Jak skutecznie zapobiegać chorobom ziemniaków?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak skutecznie zapobiegać chorobom ziemniaków?

25.05.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Choroby grzybowe w ziemniakach to trudny i bardzo ważny temat. Nasilenie występowania poszczególnych chorób na pewno zależy od rejonu, w którym zlokalizowana jest dana plantacja. Krystian Nowak, specjalista działu ziemniaka w Agro –  Funduszu Mazury Sp. z o.o. przyznaje, że w ich gospodarstwie z chorobami nie ma wielkich problemów. Mają to szczęście, że w okolicach nie ma innych większych plantacji ziemniaków, dzięki temu choroby nie mają się skąd i dokąd przenosić. 

Z artykułu dowiesz się

  • Jak skutecznie zapobiegać chorobom ziemniaków ?
  • Kiedy zacząć sadzić ziemniaki ?
  • Jak wyprodukować jakościowego ziemniaka ?
Duży udział ma też odczuwalna zmiana klimatu, bo ostatnie lata są suche i ciepłe. Jak nie ma dłużej utrzymującej się wilgoci, to w mniejszej ilości tworzą się zarodniki zarazy ziemniaka i rozmówca podkreślał, że choroba na szczęście ich omija. Ale długotrwałe susze z naprzemiennymi opadami deszczu sprzyjają alternariozie i to właśnie z nią najczęściej walczą.

Sadzenie rozpoczyna się na koniec kwietnia

24 kwietnia w gospodarstwie ruszyło sadzenie ziemniaków. Zawsze sadzenie rozpoczyna się pod koniec kwietnia lub na początku maja, ze względu na przymrozki, które tu na Mazurach w kwietniu są normą. Do obsadzenia jest w tym roku 190 ha, więc sadzenie potrwa około 3 tygodni.

r e k l a m a
Na polach zagości 20 odmian, w tym kilka, które sadzimy co roku np.: Brooke, Innovator, Smith’s Comet, Orwell, Hermes, Riviera, Melody. Poza tym jak co roku zasadzimy nowe, między innymi: Kingsman, Olympus, Fontane – wylicza specjalista działu ziemniaka.

Gospodarstwo w Drogoszach dysponuje różnymi glebami. Najlepiej sadzić ziemniaki na glebach lżejszych, ale w tym roku niestety większość plantacji będzie na glebach ciężkich, więc rozmówca podkreśla, że podstawą będzie nawadnianie. Tym bardziej, że suszę już w tej chwili widać naprawdę bardzo mocno.

Ponad 70 proc. plantacji ziemniaka będziemy nawadniali, ale idealnie złożyło się, ponieważ pola z ziemniakami w tym roku zlokalizowane są w okolicach naszych największych studni. Bywały lata, że trzeba było rozkładać węże kilometrami, zdarzyło nam się łącznie rozłożyć węże o długości 5,5 km – wspomina Krystian Nowak.

Sadzenie ziemniaków ruszyło 24 kwietnia i obsadzenie 190 ha dwudziestoma odmianami potrwa 3 tygodnie
  • Sadzenie ziemniaków ruszyło 24 kwietnia i obsadzenie 190 ha dwudziestoma odmianami potrwa 3 tygodnie

Jakość ważniejsza od ilości

Ziemniak jest uprawą, którą sadzi się szybko, szybko rośnie i szybko się ją zbiera, ale trzeba się przy niej nachodzić, jak chce się mieć plon wysokiej jakości. Szczególnie przy sadzeniaku, który produkowany jest w Drogoszach, trzeba bardzo uważać, bo każdy sadzeniak jest podatny na wirusy. Wirusy to pierwsza rzecz, która dyskwalifikuje ziemniaki, czasem spadają do niższej klasy, a czasem nie mogą być sprzedawane.

Ralf Friedrichsen prezes Agro – Funduszu Mazury Sp. z o.o., zawsze podkreśla, że w ich działaniach istotny jest nie plon z hektara, tylko jakość tego plonu. Przy sadzeniaku im mniejszy materiał, tym bardziej cenny. Kaliber do 55 mm jest najlepszy.

Mamy jasne założenia i ściśle sprecyzowany cel, wyprodukować jak najwyższej jakości sadzeniaka i tego się trzymamy – wyjaśnia prezes spółki.

