Jaką strategię odchwaszczania kukurydzy wybrać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaką strategię odchwaszczania kukurydzy wybrać?

31.03.2022autor: Marek Kalinowski

W odchwaszczaniu kukurydzy można stosować kilka strategii w oparciu o herbicydy typowo doglebowe, typowo nalistne, takie, które można stosować doglebowo i wcześnie powschodowo, a także glifosat.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaką wybrać strategię odchwaszczania kukurydzy ?
  • Jakie są główne chwasty dwuliścienne występujące na plantacjach kukurydzy ?
  • Jakie herbicydy stosować na dany chwast w kukurydzy ?

Dziś i w najbliższych tygodniach przybliżymy te rozwiązania oraz warunki skuteczności. Uważam, że w obliczu zmiennej pogody wiosną i w obawie o wtórne zachwaszczenie chwastami ciepłolubnymi, ekonomicznym i elastycznym rozwiązaniem są zabiegi sekwencyjne dawkami dzielonymi. Ale dziś o odchwaszczaniu przedwschodowym.

r e k l a m a

Wschody chwastów rozciągają się w czasie

Każda strategia regulacji zachwaszczenia w kukurydzy może zdać egzamin na piątkę, ze skutecznością bliską 100%. Wszystko zależy od pogody, ale także systemu uprawy, przedplonu, terminu siewu itd. Dzisiaj przypomnimy ważne zasady odchwaszczania kukurydzy herbicydami doglebowymi, gdzie – rzecz jasna – określanie progowego zachwaszczenia mija się z celem. Substancje czynne i herbicydy trzeba dobierać w oparciu o historię zachwaszczenia na danym stanowisku i problemy w uprawianych roślinach przedplonowych.

Oczywiście, wschody chwastów rozciągają się w czasie i tylko raz na kilka lat, przy szczęściu do pogody, możliwe jest pozbycie się chwastów jednym zabiegiem przedwschodowym. Jest spore ryzyko, że po takim zabiegu do głosu dojdzie zachwaszczenie wtórne i pojawią się chwasty ciepłolubne, np. szarłat i chwastnica.

Głównymi chwastami dwuliściennymi występującymi na plantacjach kukurydzy są: komosa biała, szarłat szorstki, psianka czarna, ostrożeń polny, powój polny i chaber bławatek, a jednoliściennymi: chwastnica jednostronna, włośnice i perz właściwy. Takie spektrum zachwaszczenia w prawidłowym płodozmianie i przy pogodzie bez niespodzianek łatwo można opanować.

Przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy ma wielu zwolenników i może być bardzo skuteczne, z czystą plantacją po wschodach. Ale jest jeden warunek – dobre uwilgotnienie gleby i ciepły start wiosny, które sprowokują do wzrostu także chwasty ciepłolubne

  • Przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy ma wielu zwolenników i może być bardzo skuteczne, z czystą plantacją po wschodach. Ale jest jeden warunek – dobre uwilgotnienie gleby i ciepły start wiosny, które sprowokują do wzrostu także chwasty ciepłolubne

Różne chwasty w różnych technologiach uprawy

Odchwaszczanie kukurydzy mimo dużej palety środków nie jest takie łatwe. Na każdej plantacji są inne uwarunkowania i trudności z odchwaszczaniem wynikające z terminów siewu, przedplonów, wilgotności gleby, typu gleby czy technologii uprawy i siewu (orkowa, bez orki, uproszczona).

Przy bardzo wczesnych siewach kukurydzy w drugiej dekadzie kwietnia, pojawiają się na plantacjach chwasty typowe dla upraw zbożowych, jak: gwiazdnica pospolita, rumianowate (maruna, rumian, rumianek), rdesty (powojowy, plamisty, ptasi), rzodkiew świrzepa, stulicha psia, gorczyca polna, przytulia czepna, niezapominajka polna, tasznik pospolity i tobołki polne.

Na stanowiskach bez orki, gdzie wykorzystuje się uprawę pasową i siew z nawożeniem współrzędowym, większym problemem stają się chwasty ciepłolubne. Na pola z uproszczoną uprawą coraz mocniej wchodzi też bodziszek, a są rejony, gdzie wszystkie te chwasty przebija szkodliwością zaślaz pospolity. Trzeba o tym pamiętać i brać pod uwagę przy wyborze herbicydów.

W kukurydzy po kukurydzy obserwuje się znaczny wzrost nasilenia chwastnicy jednostronnej i komosy białej, a zaniechanie tradycyjnego zmianowania przyczynia się do pojawiania się nowych gatunków chwastów, takich jak: psianka czarna i poziewnik szorstki. Należy o tym pamiętać rozpoczynając wymuszoną monokulturę uprawy.

