Jak nawozić rzepaki wiosną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak nawozić rzepaki wiosną?

10.02.2020autor: Marek Kalinowski

Azot startowy trzeba podać wcześnie, a całą wiosenną jego dawkę uzależnić od ocenionego potencjału plonotwórczego po zimie i po uszkodzeniach wiosennymi przymrozkami. Bardziej precyzyjną dawką azotu od tej wynikającej z zakładanego plonu można określić na podstawie badania zasobności gleby w azot mineralny. Słowo wcześnie jest kluczowe, a najlepiej, gdyby azot był w zasięgu systemu korzeniowego w chwili wznowienia wiosennej wegetacji.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak najbardziej precyzyjnie określić dawkę startową azotu w uprawie rzepaku?
  • Od czego zależy efektywność wykorzystania azotu przez rośliny?
  • Jaka jest kluczowa zasada w wiosennym nawożeniu azotem?
  • Co ma na celu wiosenne nawożenie azotem?
Każdy rolnik wie też, że sztywna data od 1 marca jest nieracjonalna i mija się z dobrą praktyką rolniczą. Dlatego też z niecierpliwością czekamy na zezwolenie stosowania azotu wcześniej, o co zabiega Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.

Podejście indywidualne

Właściwie co gospodarstwo to inna jest taktyka nawożenia azotem i w każdym kupowane są inne nawozy azotowe. Można byłoby o tym mówić w nieskończoność i udowodnić zasadność każdego, choć różniącego się istotnie zalecenia nawożenia azotem. Dlatego na przekór tytułowi – schematów nawożenia startowego rzepaku nie ma. Precyzyjna dawka azotu startowego może być dokładnie określona na podstawie testu N-min, czyli pomiaru zawartości azotu mineralnego w warstwie gleby 0–90 cm. Analizę gleby na zawartość N-min przeprowadzają Stacje Chemiczno-Rolnicze. Można ograniczyć się do oznaczenia rezerw mineralnego azotu w warstwie 0–60 cm.

r e k l a m a
Jeżeli założymy wielkość plonu nasion rzepaku 3,5 t na hektar, to zalecana dawka N wynosi 210 kg na hektar. Należy od tego odjąć ilość N-min w warstwie 0–60 cm. Jeżeli wynosi np. 70 kg N na hektar, to dawką wiosenną azotu powinno być 140 kg/ha. W dużej mierze jest to dawka teoretyczna, bo efektywność wykorzystania azotu przez rośliny na jednostkę plonu zależy od wielu czynników. Od pogody, temperatur, opadów, nawożenia siarką i cynkiem itd. Pierwszą uderzeniową dawkę azotu w ilości nie mniejszej niż 100 kg N na hektar należy wysiać zanim wegetacja ruszy i to jest najważniejsze – ważniejsze niż wielkość dawki startowej.

To azot powinien czekać

Kluczowa jest zasada, że to azot ma wczesną wiosną czekać na ruszenie wegetacji rzepaku, a nie odwrotnie. Opóźnienie wiosennego nawożenia azotowego powoduje u roślin objawy niedoborowe. Początkowy głód azotowy rzepaku, nawet krótkotrwały, powoduje szybsze rozpoczęcie wzrostu pędu głównego, ograniczenie liczby bocznych rozgałęzień, krótsze i wcześniejsze kwitnienie oraz mniejszą liczbę łuszczyn.

Pierwsza startowa dawka azotu powinna być wysiana (w nawozach stałych) lub rozlana (RSM) najwcześniej jak to jest wiosną możliwe. Oczywiście w praktyce, jeżeli przepisy nie zmienią się, ta zasada nie ma znaczenia, a zastosowanie pierwszej dawki startowej wyznaczają przepisy i konkretnie jest to data 1 marca. Chociaż urzędnicy unijni może tego nie wiedzą, ale w rolnictwie szybkie podanie azotu wiosną jest ważniejsze od wielkości dawki i ewentualnego podziału tej dawki na dwie. Obok terminu aplikacji ważna jest też forma azotu w pierwszej dawce startowej. Musi to być azot w formie szybko i łatwo przyswajalnej, czyli w nawozie saletrzanym lub innym, w którym forma saletrzana azotu ma odpowiedni udział. Szybki azot saletrzany w dawce startowej raczej nie powinien przekraczać 30 kg N/ha,
a jeżeli dawka jest wyższa, resztę powinien stanowić azot amonowy.

Saletrzana – szybka i regenerująca

Forma azotu ma duże znaczenie i warto pokrótce głębiej wyjaśnić dlaczego. Rośliny pobierają azot głównie w formie anionów azotanowych (saletrzanych) i kationów amonowych. Forma saletrzana jest najszybciej przyswajana, ale forma amonowa w roślinie nie musi ulegać redukcji i nie wymaga dodatkowego nakładu energii roślin. Forma saletrzana lepiej sprawdza się na glebach kwaśnych, forma amonowa na glebach obojętnych. Forma saletrzana gorzej jest jednak pobierana w warunkach chłodnej wiosny, niż forma amonowa, której to nie przeszkadza.

Zasadniczym celem stosowania startowej dawki azotu w rzepaku jest pobudzenie rozety do regeneracji i jej szybkiego wzrostu. Na to, według badań i rad fachowców od nawożenia, wpływa forma azotanowa azotu. Tylko ta forma azotu wpływa na gospodarkę hormonalną rośliny i tylko ta forma azotu jest w stanie szybko odbudować rozetę rzepaku.

Wznowienie wegetacji i przyrost nowych białych korzeni rzepaku następuje szybko. Zanim to nastąpi azot powinien już czekać
  • Wznowienie wegetacji i przyrost nowych białych korzeni rzepaku następuje szybko. Zanim to nastąpi azot powinien już czekać
Marek Kalinowski
Zdjęcie główne: Archiwum TPR
Zdjęcia: Marek Kalinowski
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wiosna za progiem, więc pomyśl o nawozach

Sezon rozpoczęty – czas pomyśleć o nawożeniu mineralnym i organicznym. Ważna jest próchnica, którą dostarczamy, przekopując rośliny poplonowe albo stosując kompost czy obornik, a także ściółkując. O jej wysokiej zawartości świadczy duża liczba dżdżownic, które drążą korytarze, którymi tlen łatwo dociera w strefę korzeni roślin. Ich odchody wzbogacają glebę w substancje organiczne i wapń.

czytaj więcej

Co daje skracanie rzepaku?

Fungicydy wykazujące w rzepaku działanie regulatorów wzrostu (tym charakteryzują się triazole) stymulują rozwój bocznych rozgałęzień, które są umieszczone wyżej. Dzięki temu i dzięki zniwelowaniu dominacji pędu głównego i pędów wierzchołkowych, ostatecznie cała roślina jest krótsza, ma więcej rozgałęzień bocznych i są one umieszczone wyżej.

czytaj więcej

Skracanie rzepaków wiosną, czyli trzy scenariusze regulowania upraw

Regulatory wzrostu roślin stosowane w wielu uprawach, ale przede wszystkim w zbożach i w rzepaku powodują zwykle skrócenie roślin. W rzepaku ozimym zabieg ten ma wpłynąć hamująco na dominację pędów wierzchołkowych, ma wzmocnić system korzeniowy i kontrolować choroby rzepaku, przede wszystkim suchą zgniliznę kapustnych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)