Jakie będą zbiory buraków cukrowych u plantatorów z Pfeifer & Langen?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie będą zbiory buraków cukrowych u plantatorów z Pfeifer & Langen?

15.05.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Ostatni tydzień to czas intensywnego rozwoju buraków cukrowych. Mimo zapowiadanych przymrozków, te które się zdarzyły, nie miały wpływu na wzrost roślin. Jakie są przewidywania Grupy Pfeifer & Langen co do zbiorów buraka cukrowego w Polsce. 

W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. powstaje cukier pod marką Diamant. Spółka skupuje wyłącznie polskie buraki i prowadzi produkcję cukru w Polsce w czterech cukrowniach w:

  • Środzie Wlkp.,
  • Gostyniu,
  • Miejskiej Górce,
  • Glinojecku.
r e k l a m a

Dobre wschody buraka i oszczędności na polach z uprawą pasową

Według obserwacji doradców z koncernu Pfeifer & Langen Polska, 2022 rok to kolejny rok, w którym na polach z uprawą pasową buraki cukrowe dobrze sobie radzą. Tegoroczna obsada buraka pod flagą P&L Polska wynosi 100 tysięcy roślin na hektar.

Wiosenne siewy buraków przebiegały bardzo dynamicznie, co ułatwiły wydaje i nowoczesne siewniki zakupione przez spółkę. Maszyny następnie zostały odsprzedane albo wynajęte na bardzo dogodnych warunkach plantatorom buraka cukrowego.

Wszelkie metody uprawy, które nie odwracają gleby podczas orki (np. strip-till i inne metody konserwujące), chronią ją przez erozyjnym działaniem wiatru. Dzięki temu wierzchnia warstwa gleby nie jest zwiewana. Jest to o tyle ważne, że w Wielkopolsce marzec był bardzo suchy i wietrzny.

Specjalne agregaty wyjechały na pole tylko raz. Jeden przejazd równał się ze wzruszeniem gleby, wykonaniem siewu oraz nawożenia. Tym samym dodatkowym atutem tego typu uprawy jest oszczędność jakże drogiego w ostatnich miesiącach paliwa oraz nawozów sztucznych

Zabiegi herbicydowe odbywają się planowo​

Na tą chwilę plantacje polskiego buraka otrzymały ochronę w ramach drugiego zabiegu herbicydowego. A część plantatorów planuje już trzeci zabieg w tym celu, dlatego, że niewielkie opady sprzyjały wschodom chwastów, w tym komosy białej. 

Kolejnym problemem jest przesuszona gleba, która uniemożliwia efektywne działanie substancji o działaniu doglebowym, a tym samym stosowane programy ochrony mogą być nie tak skuteczne jak się przewidywało.  

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie Pfeifer & Langen Polska
Fot. pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wysokie ceny i brak towaru - Co się dzieje z cukrem?

Ceny cukru szybują w górę, a ze sklepowych półek zaczyna znikać jego zapas. Dlaczego tak się dzieje? 

czytaj więcej

Dlaczego cukier jest tak drogi i dlaczego zaczyna go brakować w sklepach?

Ceny cukru szybują w górę, a ze sklepowych półek zaczyna znikać jego zapas. Dlaczego tak się dzieje? 

czytaj więcej

Krajowa Grupa Spożywcza ma mieć 3,5 mld zł przychodu. Czy pomoże rolnikom?

Rząd zgodził się na utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej. Szacuje się, że przychody spółki sięgną prawie 3,5 mld zł rocznie. W skład spożywczego holdingu mają wejść także nowe podmioty, w tym zagraniczne. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)