Problemem w odchwaszczaniu nalistnym kukurydzy są przymrozki wpisane w nasz klimat i tutaj działanie z wyprzedzeniem, czyli odchwaszczanie przedwschodowe preparatami doglebowymi, może dać kukurydzy przewagę na starcie wegetacji. Z jednej strony przymrozki mogą uszkadzać kukurydzę i przyhamować jej wzrost, a z drugiej opóźniają wykonanie zabiegów nalistnych, przez co chwasty osiągają zaawansowane stadia rozwojowe i są wtedy bardzo trudne do zwalczenia.

Zdarza się niestety, że nawet jeżeli zabieg doglebowy był wykonany w dobrych warunkach i zadziałał, to ocieplenie i intensywne opady mogą spowodować silne wtórne zachwaszczenie chwastami ciepłolubnymi. Normą jest wtedy masowe pojawienie się chwastnicy jednostronnej i szarłatu szorstkiego.

Chwastnica jednostronna jest ciepłolubna, przez co prawie zawsze mamy do czynienia z wtórnym zachwaszczeniem. Po zabiegu przedwschodowym potrzebna jest wtedy poprawka

  • Chwastnica jednostronna jest ciepłolubna, przez co prawie zawsze mamy do czynienia z wtórnym zachwaszczeniem. Po zabiegu przedwschodowym potrzebna jest wtedy poprawka

Odchwaszczanie doglebowe jest łatwiejsze na glebach słabszych

Dobry efekt stosowania herbicydów doglebowych można osiągnąć dzięki znajomości pola i glebowego banku nasion chwastów. Przy stosowaniu herbicydów doglebowych należy pamiętać, aby dane preparaty aplikować na dostatecznie uwilgotnioną glebę. Jeśli dawki herbicydów doglebowych podane są w zakresie „od – do”, to wyższe należy stosować na glebach cięższych, zasobnych w próchnicę, na których silny kompleks sorpcyjny unieruchamia znaczącą część substancji czynnych.

Generalnie, w kukurydzy uprawianej na mocnych glebach zamiast stosować wysokie dawki herbicydów doglebowych lepiej jest polegać na wczesnym odchwaszczaniu powschodowym lub odchwaszczaniu sekwencyjnym dawkami dzielonymi, o czym napiszemy w kolejnych wydaniach „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. Odchwaszczanie doglebowe jest łatwiejsze i skuteczniejsze na glebach słabszych, pod warunkiem, że będą dostatecznie uwilgotnione. W dalszej części prezentujemy substancje aktywne herbicydów doglebowych i wymieniamy chwasty wrażliwe przez nie zwalczane (podane dawki zwalczają chwasty wrażliwie na poziomie 85–100%).

W strip-tillu z glifosatem

Ważnym w wielu gospodarstwach wariantem odchwaszczania przed wschodami kukurydzy (najpóźniej trzy dni przed wschodami) jest wykorzystanie herbicydów zawierających glifosat. Herbicydów z glifosatem jest wiele, ale tylko niektóre mają taką rejestrację. Warto rozważyć ten wariant przedwschodowego odchwaszczania, zwłaszcza w uproszczonej uprawie kukurydzy (np. w uprawie pasowej). Wtedy wschody chwastów na pasie nieuprawionym są szybsze. Warunkiem skuteczności glifosatu są wschody chwastów (powinny mieć w momencie zabiegu dwa liście) przed wschodami kukurydzy. Trudnością, zwłaszcza w uprawie tradycyjnej, jest oszacowanie wschodów kukurydzy, aby nie przekroczyć granicy zabiegu, najpóźniej trzy dni przed wschodami. Tutaj sprawdzonym przez rolników także w innych uprawach sposobem jest założenie miniaturowego inspektu, tj. przykrycia kawałka plantacji folią (np. 1 m x 1 m). Jeżeli pod folią zauważymy pierwsze symptomy wschodów, znaczy, że na plantacji zaczną się one masowo właśnie za 2–3 dni. Warunkiem bezpieczeństwa użycia glifosatu w kukurydzy dla kukurydzy są jej równe wschody, a zatem, duża precyzja siewu na minimum 2 cm głębokości. Na stanowiskach wyrównanych w dobrej kulturze nie ma z tym problemu, ale na glebach mozaikowatych – tak.

