Jakie mieszanki poplonowe wybrać pod ziemniaki jadalne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie mieszanki poplonowe wybrać pod ziemniaki jadalne?

08.12.2021autor: Józef Nuckowski

Janusz Krasnodębski od 3 lat uprawia po zbożach rośliny poplonowe, których zadaniem jest jak najlepsze przygotowanie stanowiska pod ziemniaki. W tym roku dodatkowo zdecydował się na wysiew po zbożach mieszanki poplonowej na działkach przewidzianych w przyszłym roku pod uprawę kukurydzy. Niestety, warunki pogodowe znacząco ograniczają rozwój wysianych mieszanek.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie mieszanki poplonowe wybrać pod ziemniaki jadalne?
  • Dlaczego Pan Janusz Krasnodębski stawia na rzodkiew oleistą jako poplon pod ziemniaki?
  • Na jakie odmiany łubiny powinno się zwrócić uwagę jako polon pod kukurydzę?

W tym sezonie ze względu na niesprzyjającą aurę w gospodarstwie państwa Krasnodębskich opóźniły się żniwa, co uniemożliwiło wysiew poplonów w optymalnym terminie. Udało się to zrobić dopiero około 17 sierpnia. Opóźniony siew nie był jednak jedyną przeszkodą w rozwoju roślin poplonowych. Dużym problemem był niedobór opadów w październiku.

r e k l a m a

Rzodkiew oleista jako główny składnik poplonu

- Ogólnie poplony o tej porze roku powinny wyglądać lepiej. W październiku spadło u nas zaledwie 2,8 mm deszczu na m2, a w pierwszej dekadzie listopada 3,4 mm deszczu na m2, co wpłynęło na ograniczony rozwój poplonów. Dodatkowo ich wzrost hamowany jest przez przymrozki. Praktycznie każdego ranka na roślinach znajduję szron. Brak opadów i niskie temperatury blokują wzrost mieszanek poplonowych. Jest jeszcze taka zależność polegająca na tym, że na działkach, na których zastosowany był obornik i podłoże po uprawie pieczarek poplony prezentują się lepiej niż posiane tam, gdzie nawozem organicznym była jedynie słoma – mówi Janusz Krasnodębski.

Dla gospodarza najważniejsza jest mieszanka poplonowa, po której w przyszłym sezonie uprawiane będą ziemniaki. W jej skład na 1 ha weszły: facelia – 3 kg, rzodkiew oleista – 10 kg, wyka siewna jara – 25 kg, len – 5 kg, koniczyna aleksandryjska – 4 kg, łubin wąskolistny – 40 kg, groch siewny – 50 kg. Ponadto do nasion na 1 ha dodana została także saletra amonowa w ilości 100 kg, jako dawka startowa azotu. Mieszanka razem z nawozem została posiana rzutowo za pomocą rozsiewacza do nawozu, gdyż słoma i inne nawozy organiczne utrudniałyby zastosowanie siewnika.

- Przygotowując glebę pod ziemniaki chcemy przede wszystkim, aby mieszanka spełniła funkcję fitosanitarną. Głównym jej składnikiem jest rzodkiew oleista, która powinna zajmować około połowy obsady roślin w mieszance, a uzupełniana jest przede wszystkim roślinami motylkowatymi. Pod ziemniaki zastosowane zostało podłoże po produkcji pieczarek oraz obornik. Stosowana przeze mnie mieszanka poplonowa przyspiesza mineralizację zastosowanych nawozów organicznych. Rzodkiew oleista ma długi korzeń palowy i ogólnie dużą masę korzeniową. Dzięki temu napowietrza i głęboko spulchnia glebę. Rzodkiew oleista ma także działanie mątwikobójcze i ogranicza inne nicienie. Również facelia błękitna ogranicza liczebność nicieni w glebie. Dzięki uprawie mieszanek poplonowych nie stosuję pod ziemniaki jadalne żadnego wieloskładnikowego nawozu mineralnego. Wysiewam jedynie Pulgran S w dawce około 200 kg/ha w celu dostarczenia roślinom siarki – mówi Janusz Krasnodębski.

W mieszance pod ziemniaki jadalne dominuje rzodkiew oleista

  • W mieszance pod ziemniaki jadalne dominuje rzodkiew oleista

Rzodkiew oleista i facelia błękitna redukują nicienie w glebie

Janusz Krasnodębski prowadząc produkcję roślinną często eksperymentuje porównując różne rozwiązania, po czym wybiera te najlepsze. W swoich doświadczeniach szuka między innymi jak najlepszej mieszanki poplonowej pod ziemniaki jadalne, które jego zdaniem oprócz zadowalających plonów powinny odznaczać się odpowiednim wyglądem i walorami smakowymi bulw. Wspomniana mieszanka skomponowana jest w oparciu o niemieckie zalecenia dotyczące uprawy ziemniaków jadalnych, ale częściowo została zmodyfikowana przez naszego rozmówcę.

