JEST DECYZJA – nawożenie azotem od 15 lutego!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

JEST DECYZJA – nawożenie azotem od 15 lutego!

14.02.2020autor: Marek Kalinowski

Rząd przyjął rozporządzenie zezwalające na stosowanie nawozów azotowych przez rolników już od 15 lutego. Co dokładnie znajduje się w nowym prawie? 

Rząd zgadza się na nawożenie azotem od 15 lutego

Jest taka decyzja i nowe rozporządzenie Rady Ministrów zezwalające na stosowanie nawozów azotowych w oziminach, uprawach trwałych, uprawach wieloletnich oraz na użytkach zielonych od 15 lutego. Ale pamiętajmy – to jedyna zmiana i tylko na okres wiosny 2020 r. 

Należy podkreślić, że to oczekiwane przez wszystkich rolników uelastycznienie terminu stosowania nawozów azotowych wywalczył Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, który skierował apel poparty wieloma argumentami do Jana Krzysztofa Ardanowskiego – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Gróbarczyka – Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Mateusza Morawieckiego – premiera, a także do Janusza Wojciechowskiego – Komisarza UE ds. rolnictwa. W tych działaniach Związek wsparli rolnicy, media branżowe, izby rolnicze. 

Apel i przedstawione w nim argumenty pomogły ministrowi rolnictwa w podjęciu stosownych działań w celu zmiany rozporządzenia. Jan Krzysztof Ardanowski sam wielokrotnie mówił o potrzebie takiej zmiany, ale zaznaczał też, że ten obszar przepisów pozostaje w gestii Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 

 

r e k l a m a

Co zostało zmienione w Programie azotanowym?

Aktualizacja rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, czyli tzw. Programu azotanowego, ma za zadanie jest dostosowanie go do zmian w ustawie  Prawo wodne oraz dopuszczenie elastyczne podejście przy wiosennym stosowaniu nawozów  w 2020 roku 

Stosowanie nawozów zawierających azot na gruntach ornych z uprawami ozimymi, uprawach trwałych, uprawach wieloletnich oraz trwałych użytkach zielonych tj. dla gruntów, które pokryte są roślinami od 15 lutego będzie możliwe, jeżeli: 

  • gleba nie będzie zamarznięta, 
  • gleba nie będzie zalana wodą, 
  • gleba nie będzie pokryta śniegiem. 

Te zmiany dotyczą jednak wyłącznie wiosny 2020 roku. 

 

Więcej na ten temat w numerze 8 Tygodnika Poradnika Rolniczego na str. 14.  

 

Marek Kalinowski
Fot. Pixabay 

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Azoplony z Chorzowa - rozbudowana oferta nawozów specjalistycznych

Zakłady Azotowe w Chorzowie, najstarszy w Polsce producent nawozów, wchodzi na rynek z rozbudowaną ofertą nawozów wieloskładnikowych. Linia Azoplon to produkty specjalistyczne będące uzupełnieniem o nawożenie dolistne nawozów wytwarzanych przez spółki Grupy Azoty. Zakłady Azotowe w Chorzowie, najstarszy w Polsce producent nawozów, wchodzi na rynek z rozbudowaną ofertą nawozów wieloskładnikowych. Linia Azoplon to produkty specjalistyczne będące uzupełnieniem o nawożenie dolistne nawozów wytwarzanych przez spółki Grupy Azoty.

czytaj więcej

Druga dawka azotu dla ozimin - jak nawozić?

Niedawno pisaliśmy o zasadach startowego nawożenia zbóż i rzepaku i mamy nadzieję, że wielu rolnikom udało się wykorzystać możliwość zastosowania nawozów azotowych wcześniej, czyli od 15 lutego.Dziś przypomnimy kilka ważnych zasad stosowania drugiej dawki azotu w oziminach.

czytaj więcej

Jak dokrzewić pszenice, jeśli zajdzie taka potrzeba?

W polskim klimacie zawsze należy liczyć się ze stratami zimowymi w obsadzie roślin. Na dobrą sprawę zimy jeszcze nie było, lecz historia pogodowa uczy pokory. W marcu wszystko może się jeszcze zdarzyć.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)