Uprawa ziemniaków wiąże się z szeregiem wymagań, które trzeba spełnić, dlatego tak ważny jest czas reakcji. Rozmówca wyjaśnia, że przy pracy korzystają od wielu lat z różnego rodzaju oprogramowań, które przy rzetelnej i systematycznej pracy związanej z pozyskiwaniem danych z monitoringu pól, regularnym wpisywaniem wielu danych, ułatwiają podejmowanie decyzji i pozwalają na szybsze, sprawniejsze i bardziej precyzyjne dobranie właściwych środków chemicznych.

Agro – Fundusz Mazury Sp. z o.o. gospodaruje na 3290 ha. Na czele spółki stoi prezes Ralf Friedrichsen. Siedziba firmy zlokalizowana jest w Drogoszach w powiecie kętrzyńskim. Spółka zajmuje się produkcją roślinną. W strukturze zasiewów dominują uprawy ozime, pszenica 1391 ha, rzepak 891 ha. Uprawy jare takie jak pszenica 113 ha i jęczmień jary browarny 475 ha. Ziemniak sadzeniak ok. 190 ha oraz bobik nasienny 106 ha i 124 ha grochu nasiennego. Na zdjęciu: Ralf Friedrichsen (z lewej) – prezes Agro – Funduszu Mazury Sp. z o.o. i Krystian Nowak – specjalista działu ziemniaka.
  • Agro – Fundusz Mazury Sp. z o.o. gospodaruje na 3290 ha. Na czele spółki stoi prezes Ralf Friedrichsen. Siedziba firmy zlokalizowana jest w Drogoszach w powiecie kętrzyńskim. Spółka zajmuje się produkcją roślinną. W strukturze zasiewów dominują uprawy ozime, pszenica 1391 ha, rzepak 891 ha. Uprawy jare takie jak pszenica 113 ha i jęczmień jary browarny 475 ha. Ziemniak sadzeniak ok. 190 ha oraz bobik nasienny 106 ha i 124 ha grochu nasiennego. Na zdjęciu: Ralf Friedrichsen (z lewej) – prezes Agro – Funduszu Mazury Sp. z o.o. i Krystian Nowak – specjalista działu ziemniaka.

Stacja meteo na bieżąco bada temperaturę i wilgotność powietrza

Jednym z programów, na którym pracuje się w Drogoszach jest program firmy DACOM, współpracujący ze stacją meteo. Gospodarstwo ma dwie stacje meteo rozstawione w promieniu 15 km.

Jest to bardzo rozbudowany program, w którym wpisujemy wszystkie dane od samego początku, czyli zaczynamy od daty kiedy rozpoczynamy sadzenie, jakie odmiany, w jakim rozmiarze są posadzone, ile hektarów zostało posadzonych etc. Program jest 2– 3 razy w tygodniu aktualizowany, bo pola monitorujemy prawie codziennie, więc każdą zmianę na bieżąco wpisujemy. Warto dodać, że każde pole musi być w tym programie zrobione i wpisane osobno – tłumaczy rozmówca.

Stacja meteo na bieżąco bada temperaturę, wilgotność powietrza, nasilenie i kierunki wiatru. Takie informacje gospodarstwo Agro – Fundusz Mazury zbiera już od wielu lat. Dzięki temu są w stanie odtworzyć przebieg wegetacji w poprzednich latach, wiedzą, jakie choroby, w jakim czasie najczęściej przenoszą się. Jakie są warunki optymalne do przenoszenia się danego zarodnika i w jak szybkim tempie może się rozprzestrzeniać. Program wyświetla alarmy, pokazuje kiedy na danym polu występuje zagrożenie i jakimi zarodnikami konkretnej choroby.

Krystian Nowak dodaje, że program przekazuje dość szczegółowe wskazówki, bo np. na polach oddalonych od siebie o 15 km na jednym jest zagrożenie, a na innym zagrożenia nie ma i rzeczywiście pokrywa się to z sytuacją, którą obserwujemy. Podobnych programów wspomagających decyzje jest wiele, ale trzeba pamiętać, że ich skuteczność zależy od ilości zebranych i rzetelnie wprowadzonych danych.