- W ubiegłym roku wysiałem na 2 ha mieszankę poplonową niemieckiej produkcji przeznaczoną pod ziemniaki. W porównaniu do mieszanki skomponowanej przez nas wypadła trochę gorzej. Łodygi ziemniaków uprawianych na naszej mieszance prezentowały się lepiej niż te na poplonie niemieckim – wyjaśnia plantator.

Mieszanka poplonowa pod kukurydzę,w której dominują bobowate (łubin wąskolistny, wyka siewna i groch) uzupełnione owsem

  • Mieszanka poplonowa pod kukurydzę,w której dominują bobowate (łubin wąskolistny, wyka siewna i groch) uzupełnione owsem
Rzodkiew oleista i facelia błękitna skutecznie redukują nicienie w glebie
  • Rzodkiew oleista i facelia błękitna skutecznie redukują nicienie w glebie

Trudnodostępny łubin

Janusz Krasnodębski podobnie jak wielu innych rolników, z którymi rozmawialiśmy o uprawie mieszanek poplonowych zwrócił uwagę na problemy z zakupem nasion odpowiednich odmian łubinu wąskolistnego.

- W tym roku w mieszance zastosowaliśmy łubin wąskolistny, ale nie sprawdziliśmy jaką nabyliśmy odmianę. Prawdopodobnie jest ona niska, gdyż została zagłuszona przez inne rośliny. W tego typu mieszankach powinno się używać odmian roślin o zbliżonej wysokości. Odmiany łubinu powinny być wysokie, aby nie zostały zagłuszone przez inne pozostałe komponenty mieszanki. W ogóle mieliśmy duże problemy z nabyciem nasion łubinu wąskolistnego i ostatecznie posialiśmy to co było dostępne na rynku. W związku z tym w przyszłym roku planujemy posiać łubin wąskolistny w plonie głównym na powierzchni około 0,5 ha na nasiona, żeby mieć własny materiał siewny do komponowania mieszanki poplonowej – mówi Janusz Krasnodębski.

Pod kukurydzę została wysiana mieszanka poplonowa inna niż pod ziemniaki. W jej skład na 1 ha weszły nasiona następujących roślin: łubinu wąskolistnego – 100 kg, wyki siewnej jarej – 20 kg, grochu siewnego – 50 kg, owsa – 25 kg. Do takiej porcji nasion podobnie jak w przypadku opisywanej wyżej mieszanki została dodana saletra amonowa w ilości 100 kg. Zdaniem gospodarza zasadniczym celem uprawy mieszanki, po której wysiana zostanie kukurydza jest ograniczenie rozwoju chwastów jesienią oraz dostarczenie do gleby zielonego nawozu.

Obie mieszanki poplonowe zasiane w gospodarstwie państwa Krasnodębskich zostaną późną jesienią wymieszane z glebą za pomocą grubera, a następnie zostanie przeprowadzona orka. Przed wysianiem mieszanek Janusz Krasnodębski zbadał poziom składników pokarmowych w glebie i w marcu ponownie przeprowadzi takie badania, aby sprawdzić ile wniósł do gleby nawóz zielony.
W przyszłym sezonie Janusz Krasnodębski zasieje łubin wąskolistny z przeznaczeniem na nasiona

  • W przyszłym sezonie Janusz Krasnodębski zasieje łubin wąskolistny z przeznaczeniem na nasiona

Józef Nuckowski

Zdjęcia: Józef Nuckowski

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Józefa Nuckowskiego pt. Trudne warunki dla poplonów, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 49/2021 na str. 26. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

 

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak uprawiać i sprzedawać ziemniaki z sukcesem? Zapraszamy na bezpłatne webinarium

Już 27 stycznia odbędzie się webinarium ziemniaczane, organizowane przez Redakcję miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce Miękkie". Mogą wziąć w nim udział wszyscy rolnicy, zainteresowani uprawą ziemniaka. 

czytaj więcej

Ekologiczna uprawa zbóż pozwoliła rolnikom z Podlasia rozwinąć gospodarstwo

Bracia Jan i Jakub Grabowieccy byli moimi przewodnikami po gospodarstwie. I w pierwszych słowach zdradzili, że temat gospodarstwa ekologicznego przewijał się w rodzinnych rozmowach od dawna. Tyle że wcześniej struktura gospodarstwa wyglądała nieco inaczej, ponieważ 80 proc. stanowiły łąki, a w tej chwili prawie 95 proc. gleb to grunty orne.

czytaj więcej

Struktura i jakość gleby kluczem do wysokich plonów

– W swoim myśleniu o przyszłości gospodarstwa skupiam się na strukturze i jakości gleby – mówi Jarosław Miściur. – Trzeba być przygotowanym na zmiany, które wymusi Zielony Ład, kryzys nawozowy i wycofywanie kolejnych substancji czynnych. Nie da się dostosować z dnia na dzień, należy testować i wprowadzać alternatywne rozwiązania z wyprzedzeniem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)