Jesienna aktywność piędzika przedzimka – jak jest jego biologia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jesienna aktywność piędzika przedzimka – jak jest jego biologia?

28.11.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Gdy inne szkodniki drzew liściastych, w tym owocowych, szukają zimowli, piędziki, zwane ćmami nocy listopadowych, jeszcze o tym nie myślą. To jedne z nielicznych motyli, które, jak sama nazwa wskazuje, wylatują dopiero jesienią. Teraz bowiem jest czas godów. Od października do grudnia można zaobserwować jego wzmożone loty, jego, czyli samca.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie szkody niosą za sobą piędziki?
  • Jak zwalczać piędziki?
  • Jak rozwijają się piędziki?
Chcąc zobaczyć szkodnika należy wybrać się do ogrodu wieczorem, najlepiej po deszczowym dniu i pierwszych przymrozkach. Po zapadnięciu zmroku samce rozpoczynają swoje loty godowe przelatując między jabłoniami i innymi owocowymi w poszukiwaniu samic, które idą w górę pnia do korony w celu złożenia tam jaj. Nie zawsze im się to udaje, gdyż wielu ogrodników zakłada na pniach drzew owocowych opaski lepowe, w które wpadają samice nim zostaną zapłodnione.

Samica składa nawet do 300 sztuk jaj

Ten niezwykły motyl należy do rodziny miernikowcowatych. Gąsienica ma trzy pary odnóży tułowiowych oraz dwie pary odwłokowych, co sprawia, że podczas poruszania wygina się na kształt Ω lub odwróconej litery U, co wygląda jakby odmierzała pewien dystans.

r e k l a m a
Samica po zapłodnieniu składa grupowo (nawet do 300 szt.) lub pojedynczo, żółte, z czasem przebarwiające się na pomarańczowo, jaja na końcach gałęzi, jak najbliżej pąków i na tym kończy się jej żywot. Złoża jaj zimują, by wczesną wiosną wykluły się z nich gąsienice, które rozpoczynają żerowanie na rozwijających się pączkach. Gąsienice osiągają 25 do 50 mm długości, są jasnozielone z ciemniejszą linią grzbietową i trzema białymi paskami wzdłuż ciała. Żer kontynuują na liściach wygryzając dziury w blaszkach liściowych od brzegów po nerw główny. Przy dużej intensywności żerowania dochodzi do gołożerów, a drzewo może być całkowicie pozbawione liści, a co za tym idzie możliwości fotosyntezy. Dzięki wysnutej z pyszczka cieniutkiej nitce larwy mogą przemieszczać się z rośliny na roślinę, a później w połowie roku również za pomocą nitki schodzą do ziemi, gdzie po wytworzeniu kokonu się przepoczwarczają i już jako poczwarki czekają do jesieni. Owady dorosłe opuszczają swoje legowisko wraz z nastaniem pierwszych przymrozków. W ciągu roku rozwija się jedno pokolenie szkodnika.

Wieczorem po deszczowym dniu nad drzewami rozpoczynają się loty samców piędzika przedzimka
  • Wieczorem po deszczowym dniu nad drzewami rozpoczynają się loty samców piędzika przedzimka

Samiec dorasta do 15 milimetrów

znacznie się między sobą różnią. Dorosła samica osiąga długość ok. 7 mm, samiec dorasta do 15 mm. Samica zaopatrzona jest w maleńkie, szczątkowe skrzydła, ale posiada bardzo długie odnóża, co sprawia, że bardziej przypomina pająka niż motyla. Odnóża zapewniają jej dobrą przyczepność podczas wędrówek po pniach drzew. Ma również duży i gruby odwłok, w którym przetrzymuje jaja. Samiec natomiast może się pochwalić skrzydłami o rozpiętości do 30 mm. Skrzydła są szarobrązowe z ciemnymi falistymi poprzecznymi liniami.

Dorosłe owady mają o tyle szczęście, że jesienią nie ma wrogów naturalnych, w tym ptaków, które by zmniejszyły ich populację. Pozostaje nam zakładanie jesienią opasek lepowych, które zredukują szkodnika. Pułapka powinna być wykonana na wzór lejka z papieru, opasającego pień drzewa. Lejek należy tak założyć, by węższa jego część była skierowana ku górze. Spód lejka pokrywamy substancją klejącą, by wędrujące samice się przykleiły, co powstrzyma je przed dalszą wspinaczką. Możemy także zastosować opaski lepowe, takie, jakie stosujemy wiosną do zwalczania owocówki jabłkóweczki i owocówki śliwkóweczki.

Opaski trzymamy na pniach do grudnia a w razie potrzeby, gdy wypełnią się szkodnikami, wymieniamy na nowe. Inną metodą pozbycia się szkodnika bądź ograniczenia jego ilości jest lustracja zimowa pędów tuż przy pąkach, zbieranie i niszczenie złożonych jaj. Można czynność tę połączyć z corocznym zimowym cięciem drzew owocowych. Inną dość skuteczną metodą jest oprysk drzew olejem parafinowym lub preparatem na jego bazie w okresie bezlistnym. Oprysk zniszczy zimujące jaja przedzimka, oczywiście pod warunkiem, że zabieg wykonamy bardzo dokładnie i tak, aby preparat aż spływał z drzewa. Od etapu zielonego pąka, pryskamy drzewa preparatami z nerecznicy, pokrzywy, wrotyczu, cebuli czy czosnku.

Małgorzata Wyrzykowska

Zdjęcie:  Małgorzata Wyrzykowska
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy stosowanie pasz GMO będzie możliwe dłużej?

Grupa posłów z PiS 13 listopada br. złożyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach. Co się w nim znajduje?

czytaj więcej

Owocówki – poważne szkodniki drzewek owocowych

Chyba każdy z nas spotkał jabłko, w którym owocówka wygryzła korytarz. To niezwykle częsty obrazek, który niestety dyskwalifikuje plon. Owocówki to bardzo groźne szkodniki owoców jabłoni, grusz i śliw Poznajmy każdego szkodnika dokładnie, by wiedzieć jak ograniczyć ich występowanie.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)