślin, a zatem próg szkodliwości jest dość wysoki. Natomiast w jęczmieniu ozimym progiem szkodliwości w fazie krzewienia jest 25–35% roślin z pierwszymi objawami porażenia mączniakiem prawdziwym zbóż i traw.

Pamiętajmy, że przed każdym zabiegiem, niezależnie czy fungicydowym, herbicydowym, czy insektycydowym, powinniśmy wyjść w pole i przyjrzeć się roślinom. Obserwacje patogenów  w stadium krzewienia oraz pierwszego kolanka pozwalają określić zagrożenie chorobami podstawy źdźbła i do tego potrzebna jest przynajmniej dobra lupa.

Marek Kalinowski
Zdjęcie: Marek Kalinowski

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy należy wykonać drugi zabieg fungicydowy w zbożach?

Ze zbóż najbardziej intensywnej ochrony fungicydowej wymaga pszenica ozima, ale także jęczmień ozimy (zwłaszcza odmiany hybrydowe). W przypadku większości odmian, na dobrych stanowiskach i w prawidłowych płodozmianach skuteczna ochrona tych gatunków wymaga zastosowania dwóch zabiegów fungicydowych (T1 i T2).

czytaj więcej

Kiedy należy wykonać zabieg T1 w zbożach?

W praktyce rolniczej nie ma standardowego przebiegu pogody i standardowego rozwoju chorób. Każda zresztą odmiana pszenicy ma cechy warunkowane genetycznie czyniące ją podatną na niektóre choroby lub bardziej odporną na inne.

czytaj więcej

Poznajemy groźne choroby – mączniak prawdziwy zbóż i traw

Mączniak prawdziwy zbóż i traw pojawia się nawet w łanach chronionych kompleksowo i w jego zwalczaniu łatwo popełnić błąd. Specjaliści od ochrony podkreślają, że najważniejsze jest trzymanie tego patogenu na smyczy, tzn. chronienie zbóż tak, aby nie dostał się na wyższe partie łanu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)