Według „Metodyki integrowanej ochrony i produkcji kukurydzy – dla doradców” w fazie BBCH 00, czyli doglebowo, zaraz po siewie kukurydzy można stosować herbicydy z następującymi substancjami aktywnymi:

Dimetenamid-P + pendimetalina (dawka 850 + 1000 g/ha)

Wrażliwe gatunki chwastów na te substancje czynne to: chwastnica jednostronna, przytulia czepna, komosa biała, rdest ptasi, tobołki polne, gwiazdnica pospolita.

W fazie BBCH 00–09, czyli po siewie do momentu zanim pochewka liściowa kukurydzy przebije się na powierzchnię gleby, można stosować herbicydy z następującymi substancjami aktywnymi:

Glifosat (720 g/ha)

Wrażliwe gatunki chwastów na tę substancję czynną to: jednoroczne jednoliścienne i dwuliścienne chwasty w fazie nie starszej niż dwa, maksymalnie cztery liście właściwe.

W fazie BBCH 00 i w fazie BBCH 11–12, czyli doglebowo zaraz po siewie kukurydzy i wcześnie powschodowo w fazie od 1 do 2 liści kukurydzy, można stosować herbicydy z następującymi substancjami aktywnymi:

Izoksaflutol + tienkarbazon metylu (75–100 + 30–40 g/ha)

Wrażliwe gatunki chwastów na te substancje czynne to: chwastnica jednostronna, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, przytulia czepna, rdest powojowaty, rdest ptasi, włośnice, rumian pospolity, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, tasznik pospolity.

Pendimetalina (1200–1650 g/ha)

Wrażliwe gatunki chwastów na tę substancję czynną to: chwastnica jednostronna, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnoty, komosa biała, miotła zbożowa, przytulia czepna, rzodkiew świrzepa, sporek polny, szarłat szorstki, wiechlina roczna, włośnice.

W fazie BBCH 00–14, czyli doglebowo i wcześnie nalistnie, od siewu do 4 liści kukurydzy można stosować herbicydy z następującymi substancjami aktywnymi:

Petoksamid (1200 g/ha)

Wrażliwe gatunki chwastów na tę substancję czynną to: blekot pospolity, bodziszek drobny, chwastnica jednostronna, farbownik polny, gorczyca polna, jasnota purpurowa, przetacznik perski, psianka czarna, rdest plamisty, szarłat szorstki, rumian polny, tasznik pospolity, tobołki polne, wilczomlecz obrotny.

W fazie BBCH 00 i w fazie BBCH 11–14, czyli doglebowo, zaraz po siewie kukurydzy i wcześnie powschodowo w fazie od 1 do 4 liści kukurydzy można stosować herbicydy z następującymi substancjami aktywnymi:

Metolachlor-S (1440 g/ha)

Wrażliwe gatunki chwastów na tę substancję czynną to: chwastnica jednostronna, paluszniki, psianka czarna, włośnice.

W fazie BBCH 00 i w fazie BBCH 11–16, czyli doglebowo, zaraz po siewie kukurydzy i wcześnie powschodowo w fazie od 1 do 6 liści kukurydzy można stosować herbicydy z następującymi substancjami aktywnymi:

Terbutyloazyna (750 g/ha)

Wrażliwe gatunki chwastów na tę substancję czynną to: bodziszek drobny, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, mlecz zwyczajny, przytulia czepna, rdesty, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne.

To są przykłady substancji czynnych. Herbicydy do odchwaszczania kukurydzy są rozwijane, składają się nawet z trzech substancji czynnych.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Marka Kalinowskiego pt. Skutecznie przedwschodowo, pod warunkiem uwilgotnienia gleby, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 13/2022 na str. 30.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.


FOT. Marek Kalinowski

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Powschodowe odchwaszczanie kukurydzy - kiedy wykonać i jakie substancje wybrać?

Tydzień temu przedstawiliśmy zasady przedwschodowego odchwaszczania kukurydzy. Ta strategia zdaje egzamin pod warunkiem odpowiedniego uwilgotnienia gleby, ale na stanowiskach ciężkich z dużą pojemnością sorpcyjną wymaga stosowania maksymalnych dawek herbicydów.

czytaj więcej
Kukurydza

Miskant olbrzymi wyprze kukurydzę?

Kukurydza jest niezaprzeczalnie numerem jeden pod względem wydajności energetycznej, istnieją jednak ciekawe alternatywy, które mogą posłużyć jako źródło substratu dla biogazowni.

czytaj więcej
Kukurydza

Chlomazon w programie odchwaszczania kukurydzy…

A jednak. Chlomazon to substancja, która do tej pory kojarzyła się jednoznacznie z odchwaszczaniem rzepaku ozimego. Tymczasem firma Sumi Agro wprowadza herbicyd do odchwaszczania kukurydzy, zawierający chlomazon.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)