Jakie insektycydy sprawdzą się wiosną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie insektycydy sprawdzą się wiosną?

12.01.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Wiosenne skoki temperatury utrudniają ocenę kulminacyjnych nalotów chowaczy, ale też wybór insektycydów, które w większości działają optymalnie w określonych temperaturach. Jakie ma to konsekwencje dla skutecznej ochrony przed chowaczami?

Z artykułu dowiesz się

  • W jakich warunkach pogodowych zaczyna atakować chowacz brukwiaczek ?
  • Jakimi środkami ochrony roślin zwalczać chowacza brukwiaczka ?
  • Kiedy należy zwalczać chowacza brukwiaczka ?
Przy zmiennej wiosennej pogodzie ze skokami temperatur pod znakiem zapytania jest skuteczność działania wielu insektycydów. Przedziały temperaturowe skutecznego działania insektycydów z jednej strony, a z drugiej temperatura masowego nalotu wczesnych szkodników nie pokrywają się i bardzo utrudniają wybór środków.

Chowacz brukwiaczek atakuje rzepak

Pierwsze naloty szkodników rzepaku a tym najwcześniejszym jest chowacz brukwiaczek, mają miejsce, gdy temp. gleby osiągnie 5–7 st. na głębokości 10 cm, a masowy lot odbywa się dopiero przy temp. powietrza na poziomie 10–12 st. C. Czynnikami mającymi duży wpływ na aktywność chowacza brukwiaczka są: wiatr, promieniowanie słoneczne, opady. Bywa bowiem, że przy bezwietrznej pogodzie z intensywnym promieniowaniem nawet przy chłodnej wydawałoby się pogodzie, brukwiaczek dogrzewa się i zaczyna pracę.

r e k l a m a
Rolnicy często nie są w stanie utrzymać nerwów na wodzach i przed nalotem kulminacyjnym stosują zabiegi – zbyt wcześnie. I wtedy możemy obserwować efekt domina – pierwszy w okolicy opryskiwacz wyjeżdżający w pole jest sygnałem do wykonania zabiegu przez sąsiadów. To błąd! Zamiast polegać na trafnej ocenie sytuacji przez sąsiada wystawmy żółte naczynia do odławiania szkodników na własnej plantacji.

Ważny jest dobór insektycydu skutecznego w warunkach chłodnej wiosny i kluczowe wyznaczenie terminu kulminacyjnych nalotów szkodników. Żółte naczynia trzeba wystawić w rzepaku w połowie lutego i sprawdzać ich zawartość każdego dnia o tej samej godzinie
  • Ważny jest dobór insektycydu skutecznego w warunkach chłodnej wiosny i kluczowe wyznaczenie terminu kulminacyjnych nalotów szkodników. Żółte naczynia trzeba wystawić w rzepaku w połowie lutego i sprawdzać ich zawartość każdego dnia o tej samej godzinie

Większość insektycydów potrzebuje do optymalnego działania temperatur poniżej 20 stopni Celcjusza

Problemy wiosennych zabiegów insektycydowych pogłębia fakt wycofywania z rynku znanych i skutecznych substancji czynnych. Ta paleta kilkudziesięciu zarejestrowanych w rzepaku insektycydów reprezentowanych jeszcze niedawno przez sześć grup chemicznych maleje w oczach. Większość tych insektycydów (ponad połowa produktów to pyretrtoidy) potrzebuje do optymalnego działania temperatur poniżej 20 st. C. Sprawdzą się przy chłodniejszych temperaturach, ale ich działanie trwa krótko. Jeżeli zastosujemy je przy załamaniu pogody, kiedy chowacze schowają się – nic nie wskóramy.

Internetowa wyszukiwarka środków ochrony roślin wskazuje 58 insektycydów zarejestrowanych w rzepaku do zwalczania chowacza brukwiaczka, są to insektycydy jedno- i wieloskładnikowe zawierające takie substancje jak: acetamipryd i tiachlopryd (neonikotynoidy), alfa-cypermetryna, beta-cyflutryna, deltametryna, lambda-cyhalotryna, tau-fluwalinat i zeta-cypermetryna (to pyretroidy), fosmet (fosforoorganiczny).

Środki z innych grup chemicznych działające dłużej niż pyretroidy do optymalnej skuteczności potrzebują często temperatur powyżej 15 st. C, czyli znacznie wyższych niż optymalne temperatury (10–12 st. C) dla masowych nalotów chowaczy. Są na rynku insektycydy będące mieszaninami substancji aktywnych, które lepiej dopasowują się skutecznością działania do temperatur (od 10 st. C), kiedy masowo atakują chowacze. Właściwie jedynymi i najlepiej dopasowanymi substancjami, dla których skuteczność działania w mniejszym stopniu zależy od temperatury te zawierające np. acetamipryd.

Bardzo ważną substancją czynną w programach zwalczania szkodników był chloropiryfos z grupy fosforoorganicznych (ostateczny termin stosowania dawno minął, a substancja ta była składnikiem 28 insektycydów). Jest jeszcze tiachlopryd (dotyczy to 14 insektycydów) z grupy neonikotynoidów, ale ostateczny termin stosowania takich produktów upływa 3 lutego 2021 r.


Marek Kalinowski
Zdjęcie: Marek Kalinowski
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Tegoroczny rzepak ozimy zapowiada się obiecująco

Jesień to najważniejszy czas dla rzepaku i możemy być pewni, że błędy, które popełnimy jesienią, dadzą o sobie znać i znacząco wpłyną na dalsze losy plantacji. Jesienią wykształca się rozeta, tworzą się zawiązki pędów bocznych, ustala się liczba rozgałęzień, ilość przyszłych kwiatów i łuszczyn. o tej porze roku roślina musi być w jak najlepszej kondycji, żeby udało jej się bezpiecznie przezimować. I musi być na tyle odżywiona i silna, żeby szybko i sprawnie zregenerowała się po zimie.

czytaj więcej

Czym się wyróżnia idea Top Serwisów w rzepaku ozimym?

Idea TOP Serwisów narodziła się w firmie Timac Agro Polska w 2017 r. TOP Serwisy są ciągle doskonalone tak, aby metodykę obserwacji roślin i gleby dostosować jak najlepiej do potrzeb doradztwa dla rolnika. Zrozumieć jak najlepiej: glebę, roślinę i rolnika – to sedno TOP Serwisów.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)