Jakie temperatury są optymalne dla skutecznego działania pestycydów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie temperatury są optymalne dla skutecznego działania pestycydów?

14.01.2022autor: Marek Kalinowski

Informacje o temperaturze optymalnego działania i skuteczności substancji czynnych są istotne przy wyborze fungicydów do ochrony wczesną wiosną (chłodno) oraz w okresie lata (często upalnie i słonecznie). Optymalnym zakresem skutecznego działania większości fungicydów jest przedział od 12 do 20°C.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie temperatury są optymalne dla skutecznego działania pestycydów?
  • Jaki jest optymalny zakres temperatur do wykorzystywania substancji czynnych?
  • Jak długo należy odczekać żeby uznać, że warunki są stabilne?

Jeżeli temperatura jest optymalna znaczenia nabierają inne czynniki, jak wilgotność powietrza i nasłonecznienie w czasie zabiegu. Każda substancja czynna ma bowiem właściwy sobie optymalny zakres temperatur skutecznego działania, różni się szybkością wnikania do tkanek, czy odpornością na zmywanie przez deszcz. Niestety, dodatkową trudnością w ochronie jest to, że wiele substancji i produktów zniknęło lub wkrótce zniknie z rynku. Dotyczy to w szczególności triazoli, które były w składzie większości fungicydów zbożowych.

r e k l a m a

Temperatura jest decydująca

Zabieg w warunkach maksymalnej zalecanej temperatury powietrza może powodować fitotoksyczność u rośliny chronionej, którą może pogłębić silna operacja promieni słonecznych. Skutkiem mogą być przypalone końcówki liści, a przy zabiegach T3 fitotoksyczność może dotknąć także kłosy. Pamiętajmy, że górną dozwoloną granicą stosowania fungicydów w zbożach jest temperatura powietrza 25°C. Tylko w wyjątkowych sytuacjach zabieg na granicy tej temperatury będzie skuteczny. Musi wtedy panować duża wilgotność powietrza i musi być pochmurnie. Ala to tylko teoria. Przy tak skrajnych warunkach termicznych najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie ochrony wieczorem i nocą.

Zabiegi wykonywane natomiast w warunkach minimalnych dozwolonych temperatur powietrza też powodują zmniejszenie skuteczności. Wynika to z wolniejszych w tych warunkach procesów fizjologicznych (wyhamowują) oraz wolniejszego wnikania i rozprzestrzeniania się substancji czynnych fungicydów. Temperatura jest decydująca, ale nie zapominajmy, że na skuteczność fungicydów wpływa także: poprawne sporządzenie mieszaniny zbiornikowej zgodnie z instrukcją, dobrej jakości woda, sprawny opryskiwacz, dobrze dobrane dysze i ciśnienie robocze. Skuteczność zabiegu można poprawić przez dodawanie dozwolonych adiuwantów lub np. mocznika, który rozluźnia tkanki roślin i pomaga przenikać substancjom aktywnym, a zabieg należy wykonać w okolicach południa, kiedy jest najcieplej.

Z zabiegami fungicydowymi należy zaczekać okno pogodowe

Na większości etykiet środków ochrony roślin, a także na kartach ich bezpieczeństwa technicznego trudno znaleźć zapisy o zakresie temperatur, w których substancje czynne wykazują najwyższą skuteczność działania. To znacznie pomogłoby rolnikom i ułatwiłoby im dobór środków do stosowania w ekstremalnych zakresach termicznych zimnej wiosny lub gorącego lata. Przy trudnych decyzjach z tym związanych zachęcam do kontaktu z producentem środków (niektóre z firm udostępniają specjalne infolinie), który doradzi jakie są najlepsze warunki termiczne stosowania konkretnego produktu.

Substancje czynne mają optymalne zakresy temperatur skutecznego działania i są pod tym względem spore różnice. Generalnie optymalnym przedziałem temperatur do wykonywania zabiegów fungicydowych jest 12–20°C, chociaż każda substancja aktywna ma właściwy sobie optymalny zakres skutecznego działania. Jak radzą autorzy "Metodyki integrowanej ochrony pszenicy ozimej i jarej" – jeżeli jedynym składnikiem fungicydu zbożowego jest triazol (niestety ta grupa substancji mocno skurczyła się) przy temperaturze poniżej 12°C nie powinniśmy wykonywać zabiegu. Jeżeli środek zawiera substancje czynną z grupy chemicznej np. morfolin (fenpropidyna), może być stosowany w temperaturze niższej niż 10°C, już od 5-6°C. Takie warunki często panują w czasie wykonywania pierwszych zabiegów wiosennych.

Wiosenne ocieplenie może być chwilowe i przeplatane przymrozkami. Duża może być też amplituda temperatur między dniem a nocą. Planując zabiegi fungicydowe wczesną wiosną w oziminach trzeba zaczekać na okno pogodowe. Nie wystarczy, że pojawi się kilka godzin z temperaturą optymalną dla skutecznego działania substancji czynnej środka. Takie stabilne warunki muszą potrwać przynajmniej kilka dni. Bo nawet jeżeli w ciągu dnia słupek rtęci przekroczy 10°C, to nocą mogą występować przymrozki, które skutecznie torpedują wykonanie jakiegokolwiek zabiegu ochrony roślin. Przykłady optymalnych i minimalnych temperatur przy których działają substancje czynne fungicydów pokazujemy w tabeli.



Marek Kalinowski

Zdjęcie: Pixabay

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Marka Kalinowskiego pt. Temperatura – najważniejszy czynnik skutecznej ochrony, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1/2022 na str. 23.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak duże wahania temperatur wpłyną na uprawy?

Polska zima nie jest wprawdzie jedną z najsurowszych na świecie, ale także potrafi dokuczyć zarówno nam jak i naszym roślinom. Na przełomie grudnia i stycznia panowały iście wiosenne warunki. Jednak potem aura zmieniła się na zimową ze śniegiem i mrozem. W jaki sposób takie wahania temperatury wpływają na rośliny?

czytaj więcej

Polskie rolnictwo zostanie ukarane za stosowanie mniejszej ilości nawozów i pestycydów niż zachodnie

Nowy rok zawsze przynosi nowe nadzieje, ale i niepewność co nas czeka. Polscy rolnicy na pewno niepokoją się Zielonym Ładem, bowiem wszystko wskazuje na to, że nasze rolnictwo zostanie ukarane za to, że zużywa znacznie mniej nawozów i środków rolnych od takich potęg rolniczych jak Francja, Holandia, Niecy czy też Dania. Jak to możliwe?

czytaj więcej

System DirectInject od Amazone: elastyczne dodawanie pestycydów podczas oprysku

Amazone opracował system System DirectInject, który ma zapewnić szybkie, elastyczne i dostosowane do potrzeb dozowanie środków ochrony roślin w opryskiwaczach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)