Regularna lustracja plantacji

Na naszych polach największy problem mamy z alternariozą, na szczęście jej szkodliwość jest mniejsza, niż zarazy ziemniaka. Ale dodatkową trudnością w skutecznym zwalczaniu jest fakt, że jest ona wywoływana przez dwa grzyby – wyjaśnia specjalista działu ziemniaka. Alternarioza jest to tak naprawdę zespół dwóch chorób grzybowych tzn. suchej plamistości liści i brunatnej plamistości liści. Gospodarstwo w Drogoszach od samego początku stara się zapobiegać alternariozie sadząc wysokiej jakości, zdrowe sadzeniaki i zachowując odpowiednie zmianowanie. Przy profesjonalnej produkcji sadzeniaka powinno być minimum 7 lat przerwy w uprawie na tym samym polu i tego trzymają się agronomowie w gospodarstwie Agro – Funduszu Mazury.

– Problemy z alternariozą mamy przeważnie w fazach końcowych, jak już ziemniak zbliża się do zbioru. Jak sprawdzamy? Najlepszym sposobem jest przejście kolejnych pól i kolejnych odmian i obserwowanie zmian na liściach, jak się ma wprawne oko i chodzi się przy tych ziemniakach już jakiś czas, to wszystko można zauważyć. Sprawdzamy, jakie sygnały i zagrożenia pokazuje nasz program. Następnie siadamy z całym zespołem zajmującym się uprawą ziemniaka i ustalamy, czy używamy fungicydów, czy dodajemy fungicyd do oprysku na insekty, czy lepiej zrobić osobny zabieg, który fungicyd najlepiej zastosować patrząc na pogodę w najbliższym czasie – wylicza Krystian Nowak.

Nie zawsze można dodać fungicyd do oprysku na insekty

Oczywiście mamy zaplanowaną strategię ochrony ziemniaka i sprawdzone fungicydy takie jak np. Carial Star 500 SC zwalczający alternariozę i zarazę ziemniaka. Środek, który należy stosować zapobiegawczo lub interwencyjnie, w początkowej fazie infekcji lub zgodnie z sygnalizacją w danym rejonie. Należy pamiętać o tym, że tym fungicydem możemy wykonać maksymalnie 3 zabiegi w sezonie wegetacyjnym. Przy zarazie odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić co najmniej 7 dni, a przy alternariozie 10 dni. Inne fungicydy, których używamy na naszych plantacjach to m.in. Sacron WG i Axidor do walki z zarazą ziemniaczaną – wylicza rozmówca.

Trzeba pamiętać, że nie zawsze można dodać fungicyd do oprysku na insekty. Większość producentów ziemniaków w szczególności sadzeniaków bardzo często te zabiegi łączy. Czy to jest właściwa droga, trudno powiedzieć, bo ilu rolników, tyle różnych sposobów, doświadczeń i praktyk.


Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz 
Zdjęcia: Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz 
Zdjęcie Główne: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe przyrosty ziemniaka – jak zabezpieczyć się przed zarazą?

O skuteczności zwalczania zarazy ziemniaka decyduje pierwszy zabieg. Potem istotne jest utrzymanie ciągłości ochrony dostosowanej do faz rozwojowych ziemniaka. Ważny jest wybór fungicydu uwzględniający sposób działania substancji aktywnej, skuteczność zwalczania, mobilność w roślinie.

czytaj więcej

Dwa rodzaje alternariozy w ziemniakach – jak je zwalczać?

Szkodliwość alternariozy jest na razie w Polsce mniejsza niż zarazy i dlatego zagrożenie to bywa bagatelizowane. Niestety, zagrożenie ziemniaków alternariozą wzrasta. Trudnością w zwalczaniu choroby jest to, że powodują ją dwa grzyby – grzyb Alternaria alternata i grzyb Alternaria solani, a fungicydy na alternariozę w większości zwalczają dobrze tylko jednego sprawcę choroby.

czytaj więcej

Jakie są sposoby zwalczania zarazy ziemniaków?

W uprawie ziemniaków zaraza jest chorobą najgroźniejszą. Jej rozwój w czasie wegetacji mocno ogranicza potencjał plonowania ziemniaków, ale też powoduje znaczne straty w trakcie przechowywania bulw.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)